Kupiłeś używane mieszkanie - z rynku wtórnego. Co dalej? Rady architektki

2021-09-16 14:34
Remont mieszkania
Autor: gettyimages Remont mieszkania z rynku wtórnego może być pracochłonny

Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego przeważnie szukamy miejsc, w których chcemy za chwilę zamieszkać. - Coraz rzadziej zdarzają się sytuacje gdy zakupione mieszkanie najpierw doprowadzamy do tzw. stanu deweloperskiego – opowiada nam architekt Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza. Jaka jest kolejność prac? Odpowiadamy!

Takie mieszkanie jest na pewno „trudniejsze” do remontu. Nie mamy do czynienia z pustymi pomieszczeniami, które w miarę możliwości możemy dowolnie remontować. Mamy sytuację zastaną, z którą musimy się zmierzyć. - Często jednak zdarza się, że klienci kupują lokal „gotowy do zamieszkania” , czyli wszystko im się podoba lub wymaga tylko lekkiego liftingu.- tłumaczy Anna Betley-Uchańska. Jeżeli chcemy zamieszkać od razu, to powinniśmy być gotowi na stopniowe zmiany rzeczy, które nas wyjątkowo irytują lub po prostu nie są zgodne z naszym gustem czy zapotrzebowaniami.

Co ciekawe, jeszcze przed finalizacją zakupu, warto na spotkanie z właścicielami lokalu przyjść ze specjalistą z wybranej przez nas ekipy budowlanej. W ten sposób ocenimy, jak bardzo wzrośnie cena wyjściowa, z czym możemy się jeszcze zmierzyć, etc. Co jeszcze nas czeka?

Zobacz galerię zdjęć, jak może wyglądać mieszkanie w kamienicy po remoncie!

Mieszkanie z rynku wtórnego: opróżniamy mieszkanie czy nie?

To zależy od tego, jakie mamy plany w stosunku do wyposażenia. Rzadko zdarza się, że takie mieszkanie doprowadzamy do  stanu podobnego do deweloperskiego  i zmieniamy kompletnie jego układ. Zwykle mieszkanie jest opróżniane, gdy nowi właściciele nie mają czasu oraz chęci na to, by zająć się selekcją lub dostali je w spadku.

- To prawdziwa "gratka" dla firm, które oczyszczają mieszkania - mówi Anna Betley-Uchańska - bo można znaleźć w nich oryginalne meble z lat 50, 60, 70-tych - często znanych projektantów lub polskich fabryk.

Kolejność prac remontowych w mieszkaniu z rynku wtórnego

Wykańczanie mieszkania z rynku wtórnego trwa dłużej. Jak powinien wyglądać harmonogram wykonywania prac i umawiania się z poszczególnymi ekipami?

Pierwszy etap (trwa od kilku dni do kilku tygodni):

  • Tak, jak już wspominaliśmy, jeszcze przed zakupem mieszkania kontaktujemy się z ekipą budowlaną, którą wybraliśmy. Na kolejne spotkania w lokalu mieszkalnym przychodzimy z „naszym budowlańcem”. - Może ocenić stan mieszkania oraz pomóc nam zaplanować rearanżację – wylicza architekt Anna Betley-Uchańska - np. wskazuje, które ściany możemy wyburzyć. Bywa, że niektóre wady są niewidoczne dla nas, a dla specjalisty już tak, np. zacieki po zalaniach, niesprawne instalacje, krzywe ściany i sufity.
  • Oczyszczamy mieszkanie z mebli i wyposażenia, które nam się nie przydadzą.
  • Usuwamy wykładziny z posadzek i tapety, czy inne pokrycia ścian (kafelki), równamy je.
  • Jeżeli jest to konieczne, ingerujemy w instalacje: elektryczne, hydrauliczne czy gazowe (mogą to być minimalne przeróbki albo całkowita wymiana).

Drugi etap to docelowe wykończenie, czyli malowanie, tapetowanie ścian, poprawa czy wymiana posadzek, urządzanie. I tutaj wszystko może potrwać kilka tygodni lub miesięcy (w zależności, jakie prace przeprowadzamy i na jakie wyposażenie się decydujemy – jeśli na zamówienie, to możemy poczekać na nie kilka tygodni).

Pamiętajmy, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego czekają nas np. koszty takie jak wymiana okien. I oczywiście koszty eksploatacji, które mogą być znacznie wyższe niż mieszkania z rynku pierwotnego. Wszelkie opłaty za fundusz remontowy, koszty ogrzewania i inwestycje w części wspólne staja się dodatkową kwotą do regularnego opłacania. Mimo wszystko, dla wielbicieli starych mieszkań, np. w kamienicach, takie wnętrza mają swój urok i decydują się na ich zakup.

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021