Floks rozłogowy - Phlox stolonifera

2020-09-30 19:00 Magdalena Michalak

Floks rozłogowy (płomyk rozłogowy), to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. W wielu krajach świata uprawiany jest jako roślina ozdobna.

Floks rozłogowy - opis

Płożące się pędy płomyka rozłogowego tworzą niską darń - roślina dorasta do 20-30 cm wysokości. Pędy pokryte są ciemnozielonymi, drobnymi liśćmi, które są zimozielone. Roślina rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów.

Floks rozłogowy kwitnie wiosną: od maja do czerwca. Liczne kwiaty w odcieniach różu, fioletu, lub niebieskiego (kolor zależy od odmiany) zebrane są w wiechowate kwiatostany osadzone na pędach kwiatostanowych wznoszących się ponad ulistnione pędy ścielące się na ziemi.Owocem jest owalna torebka z licznymi drobnymi nasionami.

Floks rozłogowy - uprawa

To roślina łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, choć poradzi sobie także w miejscu bardziej nasłonecznionym, pod warunkiem zapewnienia wilgoci w glebie. Podłoże dla floksa rozłogowego powinno być żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym.Przed sadzeniem warto wymieszać podłoże z kompostem. Wiosną należy zastosować nawożenie nawozem wieloskładnikowym.Floks rozłogowy rozmnaża się przez:

  • podział rozrośniętych egzemplarzy,
  • przez sadzonki (pobierane po kwitnieniu)
  • przez nasiona (tego ostatniego sposobu nie stosuje się do rozmnażania odmian - nie powtarzają cech odmiany matecznej).

Po kwitnieniu warto ściąć przekwitłe pędy.Floks rozłogowy jest mrozoodporny. Jak wszystkie floksy jest podatny na plamistość liści i mączniaka prawdziwego.

Floks rozłogowy - zastosowanie

Płomyk rozłogowy ze względu na pokrój doskonale nadaje się na roślinę okrywową oraz na rabaty założone pod drzewami. Znakomicie prezentuje się w ogrodach skalnych. Nadaje się też na kwiat cięty. To dobra roślina do ogrodów typu leśnego.

Poznaj inne floksy:

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 20-30 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów niebieska
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021