Fasolnik egipski - Lablab purpureus

2022-04-13 12:35

Fasolnik egipski to roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae), która swoje korzenie ma w tropikalnej Afryce. W Polsce jest uprawiana ze względu na wysokie walory dekoracyjne. Inne nazwy rośliny: wspięga pospolita i chropawiec pospolity.

Spis treści

  1. Fasolnik egipski - opis
  2. Fasolnik egipski - warunki uprawy
  3. Fasolnik egipski - pielęgnacja
  4. Fasolnik egipski - zastosowanie

Fasolnik egipski - opis

Fasolowiec egipski to jednoroczne pnącze. Jego pędy dorastają nawet do 2 m długości. Szybko się rozrasta i tworzy zwartą i dość gęstą roślinę. Łodygi są delikatne, liście trójpalczaste, ciemnozielone, o sercowatym kształcie. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. Fioletowe, purpurowe bądź białe kwiaty motylkowe zebrane są w groniaste kwiatostany, osiągające nawet do 30 cm długości. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce: czerwonofioletowe strąki, które stanowią charakterystyczną ozdobę rośliny. W ich wnętrzu znajdują się nasiona. W krajach tropikalnych nasiona fasolowca egipskiego są jadalne, jednak w naszym kraju nie stosuje się takich praktyk. W Polsce uprawiany jest włącznie jako pnącze ozdobne.

Fasolnik egipski - warunki uprawy

Fasolowiec egipski jest bardzo łatwy w uprawie. To pnącze polecane dla początkujących ogrodników. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, dobrze sobie radzi w każdej przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Zdecydowanie lepiej kwitnie w miejscach słonecznych i ciepłych, jednak lekki półcień mu nie zaszkodzi. Dobrze, by pH utrzymywało się w granicach obojętnego. Roślina nie toleruje mrozu ani przeciągów.

Fasolnik egipski - pielęgnacja

Pielęgnacja fasolowca egipskiego nie jest skomplikowana. Roślina wymaga jedynie umiarkowanego podlewania. Przekwitłe kwiaty możemy usuwać, gdyż nie dodają one uroku. Roślina nie wymaga nawożenia mineralnego w ciągu całego okresu wegetacji. Rozmnaża się przez wysiew nasion. Jeśli decydujemy się na wysiew wprost do gruntu, najlepiej dokonać tego w maju.

Fasolnik egipski - zastosowanie

Wspięga pospolita idealnie sprawdza się jako ozdoba balkonu, tarasu lub okna. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Równie dobrze prezentuje się w gruncie, na przykład jako obwódki rabat. Z racji tego, że dość szybko i ładnie się rozrasta, a do tego płoży, można z powodzeniem wykorzystać ją do zakrywania mało estetycznych miejsc. Może również zdobić altany, pergole, mury. Jej atutem są atrakcyjne kwiaty oraz owoce.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój płożący
Pokrój pnący
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE