Strelicja królewska - Strelitzia reginae

2021-09-28 12:52

Strelicja królewska ze względu na kształt swojego niezwykłego kwiatostanu nazywana jest rajskim ptakiem. Roślina pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie rośnie w naturze nad brzegami rzek i obszarach przybrzeżnych. Jest bardzo wytrzymała i łatwo przystosowuje się do różnych warunków.

Strelicja królewska
Autor: GettyImages Strelicja królewska

Spis treści

  1. Strelicja królewska (rajski ptak) – opis
  2. Strelicja – ziemia, doniczka, nawożenie
  3. Strelicja – pielęgnacja
  4. Strelicja – uprawa 

Strelicja królewska (rajski ptak) – opis

Ozdobą strelicji królewskiej jest przede wszystkim dwukolorowy kwiatostan, ale także sztywne, szarozielone liście, osadzone na długich i grubych ogonkach z podziemnych kłączy. W naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę doniczkową. Najczęściej sprzedawana jest odmiana ‘Humilis’, która osiąga do 1 m wysokości.

Strelicja kwitnienie zaczyna od lutego do końca wiosny, w sprzyjających warunkach od września do końca kwietnia. Jest uprawiana w szklarniach na kwiat cięty – w wazonie prezentuje się bardzo efektownie, jej trwałość wynosi blisko miesiąc. Cięte kwiatostany można także zasuszać i używać do tworzenia suchych kompozycji.

Strelicja – ziemia, doniczka, nawożenie

Strelicje mają rozrośnięty system korzeniowy i tworzą liczne odrosty, muszą więc być uprawiane w dużych i szerokich pojemnikach. Strelicja w doniczce powinna mieć podłoże ciężkie, żyzne i gliniaste, składające się w równych proporcjach z ziemi darniowej, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej.

Doniczka powinna mieć dużo otworów w dnie i grubą warstwę drenażu, który chroni kłącza i korzenie przed nadmierną wilgocią (najlepiej nadaje się do tego keramzyt, który można kupić w małych opakowaniach w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych).

Strelicje są bardzo „żarłoczne”, w okresie wzrostu powinno się je nawozić co 2 tygodnie, najlepiej nawozami o małej zawartości azotu i zawierającymi dużo mikroelementów. Nie należy natomiast stosować nawozów organicznych lub azotowych, bo powodują osłabienie kwitnienia.

Strelicja – pielęgnacja

Strelicje najlepiej rosną w miejscach widnych, przewiewnych, na balkonach lub w pobliżu okien. Są wytrzymałe na słońce, ale podczas upałów należy je codziennie spryskiwać i dość obficie podlewać, uważając, aby roślina nie stała w wodzie.

Od października roślina powinna rozpocząć okres spoczynku, podczas którego jej funkcje życiowe są znacznie spowolnione. Ogranicza się wówczas podlewanie (często, ale niewielką ilością wody, tak aby górna warstwa ziemi była sucha lub tylko lekko wilgotna). Jeśli nie zapewnimy roślinie spoczynku, wiosną zakwitnie mniej obficie lub nawet wcale.

Strelicja królewska lubi wilgotne powietrze i zimą najlepiej postawić ją z dala od kaloryferów. Temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 10°C. Optymalna temperatura uprawy wynosi: w okresie wegetacji 20–25°C, a zimą podczas spoczynku 18°C.

Strelicja – uprawa 

Od lutego rośliny należy zacząć podlewać obficiej – wtedy właśnie zakwitają. Jeśli poprzednie lato było gorące i suche, zwykle kwitną nie tylko na wiosnę, ale również jesienią. Jeśli zauważymy, że we wrześniu powstały pędy kwiatostanowe (odróżnimy je od zawiązków liści, bo mają inny wygląd), to wtedy nie ograniczamy podlewania, aby roślina zakwitła.

Uprawa strelicji jest możliwa także na zewnątrz. Od maja do września można ją wystawić na taras lub zadołować w ogrodzie. Należy wybrać miejsce lekko ocienione, osłonięte od wiatru (aby nie połamał liści) i ustawić strelicję tak, aby nie dotykała innych roślin (je liście mogą się łatwo postrzępić).

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1,2 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia I - XII

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych