Zimowit jesienny - Colchicum autumnale

2022-04-01 13:45

Zimowit jesienny jest byliną bulwiastą z rodziny zimowitowatych Colchicaceae. W Polsce jest spotykany w warunkach naturalnych – najczęściej w górach i na pogórzu oraz w północno-wschodniej części kraju. Trwałą częścią rośliny jest podziemna bulwa.

Zimowit jesienny
Autor: photos.com Zimowit jesienny

Spis treści

  1. Zimowit jesienny kwiat
  2. Zimowit uprawa
  3. Zimowit sadzenie

Zimowit jesienny kwiat

Zimowit jesienny jest podobny do krokusa (i często z nim mylony), ale rozwija się zupełnie inaczej: jesienią ukazują się tylko kwiaty (około 15 cm wysokości), natomiast liście (6 cm szerokości i 30 cm długości) wyrastają w marcu, w czerwcu zaś zasychają. Roślina wytwarza od 3 do 8 (zależnie od wielkości bulwy) wąskolancetowatych, tępo zakończonych liści.

Zimowit kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowoliliowe, różowoliliowe, liliowe, różowe, czasem białe, pojedyncze bądź pełne. Mają lejkowaty kształt, tworzą promienisty okwiat, składający się z 6 działek zrośniętych u nasady w długą rurkę. Z jednej dużej bulwy (średnicy 8 cm) wyrasta ich kilkanaście.

Zimowit uprawa

Zimowity na rabatach najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, można też sadzić je w trawie bądź na wrzosowisku. Nadają się również na kwiat cięty.

Podłoże powinno być wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne, o dużej zawartości składników pokarmowych, o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne lub nieznacznie półcieniste.

Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych, oddzielanych od bulw matecznych wykopanych w VI po zbrunatnieniu liści.

Zimowit sadzenie

Bulwy zimowitów sadzi się w lipcu i sierpniu na głębokości 12–15 cm. Cebule warto przed posadzeniem zaprawić środkiem grzybobójczym. Częste przesadzanie nie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

UWAGA: zimowit to roślina trująca (zawiera trujący alkaloid kolchicynę), dlatego należy unikać sadzenia go w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotny
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 30 cm
Termin kwitnienia VIII - IX
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE