Żeleźniak bulwiasty - Phlomis tuberosa

2022-04-01 14:02

Żeleźniak bulwiasty prawdopodobnie swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce jest słabo znany. Należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae).

Żeleźniak bulwiasty
Autor: www.gettyimages.com Żeleźniak bulwiasty

Spis treści

  1. Żeleźniak bulwiasty - opis
  2. Żeleźniak bulwiasty - warunki uprawy
  3. Żeleźniak bulwiasty - pielęgnacja
  4. Żeleźniak bulwiasty - zastosowanie

Żeleźniak bulwiasty - opis

Żeleźniak bulwiasty to roślina wieloletnia. Ma wzniesiony, z czasem kępiasty pokrój. Zazwyczaj osiąga od 120 do 150 cm wysokości. Pędy są cienkie, zielone liście podłużnie sercowate, na brzegach blaszki liściowej ząbkowane. Roślina kwitnie obficie od czerwca do lipca. Duże, dekoracyjne kwiaty - różowe z delikatnym fioletowym odcieniem - kształtem przypominają turbany. Zebrane są nawet po 40 sztuk w okółkowate kwiatostany, osadzone na pędzie w 3-5 piętrach. Późnym latem oraz jesienią kwiatostany zasychają i tworzą ciekawy dekoracyjny efekt. Żeleźniak bulwiasty tworzy kuliste owoce - rozłupnie które utrzymują się na roślinie do zimy. Wewnątrz nich znajdują się nasiona. Żeleźniak jest silnie miododajny, chętnie odwiedzają go pszczoły oraz motyle.

Żeleźniak bulwiasty - warunki uprawy

Żeleźniak bulwiasty nie jest wymagający w uprawie. Potrzebuje tylko słonecznego lub półcienistego miejsca o podłożu średnio żyznym, piaszczystym i dość przepuszczalnym. Z powodzeniem będzie rósł również na podłożu wilgotnym. Jest odporny na krótkotrwałą suszę oraz mróz.

Żeleźniak bulwiasty - pielęgnacja

Żeleźniak bulwiasty nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nadaje się na żywopłoty, co za tym idzie szybko regeneruje się po cięciu. W bezśnieżne zimy lepiej okrywać okazy. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział rośliny matecznej - najlepszym terminem rozmnażania wegetatywnego jest wiosna lub jesień (po kwitnieniu). Nie jest to roślina długowieczna, dlatego maksymalnie co 5 lat dobrze jest ją podzielić i rozsadzić.

Żeleźniak bulwiasty - zastosowanie

Żeleźniak bulwiasty może być tłem dla innych niższych okazów na słonecznej rabacie. Dobrze wygląda sadzony zarówno w grupach, jak pojedynczo. Można go wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Nadaje ogrodom naturalistyczny, rustykalny charakter. Kwiaty nadają się na suche bukiety.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów różowofioletowa