Fasolnik egipski - Lablab purpureus

2022-04-13 12:35

Fasolnik egipski to roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae), która swoje korzenie ma w tropikalnej Afryce. W Polsce jest uprawiana ze względu na wysokie walory dekoracyjne. Inne nazwy rośliny: wspięga pospolita i chropawiec pospolity.

Spis treści

  1. Fasolnik egipski - opis
  2. Fasolnik egipski - warunki uprawy
  3. Fasolnik egipski - pielęgnacja
  4. Fasolnik egipski - zastosowanie

Fasolnik egipski - opis

Fasolowiec egipski to jednoroczne pnącze. Jego pędy dorastają nawet do 2 m długości. Szybko się rozrasta i tworzy zwartą i dość gęstą roślinę. Łodygi są delikatne, liście trójpalczaste, ciemnozielone, o sercowatym kształcie. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. Fioletowe, purpurowe bądź białe kwiaty motylkowe zebrane są w groniaste kwiatostany, osiągające nawet do 30 cm długości. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce: czerwonofioletowe strąki, które stanowią charakterystyczną ozdobę rośliny. W ich wnętrzu znajdują się nasiona. W krajach tropikalnych nasiona fasolowca egipskiego są jadalne, jednak w naszym kraju nie stosuje się takich praktyk. W Polsce uprawiany jest włącznie jako pnącze ozdobne.

Fasolnik egipski - warunki uprawy

Fasolowiec egipski jest bardzo łatwy w uprawie. To pnącze polecane dla początkujących ogrodników. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, dobrze sobie radzi w każdej przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Zdecydowanie lepiej kwitnie w miejscach słonecznych i ciepłych, jednak lekki półcień mu nie zaszkodzi. Dobrze, by pH utrzymywało się w granicach obojętnego. Roślina nie toleruje mrozu ani przeciągów.

Fasolnik egipski - pielęgnacja

Pielęgnacja fasolowca egipskiego nie jest skomplikowana. Roślina wymaga jedynie umiarkowanego podlewania. Przekwitłe kwiaty możemy usuwać, gdyż nie dodają one uroku. Roślina nie wymaga nawożenia mineralnego w ciągu całego okresu wegetacji. Rozmnaża się przez wysiew nasion. Jeśli decydujemy się na wysiew wprost do gruntu, najlepiej dokonać tego w maju.

Fasolnik egipski - zastosowanie

Wspięga pospolita idealnie sprawdza się jako ozdoba balkonu, tarasu lub okna. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Równie dobrze prezentuje się w gruncie, na przykład jako obwódki rabat. Z racji tego, że dość szybko i ładnie się rozrasta, a do tego płoży, można z powodzeniem wykorzystać ją do zakrywania mało estetycznych miejsc. Może również zdobić altany, pergole, mury. Jej atutem są atrakcyjne kwiaty oraz owoce.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój płożący
Pokrój pnący
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie