Te domowe rośliny doniczkowe mają bardzo dziwne nazwy!
Nazwy niektórych roślin doniczkowych dekorujących nasze domy, mieszkania czy biura mogą budzić nasze zdziwienie, a nawet rozbawienie. Czasem nawet zastanawiamy się, czy to na pewno są określenia roślin. Poznaj 10 roślin o co najmniej dziwnych nazwach.
Autor: GettyImages
Rośliny doniczkowe o dziwnych nazwach
Spis treści
- Mózgowy kaktus - Mammillaria elongata 'Cristata'
- Pantofelnik ogrodowy - Calceolaria herbeohybrida
- Muchołówka amerykańska - Dinaea muscipula
- Łosie rogi - Platycerium bifurcatum
- Żywe kamienie - Lithops
- Niedośpian - Hypoestes
- Kapturnica - Sarracenia
- Strzałkowiec grzechotkowy - Justicia brandegeeana
- Trójskrzyn - Codiaeum
- Męczennica - Passiflora
Rośliny doniczkowe zdobią nasze wnętrza, wprowadzając do nich zieleń, świeżość i naturalne piękno. Oprócz swojej funkcji dekoracyjnej, poprawiają jakość powietrza oraz wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Czasem jednak ich nazwy mogą nas dziwić czy rozśmieszyć. W świecie botaniki nie brakuje roślin o oryginalnych, dziwnych czy wręcz zabawnych nazwach. Wybraliśmy kilka gatunków, których nazwy są naprawdę cudaczne.
Mózgowy kaktus - Mammillaria elongata 'Cristata'
Nazwa tego osobliwego kaktusa w pełni opisuje jego wygląd: faliste, walcowate pędy sprawiają wrażenie splątanych ze sobą, tworząc zbitą, zwartą formę o kopulastym kształcie, przypominającą zwoje mózgu. Mózgowy kaktus to nie lada gratka dla kolekcjonerów roślin kaktusowatych, a jego dodatkową zaletą jest łatwość uprawy.
Pantofelnik ogrodowy - Calceolaria herbeohybrida
Pantofelnik to jednoroczna roślina wyróżniająca się kwiatami o niezwykłym kształcie i intensywnych, żywych kolorach (żółtym, pomarańczowym, czerwonym), dodatkowo ozdobionych kropkami lub barwnymi pasemkami. Kwiaty osadzone są na cienkich łodyżkach i zebrane w urocze kępki, wystające ponad okalające je zielone, pofałdowane liście. Pantofelnik to roślina żyjąca krótko - po przekwitnięciu po prostu ją wyrzucamy.
Muchołówka amerykańska - Dinaea muscipula
Nazwa tej rośliny mówi wszystko! Muchołówka naprawdę łapie muchy (i inne owady oraz pająki)! Tworzy tzw. liście pułapkowe, składające się z dwóch blaszek zginających się w połowie i pokrytych od wewnętrznej strony włoskami czuciowymi - gdy owad zwabiony słodkim nektarem poruszy włoskami, liść szybko się zamyka i ofiara zostaje uwięziona, a następnie strawiona.
Łosie rogi - Platycerium bifurcatum
Łosie rogi to potoczna nazwa rośliny, której prawidłowo nazwa - płaskla łosioroga - jest równie dziwaczna. To epifityczna paproć, która u nas jest najczęściej uprawiana w wiszących pojemnikach, ale bardzo dobrze rośnie także na kawałku pnia bądź kory. Tworzy dwa rodzaje liści: dolne - płonne, o nerkowatym kształcie, płaskie, szarobrunatne, ułożone dachówkowato, są podstawą dla długich, u podstawy zwężonych, a na górze widlasto rozgałęzionych liści asymilacyjnych służących do rozmnażania. Te drugie liście przypominają kształtem łosie rogi.
