Goździk montpeliański - Dianthus monspessulans

2020-07-16 15:52

Goździk montpeliański należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodnich Alpach. Bylina osiąga zwykle 20 cm wysokości. Ma gęsty, zwarty, kępiasty pokrój. Liście są wąskie i długie, szarozielone. Pokrywa je woskowy nalot.

Goździk montpeliański
Autor: www.thinkstockphotos.com Goździk montpeliański

Goździk montpeliański kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty mają charakterystyczny, pierzasty kształt i białą lub różową barwę. Wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Owocem jest torebka.

Goździk montpeliański preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe – wtedy kwitnie najobficiej. Zaleca się uprawiać go w podłożu przepuszczalnym, żyznym, umiarkowanie suchych. Na glebach podmokłych szybko jest porażany przez choroby grzybowe. Sadzonki najlepiej wysadzać w okresie późnowiosennym. Młode okazy zaleca się podlewać, szczególnie latem. Rośliny warto dokarmić przed i w czasie kwitnienia. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe lub fosforowo-potasowe (nawożenie azotem nie jest wskazane). Goździki po kwitnieniu warto przyciąć. Gatunek z reguły wytrzymuje polskie zimy (w chłodniejszych rejonach lub przy bezśnieżnych zimach rośliny zaleca się okryć).

Goździk montpeliański – chociaż wciąż mało znany w Polsce – może być wykorzystywany w sposób uniwersalny. Nadaje się do tworzenia rabat lub ich obrzeży. Można go sadzić wzdłuż ścieżek i w skalniakach. Dobrze komponuje się z kamieniem naturalnym i murkami. Pasuje do alpinarium. To oryginalna dekoracja każdego ogrodu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł szarozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE