Budleja Dawida - Buddleja davidii

2021-03-30 13:04

Budleja Dawida to szybko rosnący krzew z rodziny budlejowatych Buddlejaceae, pochodzi z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Budleja Davida polecana jest do małych ogrodów przydomowych, na trawnik jako soliter oraz do kompozycji na rabaty.

Spis treści

  1. Budleja Dawida - opis
  2. Jak szybko rośnie budleja?
  3. Motylowiec - kwitnienie
  4. Budleja Dawida - pielęgnacja, nawożenie, cięcie
  5. Budleja - rozmnażanie

Budleja Dawida - opis

Budleja Dawida nazywana jest również motylowcem lub motylim krzewem. Budleja jest krzewem o rozłożystym pokroju, a końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście są jajowatolancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają. W rejonach o surowszych zimach krzew przemarza do granicy śniegu.

Jak szybko rośnie budleja?

Budleja Dawida rośnie bardzo szybko. Przeciętnie roczne przyrosty tego krzewu wynoszą nawet 80 cm. Hodowana budleja dorasta do około 2 m wysokości.

Motylowiec - kwitnienie

Budleja Dawida kwitnie od czerwca aż do października. Kwiaty zebrane w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe "oczko" w środku kwiatu.

Kwiaty wydzielją intensywny zapach, wabiąc do ogrodu liczne motyle - stąd nazwa: motyli krzew. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

>>Przeczytaj też: Budleja Dawida: co zrobić by obficie kwitła

Budleja Dawida - pielęgnacja, nawożenie, cięcie

Budleja Dawida dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy krzew wymaga podlewania.

Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna.

W czasie wegetacji krzew powinien być 2–3 razy zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Na zimę wymaga okrycia kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści.

Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, zalecane jest silne cięcie budlei na wysokości około 20 cm nad ziemią. Cięte w ten sposób rośliny dobrze się rozkrzewiają i obficiej kwitną, w sezonie osiągają wówczas wysokość 1-1,5 m.

>>Przeczytaj też: Budleja Dawida: kwitnący krzew. Uprawa budlei w ogrodzie

Budleja - rozmnażanie

Budleja Dawida rozmnaża się przez sadzonki pół zdrewniałe pobierane w drugiej połowie lata lub przez sadzonki zdrewniałe pobierane od połowy jesieni do wczesnej wiosny.

Poznaj ciekawe odmiany budlei Dawida:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój rozłożysty
Jak sadzić drzewa i krzewy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021