Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ - Juniperus horizontalis ‘Ice Blue’

2020-07-16 15:51 Michał Mazik
Jałowiec płożący ‘Ice Blue’
Autor: Mariusz Bykowski

Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Krzew osiąga do 20 cm wysokości i rozrasta się głównie wszerz. Jego szerokość może przekraczać 100 cm. Łuskowate liście jałowca płożącego ‘Ice Blue’ mają niebieskozieloną barwę. Jesienią i zimą przebarwiają się na srebrzystoniebiesko (stąd odmiana zawdzięcza swoją nazwę).

Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ jest niewymagający względem stanowiska i łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć także w półcieniu. Optymalne są podłoża lekkie (np. piaszczyste), umiarkowanie suche o zróżnicowanym odczynie (od kwaśnego po zasadowy). Jałowiec ten źle rośnie na glebach zbyt żyznych i podmokłych. Odmiana jest mrozoodporna i nie wymaga stosowania osłon. Sadzonki można wysadzać jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy roślinę zaleca się sporadycznie podlewać. Starsze okazy jałowca płożącego ‘Ice Blue’ są odporne na suszę. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Nawożenie nie jest wymagane (szczególnie na żyznych glebach). Roślina dobrze reaguje na cięcie.

Dużym walorem dekoracyjnym jałowca płożącego 'Ice Blue' jest intensywne zabarwienie łusek i pędów w czasie zimy. Dlatego z powodzeniem można wykorzystywać go do tworzenia krzewiastych kolorystycznych zestawień. Można go stosować jako roślinę okrywową. Nadaje się do dekoracji wrzosowisk, skalniaków, piwnic, murków. Służy do umacniania skarp. Czasem uprawia się go w obszernych pojemnikach. Interesująca jest forma „płacząca” prowadzona z użyciem palików.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł srebrzystoniebieska
Barwa liści/igieł niebieskozielona