Kalina bodnantska - Viburnum ×bodnantense

2022-04-13 12:45

Kalina bodnantska to mieszaniec dwóch gatunków: kaliny wonnej oraz kaliny wielkokwiatowej. Została wyhodowana w Wielkiej Brytanii. W Polsce jest wciąż mało znana i rzadko uprawiana. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae).

Kalina bodnantska
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalina bodnantska

Spis treści

  1. Kalina bodnantska - opis
  2. Kalina bodnantska - warunki uprawy
  3. Kalina bodnantska - pielęgnacja
  4. Kalina bodnantska - zastosowanie

Kalina bodnantska - opis

Kalina bodnantska to krzew o wzniesionym, strzelistym pokroju, z czasem może stać się kulisty. Osiąga od 1 do 2,5 m wysokości. Brązowe gałęzie wyginają się łukowato. To jedna z pierwszych roślin drzewiastych, które kwitną wiosną (zaraz po oczarach) - kwiaty pojawiają się w marcu lub kwietniu (podczas ciepłych jesieni, część kwiatów może pojawić się w październiku!). Biało-różowe kwiaty są niewielkie, rurkowate, skupione w główkowate kwiatostany. Mają piękny, delikatny zapach. Liście na roślinie pojawiają się dopiero po przekwitnięciu, są jajowate, lekko piłkowane, na początku brązowe, latem przyjmują mocno zielony kolor, natomiast jesienią przebarwiają się na czerwonofioletowo. Owoce są kuliste, czerwone, niestety w naszym kraju zawiązują się niezwykle rzadko.Najpopularniejszą odmianą kaliny bodnantskiej jest ‘Dawn’.

Kalina bodnantska - warunki uprawy

Kalina bodnantska nie jest trudna w uprawie. Lubi podłoże żyzne, próchnicze i przewiewne, o umiarkowanej wilgotności. Najlepsza będzie dla niej wystawa słoneczna i półcienista, ale obowiązkowo ciepła i daleka od przeciągów. Roślina jest tolerancyjna na zanieczyszczenia gleby, dlatego z powodzeniem można ją uprawiać w warunkach miejskich. Nie jest w pełni mrozoodporna, w niektórych rejonach naszego kraju może przemarzać.

Kalina bodnantska - pielęgnacja

Kalina bodnantska nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Przez cały okres wegetacji potrzebuje regularnego podlewania. Raz na jakiś czas dobrze wykonać cięcie prześwietlające. Młode okazy warto okrywać na zimę. Najczęściej rozmnaża się przez odkłady lub z sadzonek.

Kalina bodnantska - zastosowanie

Kalina bodnantska to ozdoba wiosennego ogrodu. Ze względu na piękny zapach kwiatów, najlepiej sadzić ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi (ogrody przydomowe, ścieżki w parkach). Dobrze prezentuje się w towarzystwie forsycji lub oczarów. Liście rośliny przebarwiają się przez cały rok, to wyjątkowo cenna cecha dla miłośników kolorów w ogrodzie. Kalina bodnantska w naszym kraju wciąż jest mało popularna, a mogłaby z powodzeniem stać się ozdobą zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych ogrodów.

Poznaj inne gatunki kalin:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1 m - 2,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów biało-różowa
Pokrój lekko rozłożysty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE