Goździk alpejski - Dianthus alpinus

2020-07-16 15:52

Goździk alpejski to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Tworzy niskie kępy osiągające 5-10 cm wysokości.

Goździk alpejski
Autor: www.thinkstockphotos.com Goździk alpejski

Liście goździka alpejskiego są drobne, wąskie, lancetowate, o barwie szarozielonej. Kwiaty są różowe, ich średnica zwykle wynosi 3-4 cm. Goździk alpejski najczęściej kwitnie od czerwca do lipca.

Goździk alpejski najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale znosi również lekkie zacienienie (w cieniu jednakże słabo kwitnie). Optymalne dla niego są niezbyt żyzne, stosunkowo suche, żwirowe i wapienne podłoża. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna. Z reguły goździk alpejski nie wymaga regularnego podlewania oraz intensywnego dokarmiania. Polecanym nawozem w pielęgnacji tego gatunku goździka jest kompost. Jeśli goździk alpejski ma zapewnione dobre warunki, z reguły nie jest porażany chorobami, ani atakowany przez szkodniki.

Goździk alpejski to roślina w pełni mrozoodporna. Można rozmnażać ją przez podział (po kwitnieniu) lub zbiór i wysiew nasion. Dobrym sposobem jest również ukorzenianie niezdrewniałych pędów w okresie letnim.

Goździk alpejski warto sadzić przede wszystkim w ogrodach skalnych. Interesująco prezentuje się w szczelinach między kamieniami. Ze względu na niewielką wysokość nadaje się do ozdabiania brzegów rabat, szczególnie na bardziej jałowych glebach. Roślinę można uprawiać również w pojemnikach – wtedy należy zapewnić jej dobrą warstwę drenażową.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 5 cm - 10 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE