Szara terakota i szary gres: modne płytki w kuchni, łazience, salonie i innych pomieszczeniach

2019-07-24 13:08

Szara terakota i szary gres dodają pomieszczeniom nowoczesności oraz smaku. Ze względu na rosnącą popularność szarych płytek w domach terakotę podłogową lub gres znajdziemy dzisiaj zarówno w salonie, kuchni, łazience, jak i przedpokoju. Dowiedz się więcej na temat modnych rodzajów płyt ceramicznych, będących świetną alternatywą dla znacznie droższego kamienia naturalnego.

Spis treści

  1. Szary gres kontra szara terakota - porównanie właściwości
  2. Szary gres w kuchni, łazience i nie tylko
  3. Szary gres w salonie
  4. Co pasuje do szarego gresu?
  5. Terakota i szary gres w różnych pomieszczeniach (GALERIE ZDJĘĆ)

Szary gres kontra szara terakota - porównanie właściwości

Szara podłoga jest uniwersalna, świetnie dopasowując się też do nowoczesnej aranżacji wnętrza. Gres czy terakota to cały czas popularne rozwiązania na posadzkę w miejscach nasilonej komunikacji i narażonych na kontakt z wilgocią. Gres ze względu na swoje właściwości jest bardzo twardy, a co najważniejsze, jest barwiony w masie - dlatego równomiernie się ściera i nie widać na nim uszkodzeń mechanicznych.

Nie przegap: Styl industrialny w salonie, czyli płytki ceramiczne na salonach

Terakota podłogowa z kolei jest zdecydowanie bardziej miękka. Glinka pokryta jest cienką warstwą szkliwa, które przy intensywnym użytkowaniu (tak jak w przypadku terakoty do łazienki) lub w miejscu narażonym na częsty kontakt z piaskiem szybko może ulec wytarciu, przez co, po jakimś czasie, na płytkach pojawić się mogą czerwone zatarcia.

Dlatego też gres jest materiałem znacznie bardziej uniwersalnym, nadaje się praktycznie na podłogę do wszystkich pomieszczeń, w tym idealnie sprawdzi się w takim pomieszczeniu jak przedpokój. Terakota w łazience lub sypialni sprawdzi się lepiej niż terakota w przedpokoju. Terakotę podłogową warto wybrać tam, gdzie nie wchodzi się w butach. Do popularności gresu przyczyniła się także ostatnio panująca moda na kolor szary w pokoju. Jest to właśnie kolor, w którym znajdziemy największy wybór płytek podłogowych gresowych w naszych sklepach.

Zobacz też: Aranżacja szarej łazienki z drewnem: szary gres i drewno w łazience to para idealna

Szary gres w kuchni, łazience i nie tylko

Gdzie więc w takim razie najczęściej spotkamy szary gres? Przede wszystkim w aranżacjach kuchni, łazienki oraz w przedpokoju. Ze względu na swoje właściwości szary gres idealnie sprawdzi się na podłodze w tych pomieszczeniach. Niestraszne mu rozlana woda i inne nieprzyjazne płyny, nawet jeśli nie zostaną wytarte od razu.

Co więcej, drewno we wnętrzu idealnie łączy się z nowoczesnym szarym gresem, zarówno to z naszej strefy klimatycznej, czyli np. dąb, jesion i sosna, jak i gatunki egzotyczne w ciepłym, czerwono-brązowym wybarwieniu. Do szarego gresu na podłodze pasują także wszystkie elementy szklane i metalowe. Gres czy terakota zastosowane na podłodze w łazience, kuchni i w przedpokoju nadają się też na ogrzewanie podłogowe.

Szary gres w salonie

Szary gres często wybierany jest też do aranżacji podłogi w salonie - zwłaszcza w wolnostojących domach, w których z pokoju dziennego wychodzimy na taras i do ogrodu. Szary gres lub terakota są często rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć podłogę odporną na ścieranie i łatwą w utrzymaniu w czystości, nie są natomiast wielbicielami kamienia naturalnego. Mnogość odcieni i wzorów, a także stopnia połysku - od matu, poprzez satynę do pełnego połysku - daje nam mnóstwo możliwości wyboru odpowiedniego rodzaju gresu, dzięki któremu podłoga do salonu pełni także funkcję ozdobną.

Zobacz też: Podłoga w salonie: płytki ceramiczne w pokoju dziennym

Aranżacja salonu stanie się tym bardziej nowoczesna przy wykorzystaniu szarego gresu nie tylko na podłodze, ale i na ścianie. Niektóre płytki mają wytłaczane wzory, które stworzą optyczną iluzję tapety. Ten pomysł jest wart wykorzystania na przykład na klatce schodowej – ściana staje się estetyczna, a dodatkowo jest właściwie zabezpieczona przed zabrudzeniami.

Co pasuje do szarego gresu?

Szary gres zazwyczaj sprawia wrażenie chłodnego. Dlatego naturalnym odruchem jest łączenie go z drewnem o naturalnym ciepłym wybarwieniu, jak na przykład dąb, jesion, orzech amerykański czy z gatunkami egzotycznymi. Z szarą podłogą znakomicie współgra modne ostatnio drewno bielone. Tworzą wtedy subtelną i spokojną aranżację. Innym pomysłem na optyczne ocieplenie szarego gresu na podłodze w salonie lub sypialni są meble tapicerowane tkaninami i alcantarą. Warto też skorzystać z puszystych poduszek, miękkich pledów albo futer i kożuchów.

Zobacz też: Nowa podłoga. Co warto wiedzieć przed wymianą podłogi

Terakota i szary gres w różnych pomieszczeniach (GALERIE ZDJĘĆ)

Terakota i szary gres świetnie pasują niemal wszędzie, począwszy od łazienki, a na salonie kończąc. Jak te dwa rodzaje płyt ceramicznych prezentują się w danych stylach? Dowiedz się z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej.