Ogrzewanie elektryczne. Jakie są rodzaje? Czy jest wydajne? Drogie?

2022-01-27 12:19
Grzejnik Tubus, Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt Na rynku spotkać możemy wiele rodzajów grzejników. Warto zapoznać się z właściwościami każdego z nich, by dokonać najlepszego wyboru.

Kiedyś wystarczała nam farelka lub kaloryfer dostarczający ciepło. Dziś szukamy nowych rozwiązań, które są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim energooszczędne i wpisane w klimat domu. Jak działają poszczególne grzejniki, czym różnią się i jaki jest koszt eksploatacji?

Spis treści

  1. Rodzaje grzejników elektrycznych – instalacja i działanie
  2. Grzejniki – wybór mocy i koszty eksploatacji
  3. Rodzaje grzejników elektrycznych – wygląd

Nowoczesne grzejniki, które współpracują z wydajnym źródłem ciepła i są wyposażone w termostat, zapewniają nam optymalną temperaturę. Wiele z nich spełnia swoją rolę nie tylko z praktycznych względów, ale może też być wspaniałym elementem wystroju. Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli, zarówno elektrycznych, jak i hybrydowych. Ile kosztują i czym się różnią pod względem wydajności?

Rodzaje grzejników elektrycznych – instalacja i działanie

Grzejniki różnią się między sobą zarówno budową i sposobem działania, jak również wydajnością i energooszczędnością. Ich wspólną zaletą jest szybkie i łatwe ogrzewanie – od pojedynczego pomieszczenia, aż po cały dom. Jeśli chcemy by dany model spełniał swoje zadanie jak należy, musimy poznać zasady działania. Do najpopularniejszych grzejników elektrycznych zaliczamy się konwektorowe oraz olejowe.

Te pierwsze charakteryzują się niewielkimi wymiarami, są lekkie i mają prostą budowę. Składają się z grzałki oraz płyty grzewczej, a działanie opiera się na wykorzystaniu konwekcji. Oznacza to, że zimne powietrze zasysane jest od spodu, a następnie ogrzewane wewnątrz urządzenia, po czym górnym otworem ciepło wydostaje się na zewnątrz. Ta metoda cyrkulacji sprawia, że temperatura podnosi się równomiernie w całym pomieszczeniu.

Zupełnie inaczej działają grzejniki olejowe – zamiast konwekcji występuje tu radiacja. Polega to na tym, że ciepłe powietrze jest oddawane od razu na zewnątrz, przez co nie ma zjawiska cyrkulacji. Wewnątrz grzejnika zastosowany jest olej, który nagrzewa się po włączeniu, na następnie oddaje ciepło na zewnątrz. Grzejniki olejowe nagrzewają się dłużej, ale za to są tańsze w eksploatacji, a ciepło utrzymuje się w mieszkaniu przez dłuższy czas, nawet po wyłączeniu sprzętu.

Mówiąc o grzejnikach, warto wspomnieć także o modelach hybrydowych, np. wodno-elektrycznych, czyli podłączonych do CO, ale wyposażonych w grzałkę. Ich zaletą jest możliwość niezależnej oraz wspólnej pracy obu sekcji. Elektryczne elementy grzejne znajdują się w korpusie, dzięki czemu ogrzewają powietrze bezpośrednio, nie grzejąc wody. Zapewnia to lepszą energooszczędność urządzenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Grzejniki – wybór mocy i koszty eksploatacji

Wybierając grzejnik powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. Od niej bowiem zależy, w jakim stopniu będzie ogrzewany dom. Oczywiście im większa moc, tym większe możliwości ogrzewania. Jak zatem wyliczyć dokładną moc grzejnika do wielkości pomieszczenia? Po pierwsze musimy określić zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować grzejnik.

Po drugie, trzeba pomnożyć powierzchnię metrażu przez wysokość pomieszczenia. Na jeden metr sześcienny pomieszczenia przypada od 20 do 30 W mocy grzejnika. Jeżeli budynek jest dobrze ocieplony, tym dokładniejsze są wyliczenia. Gdy jednak izolacja termiczna jest słabsza, warto szukać grzejników o większej mocy.

Im większa moc grzejnika, tym większą temperaturę będzie można uzyskać w pokoju, kuchni czy łazience. Jeśli mamy kłopot określeniem mocy, w internecie znajdziemy kalkulatory, które pomogą obliczyć moc i dobrać odpowiedni grzejnik.

A jakie są koszty eksploatacji grzejnika elektrycznego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze wiele zależy od lokalizacji oraz stanu izolacji budynku – każdy zakład energetyczny ma własny poziom opłat.

Nie bez znaczenia są też koszty związane z zakupem sprzętu oraz jego instalacją – im lepszej jakości i bardziej energooszczędny sprzęt, tym niższe rachunki za prąd. Kolejnym czynnikiem są wydatki związane z codzienną eksploatacją – im więcej grzejemy, tym więcej płacimy. I wreszcie, moc grzejników powinna zawsze zostać dopasowana do wielkości pomieszczeń. Pozwala to na optymalne wykorzystanie energii.

Rodzaje grzejników elektrycznych – wygląd

Minimalistyczne mieszkania charakteryzują się tym, że wszelkie techniczne elementy są sprytnie ukryte. Dotyczy to nie tylko kabli, ale również ogrzewania – dobrym rozwiązaniem będzie tu grzejnik płytowy stalowy, który został zaprojektowany pod kątem optymalnej wydajności ciepła. Jego zaletą jest przede wszystkim dekoracyjny front – gładki, profilowany lub mający różnego rodzaju żłobienia.

Co ważne, odpowietrznik oraz inne niezbędne części można kupić w komplecie z takim urządzeniem. Tego typu ogrzewanie idealnie pasuje do mieszkania w stylu nowoczesnym. Ile zapłacimy za taki grzejnik? Ceny gotowych produktów zaczynają się już od 200 zł, zaś te robione na zamówienie mogą kosztować do ok. 1000 zł.

Tradycyjne rurki i żeberka przeważnie robione są z aluminium. To sprawia, że są odporne na korozję i w miarę szybko się nagrzewają, co sprawia, że są świetną alternatywą dla modeli stalowych. W zależności od konstrukcji grzejnika liczba ogniw może być pojedyncza albo podwójna. Dzięki temu można umieścić sprzęt w dowolnym pomieszczeniu niezależnie od jego wielkości – w kuchni, sypialni, łazience lub salonie.

Szukając dobrego grzejnika w tym stylu, warto zwrócić uwagę na kształt pionowych rurek, które zapewniają bardzo wysoką wydajność. Takie ogrzewanie może być ustawione prostopadle do ściany i pełnić rolę dekoracyjną – zwłaszcza gdy postawimy na wyrazisty kolor pasujący do ogólnej stylistyki.

Co ciekawe, takie grzejniki można rozbudowywać i dowolnie konfigurować np. względem kąta nachylenia schodów. Cena rzecz jasna zależy od projektu – tu możemy zapłacić od 1500 nawet do 3000 zł.

W dużych pomieszczeniach, w których większość ścian jest przeszklona, można zainstalować ogrzewanie konwektorowe. Do wyboru mamy urządzenia z przyłączami ukrytymi w podłodze w specjalnym kanale albo stojące na niskich nóżkach.

Grzejniki konwektorowe przykrywa się od góry kratkami – sztywnymi bądź zwijanymi. Najczęściej wykonane są one z naturalnego aluminium, które można polakierować na dowolny kolor. Te dobrej jakości robi się ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na ścieranie.

Grzejnik kanałowy może być przykryty drewnianym podestem, np. bukowym. W modelach stojących obudowa przeważnie wykonywana jest ze stali lub aluminium, ale może też być z egzotycznych gatunków drewna.

Nieco inny typ ogrzewania spotyka się w kuchni i łazience. Tam można wybrać naprawdę nietypową aranżację. W tego typu pomieszczeniach często spotyka się grzejniki drabinkowe ze stali nierdzewnej – materiał ten zapewnia wysoką odporność na korozję, która może pojawiać się w wyniku dużej wilgotności powietrza, szczególnie gdy bierzmy prysznic.

Ciekawą opcją jest ogrzewanie w postaci asymetrycznych rur, które rozchodzą się na przemian na lewą i prawą stronę. Jedną z nowości są również grzejniki heksagonalne (w kształcie plastra miodu), ułożone w pionowe lub poziome formy. Ponieważ łączą się w określonych miejscach, przerwy między nimi można wykorzystać jako wieszak na ręczniki. Na rynku można też znaleźć grzejniki z grzałką elektryczną. Korzysta się z nich wtedy, gdy nie działa tradycyjne ogrzewanie.

Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022