Prosta wiosenna metamorfoza domu. W poszukiwaniu lekkości i świeżości

2024-02-15 16:53

Dni robią się coraz dłuższe. Do wnętrz dociera więcej słońca, zieleni. I co w związku z tym? Nabieramy ochoty na zmiany we własnym M. Wszystko jedno, czy zdecydujemy się przemalować ściany w salonie, czy tylko postawimy na stole wazon z kwiatami. Najważniejsze, by mieszkanie zyskało na świeżości i lekkości. Poznaj kilka sztuczek, które to ułatwią.

Spis treści

 1. Wiosenna dekoracja okna
 2. Zaproś kwiaty do domu
 3. Wiosenne dodatki
 4. Modne lampy - małe i okrągłe
 5. Szklane dodatki
 6. Wiosna w sypialni
 7. Tania metamorfoza kuchni
 8. Dekoracja ściany w salonie
 9. Duże lustro na ścianie
 10. Domowy ogród
 11. Nowoczesne kompozycje kwiatowe do salonu. Dom cały w kwiatach - inspiracje

Wiosenna dekoracja okna

Najwyższy czas pozbyć się ciężkich zasłon, blokujących światło dzienne i dopływ świeżego powietrza. Z powodzeniem zastąpią je zwiewne tkaniny. Jasne, delikatnie zróżnicowane kolorystycznie dadzą elegancki efekt. Wzorem Włochów lub Hiszpanów, którzy uwielbiają biesiadować na zewnątrz, ustawmy bliżej okna, balkonu – stół czy sofę. Dzięki temu relaksując się, będziemy mogli obserwować budzącą się wiosnę.

Zaproś kwiaty do domu

Szkoda byłoby przegapić właśnie rozpoczynający się sezon na tulipany, hiacynty, szafirki, narcyzy. Niech goszczą w co najmniej jednym pokoju (hiacyntów – z uwagi na intensywny zapach – unikajmy jednak w sypialni). Kwiaty cebulowe w wersji miniaturowej dobrze wyglądają posadzone grupkami w doniczkach, szklanych naczyniach lub plecionych koszach. Z ciętych zrobisz dowolne kompozycje kolorystyczne. Polecamy modny ostatnio fiolet.

Wiosenne dodatki

Obrus w pastelowym kolorze, wypolerowane sztućce, nowa tapicerka krzeseł… Wszystko to sprawia, że chętniej siadamy do stołu, obfitującego np. w nowalijki. Wiosenna aura w tym roku nieco się spóźnia? Przywołają ją też motywy florystyczne z zastawy stołowej.

Modne lampy - małe i okrągłe

Wieczorne rozmowy w gronie rodziny i znajomych upłyną milej w blasku nowych lamp. Dopasuj je stylem i kolorem do pobliskich mebli, dodatków. By optycznie nie przytłaczały, wybierz małe formy, zaoblenia, ażury.

Szklane dodatki

Wprowadź do domu przedmioty szklane i połyskujące. Będą ładnie przepuszczać oraz odbijać światło.

Wazon
Autor: serwis prasowy marki Jysk

Wiosna w sypialni

Pościel pachnie świeżością, cieszy oczy barwnymi grafikami. Egzotyczne kwiaty pozwalają poczuć się jak na ciepłej wyspie. Tapeta i drewniana postarzana szafka kojarzą się z wyrzuconymi przez morze deszczułkami. Szybka i zjawiskowa metamorfoza sypialni…

Tania metamorfoza kuchni

Zamiast wymieniać całą zabudowę meblową, odśwież tylko fronty szafek. Jak? Przemaluj je, dopasowując np. do koloru ścian, albo naklej na nie specjalną tapetę czy folię. Nie zapomnij też o podniszczonych meblach wolnostojących. Drewniane i metalowe odświeżysz odpowiednią farbą.

Dekoracja ściany w salonie

Malowanie całego mieszkania przyniesie spektakularny efekt. Ale jeśli nie masz na nie ochoty, odśwież jedną ścianę. Gdy pokryjesz ją farbą lub tapetą w chłodnym odcieniu, dodasz płaszczyźnie głębi. Ciepłym, jasnym – przybliżysz.

Duże lustro na ścianie

Umieść lustra w takich miejscach, by dublowały ładne widoki, a przy tym rozjaśniały pokój. Na przykład naprzeciw okna, podświetlonej witryny lub przy lampie.

Lustro
Autor: Beazy/unsplash.com

Domowy ogród

Już niedługo zaczniemy myśleć o urządzaniu balkonów i tarasów. Pamiętaj, nawet niewielki balkon możesz przeobrazić w oazę zieleni. Posadź na nim m.in. zioła (melisę, rozmaryn, miętę, bazylię). Pod wpływem słońca będą uwalniać apetyczne aromaty. Podlewaj rośliny regularnie, aż do jesieni.

Domowy ogród na balkonie
Autor: Andie Alpion/Getty Images

Nowoczesne kompozycje kwiatowe do salonu. Dom cały w kwiatach - inspiracje

DIY: Ogródek w stylu ZEN. Dekoracja i sprawdzony sposób na relaks