Żeleźniak krzewiasty - Phlomis fruticosa

2022-06-27 16:33

Żeleźniak krzewiasty swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce to jeden z najczęściej uprawianych gatunków żeleźniaka. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Żeleźniak krzewiasty
Autor: www.gettyimages.com Żeleźniak krzewiasty

Spis treści

  1. Żeleźniak krzewiasty - opis
  2. Żeleźniak krzewiasty - warunki uprawy
  3. Żeleźniak krzewiasty - pielęgnacja
  4. Żeleźniak krzewiasty - zastosowanie

Żeleźniak krzewiasty - opis

Żeleźniak krzewiasty to roślina zimozielona, wieloletnia, jednak nie jest to gatunek długowieczny (w dobrej kondycji będzie rósł przez 4-5 lat). Ma wzniesiony, krzewiasty pokrój. Z czasem okazy tworzą zwarte, dość wysokie kępy. Przeważnie osiąga 90-100 cm wysokości. Pędy są sztywne, szarozielone, a liście lancetowate, szarozielone, owłosione. Okres kwitnienia żeleźniaka krzewiastego rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do września. Intensywnie żółte, rurkowate kwiaty zebrane są w okółki. Są silnie miododajne, wyglądem i zapachem przyciągają owady. Jesienią pojawiają się owoce - rozłupnie rozpadające się na cztery brązowe rozłupki.

Żeleźniak krzewiasty - warunki uprawy

Żeleźniak krzewiasty nie jest rośliną wymagającą. Odnajdzie się zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym, ważne aby było osłonięte od wiatrów. Jedynie zupełnie zacienione, wilgotne miejsce nie będzie odpowiednie dla tej rośliny. Idealne podłoże dla żeleźniaka powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne, jednak glebie gorszej jakości radzi sobie równie dobrze.

Żeleźniak krzewiasty - pielęgnacja

Młodsze okazy warto okryć na zimę lub kopczykować, starsze powinny zimować bez problemu. Dobrze jest 2-3 razy w sezonie zastosować nawożenie mineralne (nawozem wieloskładnikowym) - poprawi to kwitnienie i wpłynie na rozmiar liści. Żeleźniak krzewiasty jest ozdobny także jesienią i zimą, zaschnięte kwiaty usuwa się dopiero wiosną w kolejnym sezonie. Roślinę rozmnaża się przez podział lub przez wysiew nasion.

Żeleźniak krzewiasty - zastosowanie

Żeleźniak krzewiasty będzie dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej lub jednorocznej. Może być dobrym tłem dla niższych roślin, wprowadza do ogrodu naturalistyczny charakter. Sprawdzi się w ogrodach skalnych. Nadaje się na suche bukiety (zasuszone pędy kwiatowe długo zachowują dobrą kondycję).

>> Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półćieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł szarozielona
Wysokość 90 cm - 1 m