Czosnek niedźwiedzi - Allium ursinum

2020-07-16 15:55 Paweł Romanowski
Czosnek niedźwiedzi
Autor: photos.com

Czosnek niedźwiedzi to ogrodowa roślina cebulowa, należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Rośnie dziko w lasach całej Europy i niektórych rejonach Azji. To roślina chroniona – nie można jej zrywać ze stanowisk naturalnych. Czosnek niedźwiedzi można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie ozdobnym lub ziołowym. Czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zawdzięcza właśnie niedźwiedziom, dla których jest wielkim przysmakiem i jedną z pierwszych roślin jaką znajdują w lesie tuż po przebudzeniu.

Czosnek niedźwiedzi – opis

Niedźwiedzi czosnek zastosowanie

Pędy czosnku niedźwiedziego pojawiają się już na przełomie marca i kwietnia. Liście dorastają do 20-30 cm wysokości. Są często wykorzystywane w kuchni jako aromatyczny dodatek do wielu potraw. Cała roślina ma intensywny czosnkowy zapach. Kwiaty czosnku niedźwiedziego pojawiają się w maju na bezlistnych, długich do 50 cm łodygach,. Są to niewielkie, kuliste, białe kwiatostany.

>>Przeczytaj też: Czosnek niedźwiedzi - właściwości i zastosowanie lecznicze czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi – kiedy sadzić

Cebule czosnku niedźwiedziego sadzi się jesienią (na przełomie września i października) do gruntu na głębokość 6 cm. Jest łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Może rosnąć w zacienionym miejscu pod drzewami. Doskonale sprawdza się jako roślina dekoracyjna oraz jako roślina ziołowa w warzywniku. Będzie znacznie lepiej rósł, jeśli zapewnimy mu regularne podlewania oraz będziemy usuwać chwasty rosnące w jego pobliżu.

Czosnek niedźwiedzi uprawa z nasion

Czosnek niedźwiedzi bardzo rzadko rozmnaża się przez nasiona z uwagi na bardzo długi okres ich kiełkowania.

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany