Budleja 'Blue Chip'PBR - Buddleja 'Blue Chip'PBR (Lo & Behold)

2020-07-16 15:57 Agnieszka Mike-Jeziorska

Budleja Dawida 'Blue Chip'PBR (Lo & Behold) to wolno rosnąca odmiana budlei, należąca do rodziny budlejowatych (Buddlejaceae). Pochodzi z hodowli selekcyjnej Jamesa Wernera z uniwersytetu w Michigan w Północnej Karolinie, w USA. Została wprowadzona na rynek przez amerykańskie szkółki drzew Spring Meadows i Snelling Layne Karlton. W Europie dostępna w handlu od 2010 roku. Uzyskała też brązowy medal na Wystawie Zieleń To Życie w 2010 roku.

Krzew osiąga wysokość  80cm. W rejonach o surowszych zimach może przemarzać do granicy śniegu, ale wiosną dobrze regeneruje.  Budleja 'Blue Chip'PBR (Lo & Behold) jest krzewem o zwartym, krzaczastym pokroju, a końce jej pędów przewisają lekko pod ciężarem kwiatostanów. Liście są jajowatolancetowate, zielone, od spodu pokryte srebrzystym kutnerem, jesienią opadają.

Odmiana ta kwitnie od lipca do października. Kwiaty, barwy jasnofioletowej, zebrane są w długie, wiechowate kwiatostany, pojawiające się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe "oczko" w środku kwiatu. Kwiaty silnie pachną, wabiąc do ogrodu liczne motyle.

Dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej o odczynie lekko zasadowym, zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy krzew wymaga podlewania. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna, strefa mrozoodporności B6. W czasie wegetacji krzew powinien być 2 – 3 razy zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Na zimę wymaga okrycia kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, zalecane jest silne cięcie krzewu na wysokości ok. 20 cm nad ziemią. Cięte w ten sposób rośliny dobrze się rozkrzewiają i obficiej kwitną.

Budleja Davida polecana jest do małych ogrodów przydomowych, na trawnik jako soliter oraz do kompozycji na rabaty. Nadaje się również na różne typy założeń terenów zieleni miejskiej.

Budleja rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane w drugiej połowie lata lub przez sadzonki zdrewniałe, pobierane od połowy jesieni do wczesnej wiosny.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość do 80 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty