Lebiodka pospolita - Origanum vulgare

2022-04-01 13:51

Lebiodka pospolita (oregano) należy do rodziny jasnotowatych (Labiatae). Rośnie dziko w Afryce Północnej, w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać na brzegach lasów, na polanach i słonecznych stokach.

Lebiodka pospolita
Autor: Piotr Gorączko Lebiodka pospolita

Spis treści

  1. Lebiodka pospolita (oregano) – opis
  2. Lebiodka pospolita (oregano)  – uprawa
  3. Lebiodka pospolita (oregano) – zastosowanie
  4. Lebiodka pospolita (oregano) – odmiany

Lebiodka pospolita (oregano) – opis

Lebiodka pospolita jest rośliną wieloletnią. Rozrasta się przez rozłogi i tworzy duże kępy. Pędy często mają tendencję do pokładania się. Liście lebiodki są niewielkie, jajowate. Drobne liliowe kwiaty zebrane są w niewielkie kwiatostany, rozwijają się od czerwca do września, są miododajne. I liście, i kwiaty po zgnieceniu wydzielają przyjemny zapach. Lebiodka pospolita jest rośliną przyprawową i ma właściwości lecznicze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Lebiodka pospolita (oregano)  – uprawa

Lebiodka pospolita lubi miejsca zaciszne i nasłonecznione, glebę ciepłą, żyzną, przepuszczalną i wapienną (gliniasto-piaszczystą lub piaszczystą). Rozmnaża się ją zazwyczaj przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (najlepiej w kwietniu). Można także wiosną lub jesienią dzielić dorodne kępy, oraz latem przygotowywać sadzonki pędowe i korzeniowe.

ZOBACZ TEŻ: Zioła w kuchni – jak je hodować, gdzie i w czym ustawić, jak o nie dbać

Lebiodka pospolita (oregano) – zastosowanie

Liście i kwiaty lebiodki pospolitej są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, pizzy i sałatek - aromatyzują je i zaostrzają ich smak. Przy tym pozytywnie oddziałują na nasz układ trawienny. Oczywistym miejscem dla lebiodki są grządki ziołowe i warzywne, ale można też sadzić ją na rabatach bylinowych, na murkach kwietnych i skalniakach, a także w pojemnikach. Szczególnie atrakcyjnie będzie się prezentować w kompozycjach naturalistycznych.

Poznaj inne zioła, które warto zasadzić na balkonie lub w przydomowym ogrodzie:

Lebiodka pospolita (oregano) – odmiany

W sprzedaży jest sporo odmian różniących się wysokością, zwartością kępy, odpornością na mróz i suszę, oraz przede wszystkim zapachem i smakiem:

  • 'Diabolo' dorasta do 30 cm i tworzy zwarte kobierce, a jej liście mają smak ostrzejszy niż u gatunku. Kwiaty są jasnoróżowe, kwitnie: czerwiec-sierpień,
  • 'Variegatum' ma liście kremowo-zielone, a kwiaty barwy lilaróż rozwijają się od lipca do września. Osiąga wysokość 20-50 cm,
  • Bristol Cross’ - liście małe, szarozielone, smak korzenno-pikantny. Jej cechą charakterystyczną są szyszkowate wydłużone kwiatostany, powstające na końcach zwisających pędów z różowych listków podkwiatkowych, spośród których wyrasta drobny fioletowy kwiat. Rozwijają się w czerwcu i lipcu,
  • Aureum’ - liście złocistożółte, smak delikatny. Różowo-liliowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Wysokość 25-30 cm.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 20 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący