Runianka japońska - Pachysandra terminalis

2021-05-31 19:48

Runianka japońska to zimozielona krzewinka należąca do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Rośnie na stanowiskach naturalnych w Chinach i Japonii. W Polsce jest powszechnie uprawiana w ogrodach.

Spis treści

 1. Runianka japońska - opis rośliny
 2. Runianka japońska - uprawa
 3. Runianka japońska - zastosowanie
 4. Runianka japońska - odmiany

Runianka japońska - opis rośliny

Runianka japońska ma ciemnozielone błyszczące liście, o grubo ząbkowanych krawędziach, zebrane w rozety na końcach pędów. Dorasta do 30 cm wysokości. Drobne, białe kwiaty pojawiają się w maju.

Roślina rozrasta się przez podziemne rozłogi, tworząc gęste i rozległe kobierce. Jest ekspansywna i w sprzyjających warunkach szybko pokrywa dostępną powierzchnię. Warto ograniczać jej rozprzestrzenianie się, np. wkopaną w ziemię szeroką taśmą z tworzywa sztucznego.

>>Przeczytaj też: Rośliny ekspansywne - przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie

Runianka japońska - uprawa

Runianka japońska wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego. Najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych i wilgotnych glebach. Posadzoną w słońcu trzeba regularnie podlewać.Wiosną pędy można przyciąć, aby spowodować ich zagęszczenie. Runiankę rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub oddzielanie młodych roślin.

Runianka japońska - zastosowanie

Jest jedną z najlepszych roślin okrywowych, niezastąpionych przy zadarnianiu miejsc pod wysokimi krzewami i koronami drzew. Doskonale nadaje się też do umacniania niewielkich skarp.

>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Runianka japońska - odmiany

Od lat najpopularniejsze są jej odmiany:

 • 'Variegata'  - o biało-pstrych liściach z wyraźnym białym obrzeżeniem,
 • 'Green Carpet' - o ciemnozielonych liściach i bardzo krótkich pędach (osiąga około 20 cm wysokości), która rozrasta się dość wolno.

Poznaj inne popularne rośliny okrywowe:

  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Stanowisko półcieniste
  Termin kwitnienia III - V
  Kategoria Byliny
  Wysokość 10 cm - 20 cm
  Zimozielone Tak
  Barwa kwiatów biała
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Pokrój płożący
  Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

  Kup dostęp od 1 zł
  M jak Mieszkanie - Lipiec 2021