Żywe kamienie - Lithops

2020-07-16 15:35

Żywe kamienie to niewielkie sukulenty, które wyglądem przypominają kamienie (stąd ich nazwa).

Żywe kamienie to roślina nie ma łodygi, a mięsiste liście wyrastają bezpośrednio z podłoża pojedynczo lub w małych grupach i są złączone parami. Czasem roślina zakwita dość dużymi, gwiazdkowatymi, żółtymi lub białymi kwiatami o licznych wąskich płatkach, wyrastającymi między liśćmi.

Podłoże do uprawy żywych kamieni powinno być lekkie i przepuszczalne. Doskonale nadaje się specjalistyczne podłoże dla kaktusów. Można też wykorzystać drobny żwir wymieszany z piaskiem i niewielką ilością gliny. Roślinę podlewa się niewielkimi dawkami wody, kolejny raz dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce całkiem przeschnie. Podlewać należy od momentu pojawienia się młodych liści (najczęściej od maja) do jesieni. Od późnej jesieni do wiosny można zaniechać podlewania, ale pod warunkiem obniżenia temperatury otoczenia do 10–15 stopni Celsjusza. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie może spowodować zgniliznę korzeniową.

Żywych kamieni nie trzeba nawozić. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne i przewiewne.Żywe kamienie rozmnaża się przez nasiona.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Wysokość do 5 cm