Stopnie na szóstkę. Jakie wybrać schody

2009-02-24 1:00

Projektantka Justyna Smolec podpowiada, jakie schody wybrać, by połączyć parter ze strychem w nowoczesnym wnętrzu.

Przebijemy się na górę, tylko jakie tu zamontować schody? – pyta właścicielka mieszkania, które zaprojektowano jako jednopoziomowe, ale okazało się, że pomiędzy stropem a spadzistym dachem jest jeszcze sporo miejsca. Można tu urządzić dodatkowe pomieszczenie, na przykład suszarnię czy tajemniczy pokój zabaw dla dzieci. Mieszkańcy urządzają się w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Białe ściany, a na podłodze wylewka z żywicy epoksydowej. Schody nie powinny rzucać się w oczy. Mogą prowadzić do niedużego otworu-włazu. – Żartuję, że powinniśmy odwiedzić strażaków i ściągnąć pomysł od nich – mówi właścicielka.

Jakie wybrać schody, radzi projektant

Na strych nie chodzimy zbyt często, więc możemy sobie pozwolić na schody wąskie i dyskretne. Proponuję schody o lekkiej konstrukcji, które nie zajmą zbyt dużo miejsca. Mniej wygodne są kręcone. Jeśli jednak nie zamierzamy wnosić rzeczy o dużych gabarytach, można by się o nie pokusić. Mają w sobie sporo uroku. Dyskretniejsze są schody jednobiegowe, oparte na jednym dźwigarze (ewentualnie na dwóch). Nie muszą być szerokie, wystarczy 80 cm. Do tego nowoczesnego wnętrza z podłogą żywicową pasuje konstrukcja stalowa ze stopnicami z blachy ryflowanej lub kraty Wema. Jeśli mają się tu pojawić drewniane meble, stopnice mogą być wykonane z dębu przemysłowego. Ciekawym eksperymentem byłyby schody w całości pomalowane białą farbą. Zniknęłyby na tle ścian.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE