Stromante - Stromanthe sanguinea

2021-11-08 14:21

Stromanthe to egzotyczna roślina uprawiana u nas jako doniczkowa. Należy do rodziny marantowatych (Marantaceae). Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie rośnie w środowisku naturalnym.

Ozdobą stromante są trójkolorowe liście – ciemnozielone ze srebrzystymi lub kremowymi smugami i ciemnoczerwonym spodem. Roślina dorasta do 35–40 cm wysokości.

Stromante – warunki uprawy i pielęgnacja

Stromante najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, ale z dostępem światła. Nie należy stawiać rośliny w pełnym słońcu, bowiem jego promienie mogą poparzyć liście.Ziemia dla tej rośliny powinna być żyzna i lekko próchnicza – można wykorzystać uniwersalną ziemię ogrodniczą do roślin doniczkowych. Na dnie doniczki konieczna jest warstwa drenażu.Podlewamy roślinę regularnie, ale niezbyt obficie (niedużymi dawkami wody), tak aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna (ale nie mokra – stromante nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie). Nie wolno też pozwolić podłożu całkowicie wyschnąć.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

Stromante lubi wysoką wilgotność powietrza. W okresie grzewczym (zimą) roślinę warto zraszać – dzięki temu liście nie będą zasychać. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny należy ustawić ją na podstawce wypełnionej kamykami (bądź keramzytem) zalanymi wodą, ale tak żeby doniczka nie była zanurzona w wodzie. Roślina nie lubi przeciągów.

>>Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Stromante zasila się nawozami do roślin o ozdobnych liściach zgodnie z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu.

Rozmnażanie stromante

Stromante rozmnaża się przez podział rośliny – poszczególne części muszą mieć korzenie.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział

Poznaj też kilka innych kwiatów doniczkowych o wyjątkowo ozdobnych liściach:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 35 cm - 40 cm
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-kremowo-czerwona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień