Kalina koralowa 'Roseum' - Viburnum opulus 'Roseum'

2022-04-13 12:48

Kalina koralowa ‘Roseum’ to krzew z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Jest odmianą geograficzną. Kalina koralowa ‘Roseum’ rośnie na terenie Europy, środkowo zachodniej Azji, a także na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. W Polsce występuje na terenie prawie całego kraju, z wykluczeniem Tatr.

Kalina koralowa 'Roseum'
Autor: Piotr Gorączko Kalina koralowa 'Roseum'

Spis treści

  1. Kalina koralowa 'Roseum' krzew
  2. Kalina koralowa 'Roseum' uprawa i pielęgnacja
  3. Kalina koralowa 'Roseum'

Kalina koralowa 'Roseum' krzew

Kalina koralowa ‘Roseum’ to popularny krzew ozdobny. Znane są też formy uprawiane na małe drzewa. Ma nieregularny, rozłożysty pokrój. Rośnie powoli, a ostatecznie dorasta do 3-4 m wysokości. Kora ma jasno szary odcień. Liście rośliny są duże, naprzeciwległe, około 10 cm długości i 8 cm szerokości. Ich kolor jest soczysto zielony, jesienią przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony. Kalina koralowa 'Roseum' kwitnie na przełomie maja i czerwca. Obsypywana jest wtedy białymi  kwiatami zebranymi na szczycie pędów w duże baldachogrona. Wszystkie kwiaty są płonne. Właśnie od kwiatów wzięła się inna nazwa tej odmiany kaliny – śnieżna kula. Nie zawiązuje owoców.

Kalina koralowa 'Roseum' uprawa i pielęgnacja

Aby zapewnić prawidłowy rozwój kaliny koralowej, należy przede wszystkim zasadzić ją w miejscu słonecznym lub półcienistym i wilgotnym. Krzewy nie znoszą przesuszania, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Kalina lubi glebę żyzną, o zasadowym odczynie. Krzew jest mrozoodporny. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Kalina koralowa ‘Roseum’ idealnie znosi cięcie. Można ją formować na różne kształty. Dla lepszego kwitnienia krzewu warto zasilać ją nawozami organicznymi lub mineralnymi. Roślina jest niestety często uszkadzana przez owady, takie jak mszyce czy chrząszcze szarynki kalinówki. Stosowanie środków ochrony roślin zmniejszy lub też zupełnie wykluczy uszkodzenia spowodowane przez owady. Kalinę rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych, a także przez odkłady poziome.

Kalina koralowa 'Roseum'

Kalina koralowa ‘Roseum’ znajduje zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych ogrodach, wynika to z możliwości jej cięcia i prowadzenia jako małe drzewo. Spotkamy ją w parkach, ogrodach i skwerach. Dobrze prezentuje się sama, jak i w grupie, zwłaszcza w parze z hortensją ogrodową czy pigwowcem. Swoim wyglądem wpisuje się w klimat rustykalny. Krzew jest ozdobą przez większą część roku dzięki liściom, które przebarwiają się i pozostają długo na roślinie.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Wysokość 3 m - 4 m
Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków