9 sposobów, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie. PORADNIK

2019-01-02 16:15 DD
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Koszty ogrzewania w sezonie zimowym są wysokie i mocno obciążają domowe budżety. Jak temu zaradzić? Są na to proste sposoby, które dotyczą także mieszkań wynajmowanych. Istotne są również dobre nawyki, które łatwo wyćwiczyć.

Jedną z podstawowych przyczyn wysokich rachunków za ogrzewanie jest niewystarczająca izolacja cieplna budynku. Dlatego w wielu przypadkach konieczny jest remont ścian i sufitów, którego z wielu powodów nie możemy przeprowadzić (mieszkanie w bloku, wynajmowany lokal itp.). Na szczęście można się wspomóc kilkoma prostymi sposobami.

1. Kaloryfery zawsze odsłonięte

Kaloryfer maksymalnie odkręcony, a ciepła w pomieszczeniu niewiele? Przyjrzyjmy się temu, czy grzejniki nie są niczym zasłonięte. Chodzi przede wszystkim o meble, które stanowią trudną do pokonania barierę dla ciepła, ale nie tylko. Ciężkie, grube zasłony, które lubią się pojawiać w wystroju na zimę, także ograniczają przepływ ciepła z kaloryferów. Postawmy więc lepiej na rolety, tym bardziej że współczesne modele doskonale zastępują nawet najelegantsze zasłony. Może się okazać, że po całkowitym odsłonięciu grzejników można zmniejszyć stopień ogrzewania, a przez to sporo zaoszczędzić.

2. Parapety i półki – ciepła mniej ucieka

Dzięki parapetom mniej ciepła ucieka w strefie wokół okna. Dla kaloryferów stanowią zaś swoisty kierunkowskaz – blokują wędrówkę ciepła do góry, dzięki czemu rozchodzi się ono po pokoju. Dlatego jeśli grzejnik znajduje się w innym miejscu niż pod oknem, warto nad nim zamontować przynajmniej półkę, która odegra podobną rolę jak parapet wewnętrzny. Co zyskamy? Mniejsze zużycie ciepła i oczywiście niższe opłaty.

3. Wymiana termostatów

W znacznej części domów na kaloryferach nie są zainstalowane termostaty. Efekt? Kaloryfery grzeją albo „na full”, albo wcale. Stare, mocno wyeksploatowane termostaty również nie spełniają dobrze swojego zadania. Zdarza się, że po prostu się blokują po latach i tylko pozornie regulujemy nimi temperaturę. Warto więc poświęcić więcej uwagi tym drobiazgom!

..  Jak bez remontu ocieplić mieszkanie? Triki i inspiracje >>>

4. Uszczelnienie okien i drzwi

Czasem nawet jedna niewielka szczelina oznacza wzrost nakładów na ogrzewanie pokoju. Dokładnie więc przyjrzyjmy się oknom i drzwiom, a także uszczelnijmy wszelkie ubytki czy „podejrzane” miejsca. Wystarczy powoli przejeżdżać ręką wzdłuż framugi. Jeśli w którymkolwiek miejscu poczujemy powiew chłodu, wymaga ono uszczelnienia. Uszczelkę przyklejamy na brzegu futryny.

Warto wiedzieć: w ciągu dnia odsłaniajmy okna. Promienie słoneczne przenikają przez szyby, przez co zyskujemy więcej ciepła. Nocą odwrotnie – okna najlepiej jest dokładnie zasłonić.

5. Odpowiednie wietrzenie pokoju

Pierwsza zasada: zawsze zakręcamy termostat (pozycja zerowa), gdy zaczynamy wietrzenie. Inaczej dostanie on sygnał, że musi zwiększyć poziom grzania. Druga zasada: wietrzymy krótko, ale porządnie. Kilka minut przy szeroko otwartym oknie w pełni wystarczy. Częste uchylanie okna w ciągu dnia oznacza większe straty ciepła, a więc i wyższe opłaty.

..  Ogrzewanie podłogowe krok po kroku – montaż i właściwości >>>

6. Folia odbijająca ciepło – sprytny trik

Część ciepła z kaloryfera zawsze ucieka przez chłodną ścianę za nim. Dlatego warto go od niej odgrodzić specjalną srebrną folią (można nawet użyć kuchennej – aluminiowej), którą dostaniemy bez problemu w markecie budowlanym. Taka folia lepiej też odbije ciepło, które trafia do pokoju.

7. Zimą jest… zimniej! Cieplej się ubieraj

Na dworze hula mroźny wiatr, a my wędrujemy po mieszkaniu w samym T-shircie – kuszące, ale mało ekonomiczne. W dodatku o wiele zdrowiej będzie zachować temperaturę 20-21 stopni w salonie, a w sypialni nawet 17-18 stopniu (w niższej lepiej się wyśpimy). Na T-shirt narzucajmy więc ciepły sweter, częściej przyrządzajmy coś w kuchni, na podłodze umieśćmy ciepły dywan – szybko zauważymy, że ogrzewanie można zmniejszyć, a rachunki spadną!

..  9 rzeczy w sypialni, które rujnują sen. Czy wiesz, czego unikać? >>>

8. Grzejniki nie muszą być zawsze odkręcone

Ciepło z grzejników rozchodzi się szybko, dlatego możemy obniżać temperaturę (lub całkowicie zakręcać termostat), gdy wychodzimy do pracy, a tym bardziej gdy nie ma nas w domu kilka dni. Warto także robić to na noc. Niższa temperatura (17-18 stopni) to zdrowszy sen.

9. Inteligentny system ogrzewania

Mało osób wie, że taki system można łatwo zainstalować nawet w wynajmowanym mieszkaniu. Najprościej mówiąc, to system regulatorów, który dba o odpowiednią temperaturę, a także wydajne zarządzanie ogrzewaniem. Warto go włączyć do innych instalacji spod znaku domu inteligentnego (i w rezultacie – energooszczędnego).