Zimowit jesienny - Colchicum autumnale

2022-04-01 13:45

Zimowit jesienny jest byliną bulwiastą z rodziny zimowitowatych Colchicaceae. W Polsce jest spotykany w warunkach naturalnych – najczęściej w górach i na pogórzu oraz w północno-wschodniej części kraju. Trwałą częścią rośliny jest podziemna bulwa.

Zimowit jesienny
Autor: photos.com Zimowit jesienny

Spis treści

  1. Zimowit jesienny kwiat
  2. Zimowit uprawa
  3. Zimowit sadzenie

Zimowit jesienny kwiat

Zimowit jesienny jest podobny do krokusa (i często z nim mylony), ale rozwija się zupełnie inaczej: jesienią ukazują się tylko kwiaty (około 15 cm wysokości), natomiast liście (6 cm szerokości i 30 cm długości) wyrastają w marcu, w czerwcu zaś zasychają. Roślina wytwarza od 3 do 8 (zależnie od wielkości bulwy) wąskolancetowatych, tępo zakończonych liści.

Zimowit kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowoliliowe, różowoliliowe, liliowe, różowe, czasem białe, pojedyncze bądź pełne. Mają lejkowaty kształt, tworzą promienisty okwiat, składający się z 6 działek zrośniętych u nasady w długą rurkę. Z jednej dużej bulwy (średnicy 8 cm) wyrasta ich kilkanaście.

Zimowit uprawa

Zimowity na rabatach najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, można też sadzić je w trawie bądź na wrzosowisku. Nadają się również na kwiat cięty.

Podłoże powinno być wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne, o dużej zawartości składników pokarmowych, o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne lub nieznacznie półcieniste.

Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych, oddzielanych od bulw matecznych wykopanych w VI po zbrunatnieniu liści.

Zimowit sadzenie

Bulwy zimowitów sadzi się w lipcu i sierpniu na głębokości 12–15 cm. Cebule warto przed posadzeniem zaprawić środkiem grzybobójczym. Częste przesadzanie nie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

UWAGA: zimowit to roślina trująca (zawiera trujący alkaloid kolchicynę), dlatego należy unikać sadzenia go w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotny
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 30 cm
Termin kwitnienia VIII - IX
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa