Portulaka wielkokwiatowa - Portulaca grandiflora

2022-04-19 14:19

Portulaka wielkokwiatowa jest rośliną jednoroczną z rodziny portulakowatych (Portulacaceae). Pochodzi z Argentyny i Brazylii. Roślina osiąga zaledwie 5–10 cm wysokości, ma brunatnoczerwone, płożące się, mięsiste i dość grube pędy oraz grube, mięsiste, wałeczkowate liście, u nasady których wyrastają pęczki białych włosków.

Portulaka wielkokwiatowa
Autor: Monika Latkowska Portulaka wielkokwiatowa

Spis treści

  1. Kwiat portulaka
  2. Portulaka wielkokwiatowa uprawa
  3. Portulaka - kwiaty na obwódki

Kwiat portulaka

Portulaka zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i na początku lipca i kwitnie do jesieni. Kwiaty są duże, 5–6-płatkowe, karminowe lub purpurowoczerwone z białą nasadą, osadzone na szczytach pędów i otoczone od dołu jak kołnierzykiem liśćmi i długimi włoskami. Otwierają się w dni słoneczne.Odmiany uprawiane są podzielone na trzy grupy:

  • Rośliny o kwiatach pojedynczych – zwykle białych, czerwonych, złotożółtych, różowo-czerwonych i szkarłatnych.
  • Rośliny o kwiatach półpełnych – należy tu odmiana tetraploidalna o kwiatach dużych, karminowo-czerwonych w różnych odcieniach.
  • Rośliny o kwiatach pełnych – przy rozmnażaniu z nasion rozszczepiają się wydając kwiaty pojedyncze, pełne i półpełne; uprawiane są jako mieszanka wielobarwna (zmieszane nasiona kwiatów różnych barw).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne i dwuletnie na rabaty

Portulaka wielkokwiatowa uprawa

Portulaka wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, raczej suchej i słonecznego stanowiska. W lata deszczowe rośliny źle rosną i słabo kwitną.Portulaka rozmnaża się ją przez nasiona (otrzymywane z kwiatów pojedynczych lub półpełnych) lub przez sadzonki (rzadko, tylko formy pełnokwiatowe). Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, w maju. Ponieważ są bardzo małe, nie przykrywa się ich ziemią, tylko powierzchnię ugniata, można też przed wysiewem mieszać je z piaskiem. Aby rośliny kwitły wcześniej, nasiona wysiewa się w marcu do skrzynek w szklarni lub w kwietniu do inspektu. Siewki po wzejściu pikuje się do doniczek torfowo-ziemnych. Na miejsce stałe wysadza się w połowie maja w rozstawie 15 x 20 cm. Sadzonki pozyskuje się w lipcu, wsadza do doniczek wypełnionych lekkim, piaszczystym podłożem. Zimą rośliny trzyma się w szklarni chłodnej i jasnej, wiosną wysadza się je po raz drugi do doniczek, a w maju na miejsce stałe.

Portulaka - kwiaty na obwódki

Stosuje się ja na obwódki kwietników, do ogródków skalnych, sadzi między rzadko rozstawionymi płytami, do mis i doniczek.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Wysokość 7 cm - 10 cm
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe