Lebiodka pospolita - Origanum vulgare

2020-07-16 15:48 Anna Skórkowska
Zdjęcie 65020
Autor: Piotr Gorączko

Lebiodka pospolita (oregano) należy do rodziny jasnotowatych (Labiatae). Rośnie dziko w Afryce Północnej, w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać na brzegach lasów, na polanach i słonecznych stokach.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Lebiodka pospolita (oregano) – opis

Lebiodka pospolita jest rośliną wieloletnią.  Rozrasta się przez rozłogi i tworzy duże kępy. Pędy często mają tendencję do pokładania się. Liście lebiodki są niewielkie, jajowate. Drobne liliowe kwiaty zebrane są w niewielkie kwiatostany, rozwijają się od czerwca do września, są miododajne. I liście, i kwiaty po zgnieceniu wydzielają przyjemny zapach. Lebiodka pospolita jest rośliną przyprawową i ma właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Lebiodka pospolita  – uprawa

Lebiodka pospolita lubi miejsca zaciszne i nasłonecznione, glebę ciepłą, żyzną, przepuszczalną i wapienną (gliniasto-piaszczystą lub piaszczystą). Rozmnaża się ją  zazwyczaj przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (najlepiej w kwietniu). Można także wiosną lub jesienią dzielić dorodne kępy, oraz latem przygotowywać sadzonki pędowe i korzeniowe.

Lebiodka pospolita – zastosowanie

Liście i kwiaty lebiodki pospolitej są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, pizzy i sałatek - aromatyzują je i zaostrzają ich smak. Przy tym pozytywnie oddziałują na nasz układ trawienny. Oczywistym miejscem dla lebiodki są grządki ziołowe i warzywne, ale można też sadzić ją na rabatach bylinowych, na murkach kwietnych i skalniakach, a także w pojemnikach. Szczególnie atrakcyjnie będzie się prezentować w kompozycjach naturalistycznych.

Poznaj inne zioła:

Lebiodka pospolita – odmiany

W sprzedaży jest sporo odmian różniących się wysokością, zwartością kępy, odpornością na mróz i suszę, oraz przede wszystkim zapachem i smakiem:

  • 'Diabolo' dorasta do 30 cm i tworzy zwarte kobierce, a jej liście mają smak ostrzejszy niż u gatunku. Kwiaty są jasnoróżowe, kwitnie: czerwiec-sierpień,
  • 'Variegatum' ma liście kremowo-zielone, a kwiaty barwy lilaróż rozwijają się od lipca do września. Osiąga wysokość 20-50 cm,
  • ‘Bristol Cross’ - liście małe, szarozielone, smak korzenno-pikantny. Jej cechą charakterystyczną są szyszkowate wydłużone kwiatostany, powstające na końcach przewisających pędów z różowych listków podkwiatkowych, spośród których wyrasta drobny fioletowy kwiat. Rozwijają się w czerwcu i lipcu,
  • ‘Aureum’ - liście złocistożółte, smak delikatny. Różowo-liliowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Wysokość 25-30 cm.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 20 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021