Passiflora (męczennica) – egzotyczne pnącze do domu, na balkon i taras

2018-02-22 14:00 Magdalena Michalak

Passiflora (męczennica) to egzotyczne pnącze, które zachwyca oryginalnymi, bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Passiflora znakomicie nadaje się do ciekawej aranżacji wnętrz naszych domów, balkonów i tarasów. Passiflora to jedna z roślin, o których przypominamy sobie w okresie świąt wielkanocnych.

Passiflora, po polsku zwana męczennicą, pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Na nasz kontynent dotarła w XVIII wieku. Jej łacińska nazwa pochodzi od słów passio – cierpienie oraz flos – kwiat. Według legendy części kwiatów passiflory obrazują narzędzia męki Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tego powodu passiflora nazywana jest również kwiatem męki pańskiej.
Passiflora to znakomita roślina do aranżacji egzotycznego zakątka w domu, np. w stylu śródziemnomorskim. Gęsto ulistnione pnącze tworzy zielony parawan, który dodatkowo zachwyca niezwykłymi kwiatami – największą ozdobą rośliny.

W naszym kraju męczennicę uprawia się w domu jako roślinę doniczkową, którą latem można wystawiać na balkon bądź taras. Najczęściej w uprawie spotkać można męczennicę błękitną (łac. Passiflora caerulea) w wielu interesujących odmianach, które różnią się między innymi kolorami kwiatów – mogą być niebieskie, fioletowe, białe, różowe, czerwone, często są dwubarwne. Passiflora kwitnie całe lato! W naturalnych stanowiskach pędy passiflory dorastają do kilkudziesięciu metrów długości. W domowej uprawie jej rozmiary uzależnione są od wielkości podpory (np. kratki, drabinki), po ktorej się wspina oraz oczywiście od przestrzeni, którą dla niej przeznaczyliśmy.

Gdzie w domu postawić passiflorę?

Passiflora potrzebuje jasnego stanowiska! Tylko w widnym mieszkaniu będzie dobrze rosła i obficie kwitła. W domu najlepsze dla egzotycznej passiflory jest miejsce ze światłem rozproszonym, bowiem ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści. Jeśli ustawimy roślinę w miejscu zacienionym, jej wzrost będzie znacznie gorszy, pędy wyciągnięte, a roślina zacznie tracić ładny pokrój i nie zakwitnie

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Musisz je mieć w domu!

Jak dbać o passiflorę

  1. Męczennicy trzeba zapewnić podporę, aby mogła się po niej wspinać za pomocą wąsów czepnych. Aby pnącze równomiernie rozpościerało się na całej podporze, trzeba prowadzić jego pędy kierując je w odpowiednich kierunkach.
  2. Do sadzenia passiflory wybierzmy sporą i ciężką donicę, która zdoła utrzymać masę gęsto ulistnionych pędów i dużych kwiatów.
  3. Podłoże dla męczennicy powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, lekko kwaśne.
  4. Wiosną (pod koniec marca) warto przyciąć pędy rośliny, aby pobudzić ją do wypuszczenia młodych pędów i rozkrzewienia się. Cięcie sprzyja również obfitszemu kwitnieniu. Skracamy wszystkie pędy o około 1/3 długości.
  5. Na zewnątrz (balkon, taras, patio w ogrodzie) możemy przenieść passiflorę dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo  wiosennych przymrozków, czyli po 15. maja. Dla bezpieczeństwa poczekajmy jednak do końca maja. Ustawmy roślinę w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.
  6. Latem podlewamy obficie, nawet dwa razy dziennie w upalne dni. Podłoże w donicy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Nawozimy raz na 10–14 dni nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących.
  7. We wrześniu wnosimy passiflorę do chłodnego (temperatura 10–15 st. C) i widnego pomieszczenia. Doskonałym miejscem jest ogród zimowy z kontrolowaną temperaturą.
  8. W okresie zimowego spoczynku (od września do marca) ograniczamy podlewanie (nawadniamy tak, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża) i zaprzestajemy nawożenia.
  9. Pod koniec marca passiflorę przesadzamy do nowej doniczki (nieco tylko większej od tej, w której rosła dotychczas) wypełnionej świeżym podłożem. Przed przesadzeniem skracamy pędy rośliny.

UWAGA! Passiflora to roślina trująca! Zawiera glikozydy cyjanogenne, które mogą powodować śmiertelne zatrucia!

Przeczytaj też: Trujące domowe rośliny doniczkowe