Lebiodka pospolita - Origanum vulgare

2022-04-01 13:51

Lebiodka pospolita (oregano) należy do rodziny jasnotowatych (Labiatae). Rośnie dziko w Afryce Północnej, w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać na brzegach lasów, na polanach i słonecznych stokach.

Lebiodka pospolita
Autor: Piotr Gorączko Lebiodka pospolita

Spis treści

  1. Lebiodka pospolita (oregano) – opis
  2. Lebiodka pospolita (oregano)  – uprawa
  3. Lebiodka pospolita (oregano) – zastosowanie
  4. Lebiodka pospolita (oregano) – odmiany

Lebiodka pospolita (oregano) – opis

Lebiodka pospolita jest rośliną wieloletnią. Rozrasta się przez rozłogi i tworzy duże kępy. Pędy często mają tendencję do pokładania się. Liście lebiodki są niewielkie, jajowate. Drobne liliowe kwiaty zebrane są w niewielkie kwiatostany, rozwijają się od czerwca do września, są miododajne. I liście, i kwiaty po zgnieceniu wydzielają przyjemny zapach. Lebiodka pospolita jest rośliną przyprawową i ma właściwości lecznicze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Lebiodka pospolita (oregano)  – uprawa

Lebiodka pospolita lubi miejsca zaciszne i nasłonecznione, glebę ciepłą, żyzną, przepuszczalną i wapienną (gliniasto-piaszczystą lub piaszczystą). Rozmnaża się ją zazwyczaj przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (najlepiej w kwietniu). Można także wiosną lub jesienią dzielić dorodne kępy, oraz latem przygotowywać sadzonki pędowe i korzeniowe.

ZOBACZ TEŻ: Zioła w kuchni – jak je hodować, gdzie i w czym ustawić, jak o nie dbać

Lebiodka pospolita (oregano) – zastosowanie

Liście i kwiaty lebiodki pospolitej są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, pizzy i sałatek - aromatyzują je i zaostrzają ich smak. Przy tym pozytywnie oddziałują na nasz układ trawienny. Oczywistym miejscem dla lebiodki są grządki ziołowe i warzywne, ale można też sadzić ją na rabatach bylinowych, na murkach kwietnych i skalniakach, a także w pojemnikach. Szczególnie atrakcyjnie będzie się prezentować w kompozycjach naturalistycznych.

Poznaj inne zioła, które warto zasadzić na balkonie lub w przydomowym ogrodzie:

Lebiodka pospolita (oregano) – odmiany

W sprzedaży jest sporo odmian różniących się wysokością, zwartością kępy, odpornością na mróz i suszę, oraz przede wszystkim zapachem i smakiem:

  • 'Diabolo' dorasta do 30 cm i tworzy zwarte kobierce, a jej liście mają smak ostrzejszy niż u gatunku. Kwiaty są jasnoróżowe, kwitnie: czerwiec-sierpień,
  • 'Variegatum' ma liście kremowo-zielone, a kwiaty barwy lilaróż rozwijają się od lipca do września. Osiąga wysokość 20-50 cm,
  • Bristol Cross’ - liście małe, szarozielone, smak korzenno-pikantny. Jej cechą charakterystyczną są szyszkowate wydłużone kwiatostany, powstające na końcach zwisających pędów z różowych listków podkwiatkowych, spośród których wyrasta drobny fioletowy kwiat. Rozwijają się w czerwcu i lipcu,
  • Aureum’ - liście złocistożółte, smak delikatny. Różowo-liliowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Wysokość 25-30 cm.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 20 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE