Cibora zmienna (papirus) - Cyperus alternifolius

2022-03-25 14:20

Cibora zmienna należy do rodzaju Cyperus z rodziny turzycowatych (Cyperaceae). Jak prawie wszystkie gatunki z tego rodzaju jest rośliną wodolubną (w naturze rośnie na bagnach oraz brzegach jezior i wolno płynących rzek). Lubi stać w wodzie, dobrze udaje się w uprawie hydroponicznej.

Cibora zmienna (papirus)
Autor: GettyImages Cibora zmienna (papirus)

Spis treści

  1. Papirus roślina
  2. Papirus uprawa
  3. Cibora zmienna - rozmnażanie

Papirus roślina

Ciborę zmienną można polecić początkującym miłośnikom kwiatów, szczególnie tym, którzy mają skłonność do „zalewania” roślin. Roślina ma charakterystyczne, promieniście rozłożone, zakrzywione do dołu szablaste liście, skupione na wierzchołku wysokiej łodygi. Bardzo ciekawe (chociaż niezbyt atrakcyjne), brązowe i kolczaste kwiatostany, wyrastają ponad liście. Roślina kwitnie całe lato.

Najczęściej ciborę można kupić latem, bowiem zimą pędy nadziemne mają skłonność do obumierania. Kupując ciborę należy wybierać egzemplarz rozrośnięty, bez oznak żółknięcia czy brunatnienia liści (co świadczy o przesuszeniu rośliny w pewnej fazie jej wzrostu). Młode rośliny warto przymocować do palików, ponieważ ich wiotkie pędy mogą się pokładać, a liście ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Rośliny rosną dość szybko, wytwarzając w okresie wegetacji 5–6 nowych liści. Obumierające starsze liście należy obcinać.

Papirus uprawa

Cibora zmienna wymaga bardzo dobrych warunków świetlnych, ale nie powinno być to stanowisko bezpośrednio nasłonecznione w godzinach południowych (najlepszy jest parapet okna od strony wschodniej lub północnej). Zimą najlepiej zapewnić 12 st. C, wyższą temperaturę znoszą przy większej wilgotności powietrza. Ustawiamy rośliny z dala od grzejników.Latem temperatura powinna wynosić około 20 st. C (maksimum 25 st. C).

Konieczne jest zapewnienie mokrego podłoża – najłatwiej osiągnąć to, gdy doniczka po prostu stoi w wodzie. Gdy przesuszymy ziemię, liście żółkną w ciągu 24 godzin. Latem należy zasilać roślinę płynnym nawozem przy podlewaniu, raz na dwa tygodnie. Dobrze jest często zraszać rośliny, nawet codziennie. Nie wolno stosować preparatów do nabłyszczania. Latem można podczas deszczu wystawić roślinę na zewnątrz. Cibora dobrze rośnie w ziemi gliniastej. Najlepiej przesadzać ją raz do roku, na wiosnę, do niezbyt dużej doniczki.

Cibory żyją długo, wciąż wytwarzając nowe liście, zastępujące stare, które obumierają. Zimą, gdy temperatura w mieszkaniu jest zbyt niska, pędy mogą żółknąć i utracić liście. Jeśli to się wydarzy, należy ściąć pędy tuż nad ziemią – wiosną roślina odrośnie.

>>Przeczytaj też: Papirus (cibora) i sitniczka (sitowie) – rośliny doniczkowe lubiące mokre podłoże

Cibora zmienna - rozmnażanie

Cibory można rozmnożyć przez podział silnie rozrośniętych egzemplarzy na wiosnę. Należy ostrożnie rozerwać bryłę korzeniową i otrzymane w ten sposób części posadzić do osobnych doniczek. Można też pozyskać sadzonki – odcięte od rośliny matecznej po obumarciu kwiatów liście – i wstawić je do naczynia z wodą „do góry nogami”.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 1 m
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych