Runianka japońska - Pachysandra terminalis

2021-04-16 14:56 Anna Skórkowska

Runianka japońska to zimozielona krzewinka należąca do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Rośnie na stanowiskach naturalnych w Chinach i Japonii. W Polsce jest powszechnie uprawiana w ogrodach.

Runianka japońska - opis rośliny

Runianka japońska ma ciemnozielone błyszczące liście, o grubo ząbkowanych krawędziach, zebrane w rozety na końcach pędów. Dorasta do 30 cm wysokości. Drobne, białe kwiaty pojawiają się w maju.

Roślina rozrasta się przez podziemne rozłogi, tworząc gęste i rozległe kobierce. Jest ekspansywna i w sprzyjających warunkach szybko pokrywa dostępną powierzchnię. Warto ograniczać jej rozprzestrzenianie się, np. wkopaną w ziemię szeroką taśmą z tworzywa sztucznego.

>>Przeczytaj też: Rośliny ekspansywne - przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie

Runianka japońska - uprawa

Runianka japońska wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego. Najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych i wilgotnych glebach. Posadzoną w słońcu trzeba regularnie podlewać.Wiosną pędy można przyciąć, aby spowodować ich zagęszczenie. Runiankę rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub oddzielanie młodych roślin.

Runianka japońska - zastosowanie

Jest jedną z najlepszych roślin okrywowych, niezastąpionych przy zadarnianiu miejsc pod wysokimi krzewami i koronami drzew. Doskonale nadaje się też do umacniania niewielkich skarp.

>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Runianka japońska - odmiany

Od lat najpopularniejsze są jej odmiany:

 • 'Variegata'  - o biało-pstrych liściach z wyraźnym białym obrzeżeniem,
 • 'Green Carpet' - o ciemnozielonych liściach i bardzo krótkich pędach (osiąga około 20 cm wysokości), która rozrasta się dość wolno.

Poznaj inne popularne rośliny okrywowe:

  Wilgotność gleby
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Stanowisko
  Termin kwitnienia III - V
  Kategoria Byliny
  Wysokość 10 cm - 20 cm
  Zimozielone Tak
  Barwa kwiatów biała
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Pokrój płożący
  Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

  NOWY NUMER

  Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

  Kup dostęp od 1 zł
  M jak Mieszkanie - Maj 2021