Tworzenie harmonijnego designu między pomieszczeniami – jak zachować spójność wystroju?

2024-04-24 16:38

W momencie wybierania nowego miejsca do życia, wiele osób zwraca uwagę nie tylko na lokalizację czy cenę, ale także na wystrój wnętrz. Czy można zapewnić spójność w wystroju przed zakupem mieszkania? Oto kilka wskazówek, które pomogą stworzyć harmonijne wnętrza już na etapie poszukiwania idealnego lokum.

Harmonijne zestwienie
Autor: serwis prasowy marki Ballingslöv Planując w otwartej kuchni wyspę przed zabudową z zasadniczym blatem roboczym, zastosuj te same zasady ergonomii jak w przypadku dwóch ciągów równoległych. Lodówkę, zlewozmywak i płytę grzejną rozmieść w takiej właśnie kolejności (tzw. trójkąt roboczy) i nie za daleko od siebie. Na zdj. zabudowa Bistro marki Ballingslöv w kolorach ostrygowego beżu i jasnego dębu, blat w odcieniu piaskowym (Dekton Arga). W tym projekcie lodówkę schowano w wysokiej zabudowie, zlewozmywak ze zmywarką ulokowano w podstawowym blacie roboczym, i niemal na wprost nich – na wyspie – płytę grzejną.

Spis treści

  1. Jaki wybrać styl mieszkania?
  2. Jaki kolor w mieszkaniu? Spójna paleta barw
  3. Przemyślany wybór materiałów i tekstur
  4. Jak dobierać meble? Proporcja i skala
  5. Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Jaki wybrać styl mieszkania?

Pierwszym krokiem do stworzenia spójnego wystroju między pomieszczeniami jest określenie swojego stylu, który będzie odzwierciedlać osobowość i preferencje. Najmodniejsze i ponadczasowe są: styl skandynawski oraz styl klasyczny. Natomiast jeśli chodzi o nowoczesne aranżacje, królują: styl minimalistyczny, styl eklektyczny i styl industrialny. Na styl boho decydują się zazwyczaj osoby ceniące sobie niebanalny wystrój pomieszczenia oraz artystyczne kompozycje, które tworzą razem magiczną i baśniową scenerię. Styl rustykalny wybierany jest przez miłośników folkloru i wiejskich klimatów.

styl industrialny salon
Autor: Getty Images/Vasyl Cheipesh

Jaki kolor w mieszkaniu? Spójna paleta barw

Kolorystyka jest kluczowa dla harmonijnego designu między pomieszczeniami. Warto wybrać paletę kolorów, która będzie przewijać się przez wszystkie wnętrza mieszkania. Może być to jednolity kolor lub zestawienie kilku barw, które ze sobą współgrają. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością kolorów, by uniknąć nadmiaru bodźców wizualnych. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem małego mieszkania, warto pamiętać, że małe wnętrza kochają jasne barwy. Biel i pastelowe odcienie dobrze odbijają światło słoneczne, rozświetlając pomieszczenie i sprawiając, że wygląda ono na większe.

Przemyślany wybór materiałów i tekstur

Podobnie jak kolorystyka, również materiały i tekstury powinny być spójne we wszystkich pomieszczeniach. Wybierając drewniane podłogi do salonu należy zastosować podobny rodzaj drewna również w innych częściach mieszkania, aby stworzyć jednolity wygląd. Jak dobrać meble do wnętrza? Salon nie powinien być zbyt mocno zastawiony. Warto wybrać meble z zachowaniem umiaru co do ich ilości. Aby zachować harmonię meble do pokoju dziennego muszą pasować stylem do wnętrza. Warto też stosować powtarzalne elementy, które pojawiają się w każdym pomieszczeniu mieszkania, jak np. te same krzesła, podobne stoły czy jednakowy sposób malowania ścian. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kolory wpływają na nastrój. W sypialni mile widziane są jasne barwy, które sprzyjają relaksowi. Stonowane odcienie zastosowane we wszystkich pomieszczeniach, będą sprzyjać odprężeniu i odpoczynku.

Salon
Autor: Getty Images/in4mal

Jak dobierać meble? Proporcja i skala

Kolejnym ważnym elementem harmonijnego designu jest uwzględnienie proporcji i skali mebli. Warto upewnić się, że meble są odpowiedniej wielkości do danego pomieszczenia i że proporcje między nimi są zrównoważone. Przeładowanie przestrzeni zbyt dużą ilością mebli lub dekoracji sprawia, że wnętrze jest przytłaczające. W małym mieszkaniu warto postawić na meble wielofunkcyjne: kanapę rozkładaną, wygodną pufę z pojemnikiem lub stół jadalny z rozkładanym blatem. Takie rozwiązania pozwolą zaoszczędzić miejsce oraz znacznie zwiększą jego funkcjonalność. Odpowiednia kolorystyka i dobór tkanin sprawią, ze wnętrze będzie pełne harmonii. W dużych mieszkaniach z powodzeniem w salonie można zastosować nierozkładaną sofę dwu- lub trzyosobową i komplet foteli, a także stolik kawowy ze sporym blatem jako w pełni wyposażoną strefę wypoczynkową.

Mieszkanie w stylu modern glam
Autor: Projekt: arch. Agnieszka Musiał-Chmielnik

Dekoracje w domu – jak zachować spójność?

Wybierając dekoracje i dodatki do mieszkania, warto trzymać się jednego stylu dekoracyjnego. Na przykład, w przypadku stylu skandynawskiego,  proste i minimalistyczne dodatki, bez unikania przesadnego ozdobnictwa będą idealnym rozwiązaniem. Spójność w stylu dekoracyjnym pozwoli utrzymać harmonię między wszystkimi pomieszczeniami. Czerpiąc inspiracje z najnowszych trendów warto postawić na elementy, które są klasyczne i współgrają z każdym stylem. Dekoracje dodające indywidualnego stylu, które można łatwo zmienić, takie jak poduszki, zasłony czy dywany powinny we wszystkich pomieszczeniach zachowywać łączący je element, czy to w postaci podobnej palety barw, tekstury, stylu czy deseni. Tego typu dodatki łatwo zmienić wraz ze zmianą trendów, pory roku czy upodobań. Uniwersalnym dodatkiem jest również drewno w jednym odcieniu, które doda do pomieszczeń elegancji i poczucia bliskości natury.

Beżowe wnętrza - inspiracje
Autor: mat. pras. Beckers

Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Istotnym elementem harmonijnego designu jest oświetlenie. Na podstawie układu funkcjonalnego mieszkania określa się miejsca potrzebne do oświetlenia pomieszczenia. Przy planowaniu oświetlenia w salonie dobrze jest mieć co najmniej od 3 do 6 źródeł światła rozmieszczonych równomiernie. Warto również zainstalować kinkiety lub lampy, które doświetlą jego różne strefy. Odpowiednie oświetlenie, podkreślające funkcje pomieszczenia stworzy przytulny i harmonijny nastrój. Spójne w stylu i kształcie lampy i światła ujednolicają wygląd wnętrz i wprowadzają ład i równowagę. Jaką barwę światła wybrać? Ciepła barwa to 2500K-3500K, neutralna barwa to 4000K-4500K, a zimna 6000K-6500K. Ciepłe barwy i neutralne stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych, a zimne w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Najpopularniejsza jest barwa neutralna, która łączy zalety barwy ciepłej i zimnej i nadaje się do większości pomieszczeń.

Lampy w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski W tej kuchni do oświetlenia udało się podejść kreatywnie i kompleksowo. Dzięki temu, że lampy się różnią między sobą (ale dobierają się w pary!), wystrój jest ciekawszy, bardziej dynamiczny

Stworzenie harmonijnego designu między pomieszczeniami może być wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem można osiągnąć doskonały efekt. Spójność w wystroju już na etapie poszukiwania mieszkania pomoże znaleźć idealne lokum, które będzie odzwierciedlać preferencje i zapewnić wyjątkowy komfort codziennego życia.

salon
Autor: Fot. Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Zagrywki Warszawa - pierwszy activity bar w Polsce