Goździk siedmiogrodzki - Dianthus callizonus

2020-07-16 15:52

Goździk siedmiogrodzki to niewielka, dorastająca do 5-10 cm wysokości bylina, należąca do liczącej ponad 300 gatunków roślin rodziny goździkowatych. W stanie dzikim występuje na terenie Rumunii, gdzie zasiedla południową część Karpat.

Goździk siedmiogrodzki
Autor: www.thinkstockphotos.com Goździk siedmiogrodzki

Największą ozdobą goździka siedmiogrodzkiego są pojawiające się wiosną (w maju i czerwcu),  pięciopłatkowe, bezwonne, niewielkie, gwiaździste kwiaty, w intensywnym, lilioworóżowym kolorze. Pojedynczy kwiat ma na płatkach ciemniejszy, bordowoczerwony wzór i jasny środek oraz postrzępione brzegi. Powierzchnię płatków porastają nieliczne, delikatne, jasne włoski. Wyrazista barwa i ciekawy kształt kwiatów, wspaniale kontrastują z sinozielonymi, lancetowatymi, wydłużonymi listkami, które niezbyt gęsto porastają sztywne, wzniesione lub pokładające się, krótkie pędy.

W uprawie goździk siedmiogrodzki nie jest zbyt popularny, gdyż wypierają go inne, bardziej okazałe gatunki goździków. Mimo to wart jest uwagi, gdyż jest niezwykle wdzięczną rośliną, tworzącą niewielkie, gęste kępki, wiosną ozdobione licznymi, jaskrawymi kwiatami. Gatunek może być rozmnażany zarówno za pomocą nasion jak i przez podział starszych egzemplarzy. Roślina nadaje się do uprawy na skalnikach, skarpach i murkach, choć posiada dość szczególne wymagania siedliskowe. Preferuje podłoże przepuszczalne, lekko kamieniste, dość żyzne i umiarkowanie wilgotne, najlepiej z domieszką wapnia. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i na stanowiskach półcienistych.

Goździk siedmiogrodzki nie lubi natomiast nadmiaru wilgoci, ani kwaśnego podłoża. W Polsce powinien być uprawiany w cieplejszych rejonach kraju lub okrywany na zimę, gdyż źle znosi spadki temperatur poniżej -10 st.  C. W ogródkach skalnych goździk siedmiogrodzki doskonale komponuje się z innymi roślinami skalniakowymi o niewielkich rozmiarach. Nie powinien być sadzony w pobliżu dużych, ekspansywnie rozrastających się gatunków, gdyż szybko mógłby zostać przez nie zagłuszony i wyparty. Nadaje się natomiast do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 5 cm - 10 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów fioletoworóżowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE