Funkcjonalny układ mieszkania: co brać pod uwagę kupując mieszkanie

2016-04-11 12:03

Funkcjonalny układ mieszkania: czyli jaki? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie i jak ocenić jego potencjał. Poradnik architekta wnętrz: poznaj zasady funkcjonalnego rozplanowania mieszkania.

funkcjonalny układ mieszkania 3 pokoje
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

Spis treści

  1. Plan mieszkania: strefy w mieszkaniu
  2. Zobacz też: odbiór techniczny mieszkania - jak nie popełnić błędów >>>
  3. Rozplanowanie mieszkania: powiązania funkcjonalne pomieszczeń
  4. Układ pomieszczeń względem stron świata, tzw. wystawa mieszkania

Kiedy szukamy mieszkania do kupna lub wynajęcia, jest wiele kwestii, które bierzemy pod uwagę. Kupując mieszkanie zwracamy uwagę m.in. na lokalizację, cenę, metraż i ilość pomieszczeń. Nie wszyscy mają sprecyzowane oczekiwania i wymagania dotyczące samego rozkładu pomieszczeń oraz układu względem stron świata (plan mieszkania). Dla tych właśnie osób – oraz tych, które nie są pewne kryteriów według których ocenić funkcjonalność wybranego mieszkania, jego rozkładu - przygotowaliśmy poradnik dotyczący zasad funkcjonalnego rozplanowania mieszkania. Zawarte w nim wskazówki są uniwersalne i opierają się na zasadach ergonomicznego projektowania. Na co więc zwrócić uwagę?

Plan mieszkania: strefy w mieszkaniu

Pierwszą, ogólną zasadą jest podział mieszkania na dwie strefy - strefę ogólnodostępną oraz strefę prywatną. Pomieszczeniami, które tworzą strefę ogólnodostępną są: przedpokój, pokój dzienny, kuchnia i ewentualnie łazienka lub WC. Strefa prywatna w mieszkaniu składa się przede wszystkim z sypialni oraz łazienki i pomieszczeń towarzyszących, takich jak garderoba.

Zobacz też: odbiór techniczny mieszkania - jak nie popełnić błędów >>>

Uniwersalnym i według nas najwygodniejszym rozwiązaniem w funkcjonalnym rozplanowaniu mieszkania jest takie, kiedy strefa ogólnodostępna znajduje się przy wejściu do mieszkania, a strefa prywatna zlokalizowana jest w głębi lokalu. Taki układ wnętrz zapewnia domownikom prywatność oraz umożliwia łatwy dostęp do strefy ogólnodostępnej - bez konieczności przechodzenia przez strefę prywatną. Jest to istotne na przykład w sytuacji przyjmowania gości . Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania w planie mieszkanie - wchodząc do mieszkania z zakupami kuchnię mamy tuż przy wejściu, co umożliwia łatwe rozpakowanie sprawunków.

Rozplanowanie mieszkania: powiązania funkcjonalne pomieszczeń

Zasady funkcjonalnego powiązania ze sobą poszczególnych pomieszczeń w planie mieszkania wynikają bezpośrednio z zasady stref opisanej powyżej.  Kupując nieruchomość i oceniając plan mieszkania, zwróćmy uwagę na rozplanowanie pomieszczeń, czy jest ono funkcjonalne? Prawidłowe zasady rozplanowania mieszkania są następujące:

- Pokój dzienny powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy wejściowej;- Kuchnia w mieszkaniu powinna być zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego;- Dobrym rozwiązaniem w planie mieszkania jest usytuowanie małej toalety przy strefie wejściowej;- Sypialnie powinny być skupione w jednej strefie;- Jeśli decydujemy się na układ pomieszczeń w mieszkaniu w amfiladzie, pokojem przechodnim powinien być pokój dzienny, nigdy sypialnia;- Łazienka powinna być zlokalizowania przy sypialniach;

Układ pomieszczeń względem stron świata, tzw. wystawa mieszkania

Rozkład poszczególnych pokoi w projekcie mieszkania względem stron świata jest równie ważny jak sam ich układ, gdyż może podwyższyć lub obniżyć komfort ich użytkowania. Dlatego kupując mieszkanie sprawdźmy, jaki jest układ pomeszczególnych pomieszczeń względem stron świata, to bardzo ważny czynnik. Dobrze jest jeśli w planie mieszkania:

- Sypialnie nie posiadają okien od strony wschodniej - nie będzie nas z samego rana budzić słońce;- Kuchnia jest zlokalizowana od strony północnej;- Salon nie jest zlokalizowany od strony północnej - będzie słabo doświetlony;- Jeśli mamy do czynienia z kawalerką lub mieszkaniem  z oknami na jedną stronę, nie wybierajmy wystawy zachodniej - latem w takim mieszkaniu będzie bardzo gorąco.

Funkcjonalny plan mieszkania 1,2,3 i 4 pokojowego