Kwiaty przyciągające zapylacze. Jakie kwiaty wabią motyle? Balkon i ogród pełne życia

2024-05-20 16:59

Chcesz, aby twój balkon lub ogród tętnił życiem, przyciągając motyle, pszczoły i inne owady zapylające? Wybierz odpowiednie rośliny! Podpowiadamy, jakie gatunki kwiatów wabią motyle, które przyciągają zapylacze.

Spis treści

  1. Kwiaty przyciągające zapylacze. Jakie kwiaty wabią motyle?
  2. Lawenda (Lavandula)
  3. Budleja Dawida (Buddleja davidii)
  4. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
  5. Rudbekia (Rudbeckia)
  6. Dalia (Dahlia)
  7. Pysznogłówka (Monarda)
  8. Miodunka (Pulmonaria)
  9. Kocimiętka (Nepeta)
  10. Dzwonki (Campanula)
  11. Słonecznik (Helianthus)
  12. Szałwia (Salvia)
  13. Jak dbać o ogród przyjazny owadom?

Kwiaty przyciągające zapylacze. Jakie kwiaty wabią motyle?

Owady zapylacze, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle, odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Zapylanie roślin pozwala na produkcję owoców i nasion, co ma bezpośredni wpływ na bioróżnorodność oraz nasze plony. Motyle dodatkowo wprowadzają do ogrodu niezwykłe piękno i ruch.

Lawenda (Lavandula)

Lawenda nie tylko pięknie pachnie, ale jest również magnesem dla pszczół i motyli. Dodatkowo jest łatwa w uprawie i dobrze znosi suszę.

Budleja Dawida (Buddleja davidii)

Znana jako "motyli krzew". Jej długie kwiatostany pełne są nektaru, który przyciąga mnóstwo motyli. Budleja kwitnie od lata do jesieni, zapewniając długotrwałe źródło pokarmu.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Te wytrzymałe byliny przyciągają zarówno motyle, jak i pszczoły. Jeżówki są również cenione za swoje właściwości lecznicze: wzmacnia odporność  i wycisza stany zapalne.

Rudbekia (Rudbeckia)

Rudbekia to wytrzymała bylina o intensywnie żółtych kwiatach z ciemnym środkiem. Przyciąga pszczoły, motyle i inne owady zapylające dzięki swoim obfitym nektarom i pyłkowi.

Dalia (Dahlia)

Długi okres kwitnienia dalii, trwający od lata do jesieni, zapewnia owadom stałe źródło nektaru i pyłku. Szczególnie atrakcyjne są odmiany o pojedynczych kwiatach, które są łatwiej dostępne dla owadów.

Pysznogłówka (Monarda)

Wyjątkowo miododajna roślina, jej anglojęzyczna nazwa brzmi "pszczeli balsam". Czasem pysznogłówki nazywa się także bergamotkami ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu. Niektóre gatunki (szczególnie pysznogłówka cytrynowa) wykorzystuje się jako roślinę leczniczą (rdzenni Amerykanie leczyli nią katar, bóle gardła, dolegliwości serca i skaleczenia) oraz kulinarną. Jej liście służą jako aromatyczny dodatek do herbaty.

Miodunka (Pulmonaria)

Miodunka jest byliną, która dorasta do 30 cm wysokości. Jest miododajna, wabi różne gatunki owadów, takiej jak pszczoły czy motyle. Roślina kwitnie od marca do maja. Gęste kilkukwiatowe kwiatostany z drobnymi początkowo czerwonymi kwiatuszkami, w późniejszym okresie przebarwiają się na fioletowo-niebiesko. 

Kocimiętka (Nepeta)

Kocimiętka jest nie tylko ulubioną rośliną kotów, ale również przyciąga motyle i pszczoły. Jest łatwa w uprawie i odporna na niekorzystne warunki.

Dzwonki (Campanula)

Dzwonki przyciągają różnorodne owady zapylające i świetnie wyglądają w ogrodzie dzięki swoim kształtom i kolorom.

Słonecznik (Helianthus)

Słoneczniki są doskonałe dla pszczół i motyli, które przyciąga duża ilość nektaru i pyłku. Ponadto, po zakończeniu kwitnienia, nasiona słonecznika stają się pożywieniem dla ptaków.

Szałwia (Salvia)

Szałwia jest częstym gościem w ogrodzie i na balkonie. Gdy kwitnie, przyciąga do siebie całą rzeszę owadów, w tym pszczoły i motyle. Ceniona jest też ze względu na właściwości lecznicze, jest stosowana na ból gardła.

Jak dbać o ogród przyjazny owadom?

  • Różnorodność roślin: staraj się sadzić różne gatunki kwiatów, które kwitną o różnych porach roku. Dzięki temu owady zapylające będą miały stały dostęp do pożywienia.
  • Naturalne nawozy: unikaj pestycydów i nawozów chemicznych. Wybieraj naturalne metody ochrony roślin, takie jak kompostowanie czy stosowanie naturalnych środków odstraszających szkodniki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Szkodniki roślin balkonowych. Co atakuje kwiaty balkonowe? Jak się pozbyć szkodników roślin doniczkowych?
  • Domki dla owadów: zadbaj o to, by w ogrodzie znalazły się miejsca, gdzie owady mogą się schronić. Dobrym pomysłem są domki dla owadów, które można łatwo zrobić samodzielnie.
  • Poidełka: Owady zapylające potrzebują również wody. Zainstaluj małe poidełka lub mini stawy, które staną się dla nich źródłem wody.
Rośliny o białych kwiatach