Passiflora (męczennica) – egzotyczne pnącze do domu, na balkon i taras

2018-02-22 14:00

Passiflora (męczennica) to egzotyczne pnącze, które zachwyca oryginalnymi, bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Passiflora znakomicie nadaje się do ciekawej aranżacji wnętrz naszych domów, balkonów i tarasów. Passiflora to jedna z roślin, o których przypominamy sobie w okresie świąt wielkanocnych.

Spis treści

 1. Gdzie w domu postawić passiflorę?
 2. Jak dbać o passiflorę

Passiflora, po polsku zwana męczennicą, pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Na nasz kontynent dotarła w XVIII wieku. Jej łacińska nazwa pochodzi od słów passio – cierpienie oraz flos – kwiat. Według legendy części kwiatów passiflory obrazują narzędzia męki Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tego powodu passiflora nazywana jest również kwiatem męki pańskiej.Passiflora to znakomita roślina do aranżacji egzotycznego zakątka w domu, np. w stylu śródziemnomorskim. Gęsto ulistnione pnącze tworzy zielony parawan, który dodatkowo zachwyca niezwykłymi kwiatami – największą ozdobą rośliny.W naszym kraju męczennicę uprawia się w domu jako roślinę doniczkową, którą latem można wystawiać na balkon bądź taras. Najczęściej w uprawie spotkać można męczennicę błękitną (łac. Passiflora caerulea) w wielu interesujących odmianach, które różnią się między innymi kolorami kwiatów – mogą być niebieskie, fioletowe, białe, różowe, czerwone, często są dwubarwne. Passiflora kwitnie całe lato! W naturalnych stanowiskach pędy passiflory dorastają do kilkudziesięciu metrów długości. W domowej uprawie jej rozmiary uzależnione są od wielkości podpory (np. kratki, drabinki), po ktorej się wspina oraz oczywiście od przestrzeni, którą dla niej przeznaczyliśmy.

Gdzie w domu postawić passiflorę?

Passiflora potrzebuje jasnego stanowiska! Tylko w widnym mieszkaniu będzie dobrze rosła i obficie kwitła. W domu najlepsze dla egzotycznej passiflory jest miejsce ze światłem rozproszonym, bowiem ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści. Jeśli ustawimy roślinę w miejscu zacienionym, jej wzrost będzie znacznie gorszy, pędy wyciągnięte, a roślina zacznie tracić ładny pokrój i nie zakwitnie>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Musisz je mieć w domu!

Jak dbać o passiflorę

 1. Męczennicy trzeba zapewnić podporę, aby mogła się po niej wspinać za pomocą wąsów czepnych. Aby pnącze równomiernie rozpościerało się na całej podporze, trzeba prowadzić jego pędy kierując je w odpowiednich kierunkach.
 2. Do sadzenia passiflory wybierzmy sporą i ciężką donicę, która zdoła utrzymać masę gęsto ulistnionych pędów i dużych kwiatów.
 3. Podłoże dla męczennicy powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, lekko kwaśne.
 4. Wiosną (pod koniec marca) warto przyciąć pędy rośliny, aby pobudzić ją do wypuszczenia młodych pędów i rozkrzewienia się. Cięcie sprzyja również obfitszemu kwitnieniu. Skracamy wszystkie pędy o około 1/3 długości.
 5. Na zewnątrz (balkon, taras, patio w ogrodzie) możemy przenieść passiflorę dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo  wiosennych przymrozków, czyli po 15. maja. Dla bezpieczeństwa poczekajmy jednak do końca maja. Ustawmy roślinę w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.
 6. Latem podlewamy obficie, nawet dwa razy dziennie w upalne dni. Podłoże w donicy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Nawozimy raz na 10–14 dni nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących.
 7. We wrześniu wnosimy passiflorę do chłodnego (temperatura 10–15 st. C) i widnego pomieszczenia. Doskonałym miejscem jest ogród zimowy z kontrolowaną temperaturą.
 8. W okresie zimowego spoczynku (od września do marca) ograniczamy podlewanie (nawadniamy tak, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża) i zaprzestajemy nawożenia.
 9. Pod koniec marca passiflorę przesadzamy do nowej doniczki (nieco tylko większej od tej, w której rosła dotychczas) wypełnionej świeżym podłożem. Przed przesadzeniem skracamy pędy rośliny.

UWAGA! Passiflora to roślina trująca! Zawiera glikozydy cyjanogenne, które mogą powodować śmiertelne zatrucia!Przeczytaj też: Trujące domowe rośliny doniczkowe

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE