Altana ogrodowa – jak ją wybrać?
Jednym z najczęściej spotykanych elementów architektury ogrodowej są altany – zadaszone, przypominające domki konstrukcje tworzą bardzo przyjemne miejsce do letniego relaksu. Jaką altanę ogrodową wybrać, by spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Altana ogrodowa – czy warto ją postawić?
- Jaką konstrukcję altany ogrodowej wybrać?
- Jakie wymiary powinna mieć altana ogrodowa?
- Czy warto zdecydować się na altanę ogrodową bez dachu?
- Jakie materiały na altanę ogrodową wybrać?
- Altana ogrodowa bez zezwolenia – o czym pamiętać?
Altana ogrodowa – czy warto ją postawić?
Altana ogrodowa może pełnić rozmaite funkcje w zależności od potrzeb jej użytkowników. Większość z nasz wykorzysta ją jako przestrzeń rekreacyjną, w której będzie spożywać posiłki w letnie dni z bliskimi lub miejsce do pracy zdalnej w trakcie słonecznych miesięcy.
Dla innych będzie to natomiast stanowisko do ogrodowych prac – pikowania i przesadzania roślin – lub przechowywania ogrodowych narzędzi. I to właśnie od przeznaczenia naszej altany ogrodowej powinna być zależna jej konstrukcja.
Jaką konstrukcję altany ogrodowej wybrać?
Na początku poznajmy podstawową różnicę pomiędzy altaną ogrodową a pawilonem, ponieważ niektórzy z nas mogą mylić ze sobą te dwie konstrukcje. Altana jest stałym, całorocznym elementem architektury ogrodowej, pawilon zaś najczęściej jest tylko sezonowym rozwiązaniem. Ten drugi można wyobrazić sobie jako altanę ogrodową bez podłogi i ścian. Jest to więc dość delikatna konstrukcja – zadaszenie oparte na metalowym stelażu.
Altana ogrodowa jest natomiast dużo solidniejsza i zapewnia schronienie przed słońcem, deszczem, a często też przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów – jeśli zależy nam na prywatności, koniecznie postawmy na model ze ściankami bocznymi. Nie musimy jednak zabudowywać całej altany, a jedynie wybrać ściany z tych stron, które są najbardziej narażone na ekspozycję.
Jakie wymiary powinna mieć altana ogrodowa?
Ten aspekt powinniśmy uzależnić od wielkości naszego ogrodu oraz własnych potrzeb. Duże altany pozwolą nam organizować większe przyjęcia dla rodziny i przyjaciół oraz stworzą sporo miejsca do przechowywania. Mniejsze natomiast staną się przytulną przestrzenią wypoczynkową, nadającą się nawet do małych ogrodów.
Czy warto zdecydować się na altanę ogrodową bez dachu?
Część osób pociąga wizja takiego rozwiązania, ponieważ wyobrażają sobie naturalne zadaszenie z roślin oplatających altanę. Choć niewątpliwie jest to urokliwy sposób na altanę, jest jednak mało praktyczny. Po pierwsze potrzeba kilku lat, by pnącza mogły stworzyć solidny dach, a po drugie nigdy nie ma pewności całkowitej szczelności zielonego wykończenia altany.
Jakie materiały na altanę ogrodową wybrać?
Z czego zbudować wymarzoną altanę ogrodową? Tu również mamy sporo możliwości:
- Drewniana altana ogrodowa – to najpopularniejszy wybór. Są to dość tanie i dobrze wyglądające w naturalnym otoczeniu konstrukcje.
- Murowana altana ogrodowa – takie obiekty, równie dobrze co drewniane, wpisują się w naturalny charakter otoczenia. Do tego cechują się doskonałą trwałością, ale nie mają już tak lekkiego wyglądu jak drewniane altany ogrodowe.
- Betonowa altana ogrodowa – betonowe najczęściej są fundamenty w altanach, ale zdarzają się też całe konstrukcje z tego materiału. Taki wybór może okazać się udany, jeśli chcesz stworzyć minimalistyczny design nowoczesnej altany.
- Altana ogrodowa z metalu – metalowy stelaż uzupełniony szklanymi ścianami? To kolejny pomysł na altanę w nowoczesnym stylu.
Warto też przemyśleć wybór pokrycia dachowego. Co mamy do wyboru?
- drewniany dach,
- gont bitumiczny,
- zadaszenie z poliwęglanu,
- strzecha,
- dachówka ceramiczna,
- blachodachówka,
- papa.
Altana ogrodowa bez zezwolenia – o czym pamiętać?
Czy altanę ogrodową można postawić bez zezwolenia? Tak, o ile jej powierzchnia nie będzie przekraczać 35 m². Dodatkowym wymaganiem wyszczególnionym w prawie budowlanym jest to, by na każde 500 m² działki przypadły maksymalnie dwa obiekty tego typu małej architektury (jeśli nasza działka ma 1000 m², możemy postawić na niej cztery elementy, na przykład dwie altany, wiatę oraz domek na narzędzia).
Czy to oznacza, że jeśli spełniamy wszystkie warunki, możemy od razu przystąpić do stawiania altany ogrodowej bez zgłoszenia tego faktu do urzędu? Niestety nie, zgłoszenie tego typu budowli jest wymagane każdorazowo, ale po załatwieniu tej niekłopotliwej formalności możemy wziąć się do pracy.
Autor: Getty Images
Firanka - pomysł na osłonę altany ogrodowej.