Jałowiec płożący 'Wiltonii' - Juniperus horizontalis 'Wiltonii'

2020-07-16 15:51

Jałowiec płożący 'Wiltonii' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Spis treści

  1. Jałowiec płożący 'Wiltonii' – opis
  2. Jałowiec Wiltonii – wymagania i uprawa
  3. Jałowce płożące w ogrodzie

Jałowiec płożący 'Wiltonii' – opis

To stara odmiana amerykańska, dostępna w sprzedaży od ponad 100 lat. Jałowiec płożący 'Wiltonii' osiąga zaledwie 10-15 cm wysokości i ma pokrój płożący. Rozrasta się wszerz – do 2,5 m szerokości. Roczne przyrosty pędów wynoszą około 15 cm. Krzew posiada wałeczkowate pędy i drobne igły o niebieskozielonym zabarwieniu (zimą może przebarwiać się na fioletowozielony). Tworzy gęste, zwarte dywany.

Jałowiec Wiltonii – wymagania i uprawa

Jałowiec płożący 'Wiltonii' jest rośliną mało wymagającą. Preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w miejscach częściowo zacienionych. Lubi podłoża lekkie, piaszczyste o dużej przepuszczalności i lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Toleruje różne typy gleb poza podmokłymi i okresowo zalewanymi (jest wtedy często porażany przez choroby grzybowe). Krzew można sadzić jesienią lub wiosną (2-3 sadzonki na 1m²). Dół powinien być płytki i szeroki.

Jałowiec płożący 'Wiltonii' jest mrozoodporny. Młode okazy warto podlewać w czasie suszy (i zimą – aby zapobiec suszy fizjologicznej). Z reguły nie wymaga nawożenia, ale można stosować nawozy o spowolnionym działaniu. Jałowiec posiada płytki system korzeniowy, dlatego źle reaguje na późniejsze przesadzanie. Dobrze znosi natomiast przycinanie.

Jałowce płożące w ogrodzie

Jałowce płożące 'Wiltonii' są wykorzystywane w ogrodach, parkach i zieleni miejskiej jako roślina okrywowa. Można obsadzać nim skarpy (umacnia je i zapobiega erozji gleby). To dobra dekoracja skalniaków i wrzosowisk. Ze względu na niewielkie wymagania, z powodzeniem można do wykorzystać do zakrzewiania terenów z jałowymi glebami. Interesująco wygląda sadzony przy suchych murkach, np. z piaskowca.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 10 cm - 15 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł niebieska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022