Modne kolory 2020 we wnętrzach: ściany, meble, dodatki

2020-01-08 15:19

Według Instytutu Pantone kolorem roku 2020 jest Classic Blue – kolor wieczornego nieba. I owszem, część chłodnych, nasyconych barw będzie królować w trendach, ale nie tylko. Coraz bardziej na pierwszy plan wychodzą ciepłe kolory – być może pragniemy w końcu przyjemnego i energetycznego otulenia we wnętrzach? Oto przegląd modnych kolorów 2020 roku. Warto im się bliżej przyjrzeć!

Modne kolory 2020 roku: Classic Blue

Przegląd trendów barwnych we wnętrzach należy oczywiście zacząć od koloru roku 2020 według Instytutu Pantone, czyli Classic Blue. Ten głęboki odcień niebieskiego, który wpada w granat, kojarzy się z wieczornym niebem. Ma przynosić spokój, harmonię, dawać solidne podstawy w wystroju, a także nastrajać do refleksji i poszukiwań duchowych. Ciemne tony niebieskiego są zresztą popularne już od kilku sezonów, dlatego tym razem wybór Pantone trafił na podatny grunt.

..  Różne odcienie koloru niebieskiego we wnętrzach >>>

Modne ciemne kolory 2020: granat, zieleń, antracyt

Ciemne kolory od wielu sezonów konkurują z delikatnymi pastelami. W roku 2020 zapomnimy nieco o świetlistych, chłodnych barwach, a skupimy się na tych głębokich, nawet nieco „mrocznych”. Leśna zieleń, kobalt, granat, mocna antracytowa szarość czy złamana czerń kreują we wnętrzach przyjemny nastrój, nieco magiczny, sprzyjający relaksowi. Co ciekawe, projektanci wnętrz coraz chętniej sięgają po te barwy w dużych ilościach, tak że dominują w wystroju.

..  Antracyt: modny odcień szarości >>>

Ciepłe pastele: od kremów do beżów

Chłodne barwy – zarówno nasycone, jak i rozbielone – dominowały w trendach mniej więcej od dekady. Zachwyt nad tymi rześkimi kolorami powoli jednak mija. Często skłaniamy się już do czegoś alternatywnego, a więc cieplejszych tonów, którym bliżej do wnętrzarskiej klasyki (ta zresztą mocno zaznacza swoją obecność w trendach 2020). W tym roku biel będziemy wielokrotnie zastępować kremami, a także beżami. Inne ciepłe pastele to chociażby delikatny odcień morelowy, słomkowy żółty, aż wreszcie barwa jasnego drewna. Wśród modnych propozycji aranżacyjnych na 2020 rok znajdziemy sporo opartych właśnie na tych barwach – niekiedy na białym, ale też kremowym czy beżowym tle.

Modne kolory 2020: barwy ziemi

Kolejny duży „zwrot” w gustach kolorystycznych, który zresztą idzie w parze z trendem biophilic design (rośliny, naturalne materiały, ekologia). A co więcej, to kolejny przykład ocieplania wnętrz. Wśród barw ziemi dominują brązy w różnych odsłonach, ale też oliwkowa zieleń czy żółtawa ochra. Ta naturalna paleta kolorystyczna świetnie łączy się zresztą np. z barwą wina (burgund, marsala), która również będzie święcić triumfy w 2020 roku.

Pudrowy róż

Delikatny, chłodny róż ma sporą konkurencję w postaci ciepłych barw, jednak nadal będzie mocno obecny w trendach. To jedno z większych odkryć ostatnich lat – kolor kameleon, który doskonale łączy się z innymi barwami, nie powoduje „przesłodzenia” wystroju, pasuje do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Na subtelny róż postawiła zresztą marka Benjamin Moore (odcień First Light – kolor roku 2020).

Ceglasty pomarańcz

To już mniej więcej trzeci rok, gdy ta barwa próbuje zagrzać miejsce w trendach. W warunkach polskich prezentuje się co prawda nieco gorzej niż na południu Europy (świetnie wygląda w pełnym słońcu), niemniej także u nas przemyka do mieszkań. „Spalony” pomarańcz to kolor gliny, terakoty, cegły – a zwłaszcza ten ostatni surowiec jest bardzo lubiany w rodzimych wnętrzach.

Black & white, czyli duet czerni i bieli

Mocne kontrasty to jeden z silniejszych trendów wnętrzarskich na 2020 rok. Nic zatem dziwnego, że karierę zrobi klasyczna opozycja – czerń plus biel. Mowa o duecie ponadczasowym, który pozwala wprowadzić do wystroju ciekawe, uniwersalne wzory – np. geometryczne.