Goździk pierzasty = Goździk postrzępiony - Dianthus plumarius

2022-04-01 13:59

Goździk pierzasty, inaczej goździk postrzępiony (ang. cottage pink, feathered pink, garden pink, grass pink) to zadarniająca bylina, należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), dziko rośnie jedynie w  środkowej i południowo-wschodniej w Europie (Jugosławia, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Polska). W naszym kraju, choć jest stosunkowo rzadka, rośnie głownie na niżu i u podnóży górskich. W Polsce roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Goździk pierzasty
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Goździk pierzasty

Spis treści

  1. Goździk pierzasty
  2. Goździki uprawa
  3. Goździki ogrodowe - goździki wieloletnie

Goździk pierzasty

Roślina wytwarza szare, wzniesione, proste, rozgałęzione łodygi. Tworzy kolanka, z których wyrastają naprzeciwlegle równowąskie, lancetowate, zaostrzone na końcach liście. Rozrasta się w siną, zwartą darń, o wysokości około 15-20 cm i szerokości około 30 cm, która w czasie łagodniejszych zim pozostaje zimozielona.Pędy kwiatowe goździka pierzastego są wyższe, rozgałęzione, dorastają do około 30 cm. Kwiaty (około 3 cm średnicy), pojedyncze (u odmian ogrodowych również półpełne i pełne), białe lub w różnych odcieniach różu, o ząbkowanych płatkach, pojawiają się od maja do czerwca. Intensywnie pachnące, są silnymi wabikami dla motyli i innych owadów zapylających. Po kwitnieniu należy ściąć przekwitnięte kwiatostany.

Goździk pierzasty wymaga stanowisk słonecznych, dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina jest całkowicie odporna na mróz.

Goździki uprawa

Goździk pierzasty jest rośliną łatwą  w uprawie, doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych oraz na murki i dachy. Sprawdza się również jako roślina okrywowa (sadzić około 12 roślin na m2), szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Ze względu na łatwość w uprawie i niskie wymagania nadaje się również do nasadzeń w pojemnikach tarasowych i ulicznych. Z powodzeniem wykorzystywana jest również jako kwiat cięty.Ten gatunek goździka ten rozmnażamy przez podział roślin lub przez sadzonki zielne. Dobrze rozmnaża się również przez wysiew nasion (jeśli uprawiamy w również inne gatunki goździka – w ten sposób możemy otrzymać dużo różnorodnych mieszańców międzygatunkowych).

Goździki ogrodowe - goździki wieloletnie

Oprócz formy typowej – w uprawie występują również jego mieszańce z innymi gatunkami. Liczne odmiany ogrodowe powstały w wyniku krzyżówek z goździkiem ogrodowym i goździkiem sinym (Dianthus gratianopolitanus).

Poznaj inne goździki:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 15 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Pokrój zadarniający
Barwa liści/igieł szara
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE