Portulaka wielkokwiatowa - Portulaca grandiflora

2022-04-19 14:19

Portulaka wielkokwiatowa jest rośliną jednoroczną z rodziny portulakowatych (Portulacaceae). Pochodzi z Argentyny i Brazylii. Roślina osiąga zaledwie 5–10 cm wysokości, ma brunatnoczerwone, płożące się, mięsiste i dość grube pędy oraz grube, mięsiste, wałeczkowate liście, u nasady których wyrastają pęczki białych włosków.

Portulaka wielkokwiatowa
Autor: Monika Latkowska Portulaka wielkokwiatowa

Spis treści

  1. Kwiat portulaka
  2. Portulaka wielkokwiatowa uprawa
  3. Portulaka - kwiaty na obwódki

Kwiat portulaka

Portulaka zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i na początku lipca i kwitnie do jesieni. Kwiaty są duże, 5–6-płatkowe, karminowe lub purpurowoczerwone z białą nasadą, osadzone na szczytach pędów i otoczone od dołu jak kołnierzykiem liśćmi i długimi włoskami. Otwierają się w dni słoneczne.Odmiany uprawiane są podzielone na trzy grupy:

  • Rośliny o kwiatach pojedynczych – zwykle białych, czerwonych, złotożółtych, różowo-czerwonych i szkarłatnych.
  • Rośliny o kwiatach półpełnych – należy tu odmiana tetraploidalna o kwiatach dużych, karminowo-czerwonych w różnych odcieniach.
  • Rośliny o kwiatach pełnych – przy rozmnażaniu z nasion rozszczepiają się wydając kwiaty pojedyncze, pełne i półpełne; uprawiane są jako mieszanka wielobarwna (zmieszane nasiona kwiatów różnych barw).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne i dwuletnie na rabaty

Portulaka wielkokwiatowa uprawa

Portulaka wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, raczej suchej i słonecznego stanowiska. W lata deszczowe rośliny źle rosną i słabo kwitną.Portulaka rozmnaża się ją przez nasiona (otrzymywane z kwiatów pojedynczych lub półpełnych) lub przez sadzonki (rzadko, tylko formy pełnokwiatowe). Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, w maju. Ponieważ są bardzo małe, nie przykrywa się ich ziemią, tylko powierzchnię ugniata, można też przed wysiewem mieszać je z piaskiem. Aby rośliny kwitły wcześniej, nasiona wysiewa się w marcu do skrzynek w szklarni lub w kwietniu do inspektu. Siewki po wzejściu pikuje się do doniczek torfowo-ziemnych. Na miejsce stałe wysadza się w połowie maja w rozstawie 15 x 20 cm. Sadzonki pozyskuje się w lipcu, wsadza do doniczek wypełnionych lekkim, piaszczystym podłożem. Zimą rośliny trzyma się w szklarni chłodnej i jasnej, wiosną wysadza się je po raz drugi do doniczek, a w maju na miejsce stałe.

Portulaka - kwiaty na obwódki

Stosuje się ja na obwódki kwietników, do ogródków skalnych, sadzi między rzadko rozstawionymi płytami, do mis i doniczek.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Wysokość 7 cm - 10 cm
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE