Wtyk amerykański - zrobi wszystko, by wejść do domu. Czy wtyk amerykański jest groźny, jak się go pozbyć

2023-09-07 16:08

Wtyk amerykański pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, ale z roku na rok jego populacja rośnie. Ten nachalny szkodnik w okresie jesiennym rozpoczyna swoją małą inwazję, próbując za wszelką cenę dostać się do naszych domów i przeczekać tam zimę. Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Jak się go pozbyć? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wtyku amerykańskim!

Spis treści

  1. Wtyk amerykański – jak wygląda? Czy jest niebezpieczny?
  2. Wtyk amerykański – pochodzenie i występowanie
  3. Wtyk amerykański w domu: odstraszanie i zwalczanie
  4. Robaki w domu: najczęściej atakujące insekty domowe. Widzisz je u siebie?

Wtyk amerykański – jak wygląda? Czy jest niebezpieczny?

Wtyk amerykański (łac. Leptoglossus occidentalis) to szkodnik wyglądem przypominający karalucha. Jednak w przeciwieństwie do niego – jest dość szybki i potrafi latać.

Jak rozpoznać wtyka amerykańskiego? Dorosły owad mierzy 1.5-2 cm, posiada trzy pary odnóży, ma charakterystyczne wypukłe oczy, ryjek z kłujką i długie czułki. Wtyki amerykańskie są brązowo-beżowe, a pokrywa ich skrzydeł tworzy wzór przypominający literę „X”.

Wtyk amerykański w domu może wywołać niepokój i konsternację, ale na szczęście owad dla ludzi jest niegroźny – szkodnik jest roślinożerny i gustuje w drzewach iglastych. Niestety, kiedy poczuje zagrożenie (np. ze strony człowieka), może ukłuć lub – co jest zdecydowanie gorsze – uwolnić bardzo nieprzyjemny zapach.

Nie tylko wtyk amerykański chce wejść do naszych domów. Zobacz 14 najczęściej spotykanych insektów domowych

Wtyk amerykański – pochodzenie i występowanie

Wtyk amerykański występuje przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Do Europy, a dokładniej do Włoch, trafił pod koniec XX wieku, najprawdopodobniej na jednej z sosnowych sadzonek. Od tamtej pory rozprzestrzenił się na cały Stary Kontynent.

W Polsce po raz pierwszy zauważono go w 2007 roku na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu i Miechowicach. To właśnie tutaj wtyk amerykański czyni największe szkody i cyklicznie, każdej jesieni, masowo próbuje dostać się do domów oraz mieszkań.

Wtyk amerykański jest szkodnikiem żerującym przede wszystkim na drzewach iglastych (głównie sosnach). Lubi wysysać sok z igieł i niedojrzałych szyszek, czego efektem jest osłabienie drzew i pogorszenie jakości ich nasion, co z kolei prowadzi do osłabienia rozmnażania drzew iglastych. Jednym z objawów żerowania wtyka amerykańskiego są żółknące i brązowiejące igły.

Wtyk amerykański. Co to za owad?
Autor: Getty Images Na zdj. wtyk amerykański, gatunek pluskwiaków z rodziny wtykowatych.

Wtyk amerykański w domu: odstraszanie i zwalczanie

Wtyk amerykański nie potrafi przetrwać w niskich temperaturach, dlatego gdy tylko kończą się letnie upały, próbuje za wszelką cenę dostać się do naszych domów, altan czy budynków gospodarczych, by w spokoju przeczekać zimę.

Wtyk amerykański najczęściej zimuje we framugach drzwi i okien, a także innych szczelinach – dlatego też łatwo jest go przeoczyć. Jeśli sam się nam nie pokaże, możemy nawet nie być świadomi, że w naszym domu jest nowy lokator.

By uniknąć inwazji wtyków amerykańskich (owady nie mają żadnych skrupułów i będą próbować wejść do naszych domów za wszelką cenę), warto zawczasu się przygotować i uniemożliwić im dostanie się na naszą posesję. Jak to zrobić? Ponieważ wtyki amerykańskie to dość duże owady, można zablokować im dostęp do drzwi i okien przez zakładanie moskitier.

Jak złapać wtyka amerykańskiego? Kiedy już spotkamy tego szkodnika w naszym domu, nie panikujmy. Pluskwiaka wystarczy schwytać do słoika i wypuścić na zewnątrz (najlepiej daleko od naszego domu). Pamiętajmy, by złapać wtyka szybko i sprawnie, ponieważ gdy wyczuje on niebezpieczeństwo może uwolnić nieprzyjemny zapach. Na szczęście zapachu można łatwo się pozbyć przez mycie rąk i wietrzenie pomieszczeń.

Wtyk amerykański to szkodnik, którego obecności nie należy lekceważyć – mimo iż nie jest groźny dla człowieka, może zainteresować się naszymi iglakami w ogrodzie lub przed domem, doprowadzając do ich obumierania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Robaki w domu: najczęściej atakujące insekty domowe. Widzisz je u siebie?

Inwazja robali na Wilanowie. Wtyki chodzą po dywanie i zasłonach
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE