Hortensja omszona = Hortensja kosmata - Hydrangea aspera

2022-03-22 13:57

Hortensja omszona pochodzi z Azji (Chiny, Wietnam, Indie). W Polsce jest dobrze znana i często sadzona w ogrodach. To ozdobny krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeae)

Hortensja omszona
Autor: www.gettyimages.com Hortensja omszona

Spis treści

  1. Hortensja omszona - opis
  2. Hortensja omszona - warunki uprawy
  3. Hortensja omszona - pielęgnacja
  4. Hortensja omszona - zastosowanie

Hortensja omszona - opis

Hortensja omszona ma krzaczasty, rozłożysty, wzniesiony pokrój. Osiąga od 1,5 do 2,5 m wysokości. Tworzy dość silne pędy, które nie łamią się łatwo. Liście hortensji omszonej są owalne, lekko wydłużone, duże, omszone, ciemnozielone. Włoski porastające liście są czerwone albo purpurowe, dodatkowo zdobią roślinę.

Okres kwitnienia hortensji omszonej przypada od czerwca nawet do września. Wszystko zależy od warunków pogodowych, jakie panują w danym roku. Kwiaty zebrane są w spłaszczone, duże (ich średnica może dochodzić nawet do 20 cm) składające się z niebieskich lub różowych kwiatów płodnych, wyrastających z centralnej części, znajdujących się blisko siebie oraz z kwiatów płonnych, które rosną na obrzeżach kwiatostanu, są wyższe i dużo jaśniejsze, najczęściej w białe lub jasnoróżowe.

Hortensja omszona - warunki uprawy

Hortensja omszona najlepiej czuje się w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatru. Pełne słońce zdecydowanie jej nie służy, szybko prowadzi do poparzeń liści. Podłoże powinno być żyzne, lekko kwaśne do obojętnego oraz umiarkowanie wilgotne. Roślina jest wrażliwa na mróz i konieczne jest okrywanie jej na zimę. Polecana jest do cieplejszych rejonów naszego kraju. Starsze okazy są bardziej odporne na mrozy.

Hortensja omszona - pielęgnacja

Bardzo dobrze działa na hortensję omszoną nawożenie mineralne wieloskładnikowe, pierwszy zabieg najlepiej wykonać na wiosnę, później powtarzać co około 6 tygodni aż do jesieni. Roślina nie wymaga cięcia na wiosnę, ale tylko w tym okresie można pozbyć się przekwitłych kwiatostanów i uszkodzonych części. Hortensja omszona rozmnaża się w sposób wegetatywny - najczęściej przez sadzonki pędowe lub przez odkłady.

Hortensja omszona - zastosowanie

Hortensja omszona jest ciekawą propozycją na rabatę półcienistą. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina, posadzona na przykład na trawniku. Może być bardzo dobrym tłem dla innych, niższych roślin.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 1,5 m - 2,5 m
Hortensje w ogrodzie