Żeleźniak kaszmirski - Phlomis cashmeriana

2022-03-22 13:07

Żeleźniak kaszmirski pochodzi z zachodnich Himalajów - można ją spotkać w Indiach, Pakistanie oraz Afganistanie. Drugi człon nazwy wziął się od azjatyckiego regionu Kaszmir.

Żeleźniak kaszmirski
Autor: www.gettyimages.com Żeleźniak kaszmirski

Spis treści

  1. Żeleźniak kaszmirski - opis
  2. Żeleźniak bulwiasty - warunki uprawy pielęgnacja
  3. Żeleźniak bulwiasty - zastosowanie

W Polsce żeleźniak kaszmirski można z powodzeniem uprawiać, z roku na rok jest coraz częściej spotykana w szkółkach ogrodniczych. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inna nazwa to szałwia kaszmirska.

Żeleźniak kaszmirski - opis

Żeleźniak kaszmirski to bylina o kępiastym pokroju. Rośnie dość szybko, osiągając docelowo 90-100 cm wysokości. Łodyga jest sztywna, silnie wzniesiona. Ciemnozielone liście są duże, sercowate lub jajowato-lancetowate. Okres kwitnienia żeleźniaka kaszmirskiego rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia. Różowe lub fioletowe kwiaty o budowie typowej dla rodziny jasnotowatych, są zebrane w gęste kwiatostany umieszczone na pędach w kilku piętrach ułożonych jedno nad drugim. Kwitnienie zaczyna się zawsze od dołu do góry i jest bardzo obfite. Roślina jest silnie miododajna. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czterodzielne rozłupnie, które rozpadają się na rozłupki.

Żeleźniak bulwiasty - warunki uprawy pielęgnacja

Podobnie jak inne gatunki żeleźniaków i ten jest łatwy w uprawie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego lub półcienistego. Podłoże powinno być średnio żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Odnajdzie się praktycznie na każdym rodzaju podłoża. Jest odporny na suszę, ale w chłodniejszych rejonach naszego kraju może przemarznąć.Co kilka lat roślina wymaga odmłodzenia, dlatego dobrze jest dzielić okazy, aby pozyskać nowe. Raz na jakiś czas, najlepiej na wiosnę, warto wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub nawozem organicznym. Dzięki temu kwitnienie będzie obfitsze. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział rośliny.

Żeleźniak bulwiasty - zastosowanie

Żeleźniak kaszmirski tworzy efektowne kępy. Sprawdzi się jako na obwódkach oraz słonecznych rabatach. Można go sadzić w prywatnych ogrodach oraz zieleni miejskiej. Podobnie jak inne gatunki żeleźniaków i ten można wykorzystać w bukieciarstwie.

>> Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Wysokość 90 cm - 1 m