Hortensja dębolistna - Hydrangea quercifolia

2022-04-28 14:28

Hortensja dębolistna pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Polsce mało popularna, ale polecana do cieplejszych regionów Polski. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Spis treści

  1. Hortensja dębolistna - opis
  2. Hortensja dębolistna - warunki uprawy
  3. Hortensja dębolistna - pielęgnacja
  4. Hortensja dębolistna - zastosowanie

Hortensja dębolistna - opis

Hortensja dębolistna to wieloletni krzew o luźnym pokroju. Osiąga do 150 cm wysokości (w swojej ojczyźnie może dorastać nawet do 4 m). Rozrasta się wolno, przy pomocy rozłogowych pędów. Z czasem tworzy duże kępy. Łodygi są cienkie i przewieszające z lekkim owłosieniem. Najbardziej ozdobne z całej rośliny są duże, skórzaste, ciemnozielone liście. Przypominają one liście dębu (stąd wzięła się nazwa rośliny). Od spodu przyjmują barwę jasnozieloną i są owłosione. Jesienią przebarwiają się na brązowo i czerwono, zdobią roślinę aż do zimy.

Hortensja dębolistna kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiatostany pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Kwiaty umieszczone są na dużych (nawet 25 cm), luźnych wiechach, są białe, a w miarę przekwitania różowieją. Kwiaty płodne są drobne i mało widoczne, natomiast płonne są zdecydowanie większe. Ciekawe odmiany hortensji dębolistnej:

  • 'Burgundy' – o liściach przebarwiających się jesienią na ciemnoczerwono (burgundowo),
  • 'Snowflake' – kwiaty płonne są pełne i duże, śnieżnobiałe,
  • 'Little Honey' – odmiana karłowa, polecana do małych ogrodów; ma żółte liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono.

Hortensja dębolistna - warunki uprawy

Hortensja dębolistna jest dość wymagająca w uprawie. Roślina lubi miejsca półcieniste, dalekie od przeciągów. Pełne słońce może szybko powodować poparzenia na liściach. Podłoże powinno być stale wilgotne, o kwaśnym odczynie. Hortensja lubi żyzną i przewiewną glebę. Roślina dość często przemarza, dlatego polecana jest do uprawy w cieplejszych regionach Polski. Hortensja dębolistna nie lubi niedoborów wody ani zalewania.

Hortensja dębolistna - pielęgnacja

Hortensja dębolistna wymaga regularnego nawadniania, zwłaszcza latem. Co roku na wiosnę należy usuwać martwe i uszkodzone pędy (cięcie pielęgnacyjne). Resztę łodyg skracamy do pierwszego silnego pąka. Ale pamiętajmy, by nie usuwać pędów zeszłorocznych (są to silne pędy wyrastające u podstawy), gdyż właśnie na nich pojawiają się kwiatostany. Jeśli je usuniemy, roślina w danym roku nie zakwitnie.

Jeżeli nasza roślina znajduje się w dość chłodnym klimacie, dobrze jest kopczykować ją na zimę, oraz okrywać słomą lub agrowłókniną. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się przez sadzonki zielne, niezdrewniałe pobierane z jednorocznych pędów bocznych, które nie zakwitną. Taka sadzonka wymaga ukorzenienia w doniczce, dopiero następnego roku można ją wysadzić do gruntu.

Hortensja dębolistna - zastosowanie

Hortensja dębolistna to krzew, który dobrze prezentuje się nie tylko latem, ale także jesienią. Długo zdobi rabatę i jest idealnym tłem dla niższych roślin. Nawet jeśli przymrozek pozbawi nas kwiatów w danym roku, same liście tworzą ciekawy akcent. Dobrze wygląda w towarzystwie bukszpanu wiecznie zielonego, kaliny hordowiny czy rododendronów. Na rynku dostępnych jest wiele odmian hortensji dębolistnej, wśród których znajdują się rośliny różnych rozmiarów: do małych i do dużych ogrodów. Roślina nadaje romantyczny, lekki styl naszemu ogrodowi.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE