Plaga pluskwiaków w Zachodniej Polsce. Pchają się do domów i wydzielają nieprzyjemny zapach

2022-12-22 14:25

Mieszkańcy Zachodniej Polski mierzą się obecnie z plagą nieprzyjemnych owadów. Pluskwiaki śródziemnomorskie żerują wprawdzie na drzewach, ale uciekając przed mrozem mogą szukać schronienia w ludzkich siedzibach. Czy są niebezpieczne dla ludzi? Jak wyglądają? Dowiedz się więcej!

pluskwiaki na drzewie
Autor: getty images Pluskwiaki na drzewie

Inwazja pluskwiaka śródziemnomorskiego

Gazeta Wrocławska, a także lokalne oddziały naszemiasto.pl z województwa dolnośląskiego i lubuskiego od kilku dni donoszą o pladze pluskwiaka śródziemnomorskiego w zachodnich częściach kraju.

Pluskwiak śródziemnomorski (inaczej skupieniec lipowy) pierwszy raz pojawił się w Polsce w 2014 roku na skutek ocieplenia klimatu. Szkodnik żeruje głównie na lipach, choć zdarza mu się żywić się także innymi gatunkami drzew.

Żerującą kolonię pluskwiaka bardzo łatwo zauważyć – zaatakowane drzewo wygląda jakby się ruszało.

Pluskwiaki śródziemnomorskie, podobnie jak pozostali przedstawiciele tego gatunku wydzielają dość nieprzyjemny zapach. Same owady nie są zbyt apetyczne dla ptaków i innych drapieżników, więc w zasadzie nie mają naturalnych wrogów.

A gdyby tego było mało, pluskwiaki znane są ze swoich ogromnych kolonii – w dogodnych dla siebie warunkach i ciepłym klimacie potrafią rozmnażać się na potęgę. Szacuje się, że pojedyncza samica jest w stanie złożyć do 589 jaj.

Jedyne, czego pluskwiak śródziemnomorski się boi to mrozy. Naukowcy zaobserwowali, że kolonia pluskwiaków ginie w całości przy minusowych temperaturach. Praktycznie żaden pluskwiak nie przetrwa kilku dni w kilkunastostopniowym mrozie. Niestety, ocieplenie klimatu sprawiło, że pluskwiaki śródziemnomorskie zaczęły w Polsce pojawiać się także zimą.

Kolonia pluskwiaka śródziemnomorskiego na drzewie
Autor: getty images Kolonia pluskwiaka śródziemnomorskiego na drzewie

Pluskwiak śródziemnomorski w domu

Pluskwiaki żerują na drzewach, ale mogą szukać schronienia przed mrozem w pobliskich domach lub pomieszczeniach gospodarczych. Owady do domu może przynieść w sierści także pies czy kot – warto więc sprawdzać po spacerze, czy nasz pupil nie ma na sobie pasażera na gapę. Zwłaszcza, jeśli na spacerze biegał po lesie lub ocierał się o drzewa.

Pluskwiak śródziemnomorski nie stanowi zagrożenia dla człowieka (nie gryzie!), ale może być uciążliwym lokatorem. Przede wszystkim ze względu na nieprzyjemny zapach, jaki wydziela i fakt, że szybko się rozmnaża.

Jak wygląda pluskwiak śródziemnomorski? Pluskwiaka bardzo łatwo rozpoznać: osiąga długość ok. 6 mm, a jego ciało przybiera czarno-biało-czerwony kolor. 

Jak pozbyć się pluskwiaka śródziemnomorskiego?

Jeśli zauważymy go na drzewach wokół naszej posesji, najlepiej potraktować go silnym strumieniem wody, strącić z drzewa. Pluskwiaki można też tępić środkami chemicznymi, ale trzeba uważać, ponieważ opryskami można zaszkodzić pożytecznym gatunkom. 

Jeśli mamy do czynienia z pluskwiakami śródziemnomorskimi w domu - nie musimy ich zabijać. Pojedyncze insekty można złapać i wynieść na zewnątrz na tyle daleko, by nie weszły z powrotem na naszą posesję. Jeśli w domu lub pomieszczeniu gospodarczym odkryjemy całą kolonię i będziemy mieć trudności z jej wyplenieniem, można sięgnąć po insektycydy. 

Źródło: gazeta.pl

Nasi Partnerzy polecają