Autor: GettyImages
Rośliny doniczkowe o dziwnych nazwach
Żywe kamienie - Lithops
Rosliny z rodzaju Lithops swoją nazwę zawdzięczają łudzącemu podobieństwu do… kamieni. W naturalnym środowisku trudno je odróżnić od otoczenia. Są zaliczane do sukulentów, nie sprawiają się problemów pielęgnacyjnych. Nie mają łodygi, a ich mięsiste liście wyrastają wprost z podłoża pojedynczo lub w małych grupach i są złączone parami. Liście są kuliste, pękate, spłaszczone w górnej części, pokryte warstwą woskowatego kutneru i ozdobione delikatnym, ciemniejszym wzorem. Czasem ze szczelin między parami liści wyrastają promieniste, żółte lub białe kwiaty.
Niedośpian - Hypoestes
Choć niedośpian to roślina niewielkich rozmiarów (dorasta do około 30 cm wysokości), to zachwyca niezwykle dekoracyjnymi liśćmi: sercowatymi, lekko omszonymi, w kolorze jasnoróżowym, ciemnoróżowym, zielonym lub białym, pokrytymi plamami. Roślina z czasem lekko się płoży, a w sprzyjających warunkach potrafi też kwitnąć, ale kwiaty są drobne, fioletowe, ukryte w zielonkawych, kłosowych kwiatostanach.
Kapturnica - Sarracenia
Kapturnica to, podobnie jak muchołówka, roślina owadożerna. Tworzy zielone, zielonożółte i zielonoczerwone, z siateczkowatym wzorem liście-pułapki, które mają kształt podłużnych, wysokich, rurkowatych dzbanków, przypominających wyglądem wydłużony lejek. Na brzegach „lejka” jest wywinięty kołnierz, na którym zbiera się nektar. Gdy zwabiona ofiara siada na śliskim kołnierzu, wpada do środka dzbana i już nie może się stamtąd wydostać (owad zostaje strawiony przez ciecz wypełniającą kielich).
Strzałkowiec grzechotkowy - Justicia brandegeeana
Strzałkowiec grzechotkowy w uprawie doniczkowej dorasta do około 50 cm wysokości. Największą ozdobą rośliny są oryginalne, kłosokształtne kwiatostany o długości około 10 cm, które zbudowane są z efektownych, dachówkowato zachodzących na siebie przykwiatków osłaniających delikatne, niepozorne, białe kwiaty. Przykwiatki mają łososiową, jasnoczerwoną lub różową barwę, stopniowo przechodzącą na szczycie kwiatostanu w kolor zielony lub zielonożółty. Liście strzałkowca są jajowate, zielone, lekko owłosione, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem na spodniej stronie blaszki.
Trójskrzyn - Codiaeum
Trójskrzyn to inna nazwa krotona pstrego (łac. Codiaeum variegatum) - jednej z roślin doniczkowych o najpiękniej wybarwionych liściach. Skórzaste i błyszczące zachwycają urodą i wyróżniają na tle domowej kolekcji roślin. Mają zróżnicowane kształty (mogą być długie lub krótkie, szerokie lub wąskie, dłoniasto klapowane, owalne lub falowane) i kolory (dominują zielony, żółty i czerwony). Liście są trój- lub czterobarwne, a wzory na nich mogą być smugowate, owalne, marmurkowate lub nakrapiane.
Trójskrzyn w domowej uprawie zazwyczaj osiąga nie więcej niż 1-1,5 m wysokości (choć docelowa wysokość zależy od odmiany). Kroton nie jest łatwy w uprawie, a jego wymagania są dość wysokie.
Uwaga! Trójskrzyn jest rośliną trującą.
Męczennica - Passiflora
Passiflora, nazywana także kwiatem męki pańskiej, to pnącze przytwierdzające się do podpór wąsami czepnymi. Gęsto ulistnione pędy rośliny mogą osiągać nawet kilkadziesiąt metrów długości i tworzą zielony parawan, na tle którego dobrze widoczne są kwiaty – największa ozdoba męczennicy. Pojedynczy kwiat składa się z mocno rozwiniętego dna kwiatowego, pięciodziałowego kielicha i korony oraz trójokółkowego przykoronka. Centralną część kwiatu zajmuje słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików wyrastających wokół niego. Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się barwą kwiatów - mogą być niebieskie, fioletowe, białe, różowe, czerwone, często są dwubarwne.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze rośliny doniczkowe o różowych liściach