Jałowiec płożący 'Blue Chip' - Juniperus horizontalis 'Blue Chip'

2020-07-16 15:51 Anna Skórkowska
Zdjęcie 64943
Autor: Mirosław Krogulec

Jałowiec płożący 'Blue Chip' to efektowna odmiana jałowca płożącego, należącego do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie spotkać go można w dość niekorzystnych warunkach na piaszczystych łachach przy brzegach jezior i na skałach. Długie pędy tego niskiego krzewu leżą na ziemi, a z nich unoszą się ku górze krótkie gałązki pokryte igłami lub łuskami.

Jałowiec płożący 'Blue Chip' - opis

Jałowiec płożący 'Blue Chip' jest najniższym z płożących jałowców – jego pędy, jak u typu, ścielą się po ziemi. Unoszące się ku górze krótkie gałązki wyglądają jak potargane. Roztarte wydzielają nieprzyjemny zapach.

To piękna odmiana, cenna nie tylko ze względu na dywanowy charakter, ale także na zabarwienie igieł: srebrzystoniebieskie w sezonie wegetacyjnym, a jasnofioletowe zimą. Krzew rośnie dość szybko i po dziesięciu latach ma około 0,2 m wysokości przy 1,5 m średnicy. Jest bardzo wytrzymały na suszę i niską temperaturę.

>>Przeczytaj też: Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowiec płożący  'Blue Chip' - uprawa

Jałowiec płożący 'Blue Chip' najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Nie jest wymagający: rośnie nawet na glebach mało zasobnych (ale przepuszczalnych) i toleruje niską wilgotność podłoża. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do zasadowego. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, jest mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Glebę pod pędami warto wyściółkować korą sosnową – to pomoże utrzymać wilgoć i utrudni rozwój chwastów.

>>Przeczytaj też: Czy można przesadzać jałowce?

Jałowiec płożący  'Blue Chip' – zastosowanie

Nadaje się do pokrywania dużych powierzchni np. zamiast trawników (2-3 rośliny na metr kwadratowy), polecany jest do sadzenia w ogrodach skalnych oraz w sąsiedztwie wody.  Sprawdza się też w pojemnikach – jego zwisające pędy wyglądają bardzo efektownie.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze gatunki i odmiany jałowców do małych ogrodów

Poznaj inne jałowce polecane do ogrodów:


Stanowisko
Wilgotność gleby
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł srebrzystoniebieska