Jaka podłoga do mieszkania w bloku? Architektka wnętrz radzi

2024-05-23 20:51

Urządzając wnętrza o niewielkim metrażu warto zwrócić uwagę nie tylko na ściany i meble, ale również na aranżację podłogi. Jaka podłoga pasuje do mieszkania w bloku? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Zapytaliśmy o to architektkę wnętrz Izabelę Widomską.

Spis treści

  1. Jaka podłoga do mieszkania w bloku? Kształt płytek i paneli
  2. Podłoga w małym mieszkaniu: jasna, lśniąca, jednolita
  3. Jaka podłoga powiększy pomieszczenie?
  4. Jednakowa podłoga w całym mieszkaniu
  5. Podłogi w mieszkaniu. Inspiracje
  6. Małe mieszkanie - zdjęcia z prawdziwych mieszkań

Podłogi w mieszkaniu, niezależnie od jego metrażu powinny być solidne i w miarę odporne na uszkodzenia, zarysowania, a także wilgoć. Wybierając materiał na podłogę do małych wnętrz, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego właściwości wizualne - czy optycznie powiększa, czy zmniejsza przestrzeń? Czy rozjaśnia pomieszczenie, a może wprowadza do niego ponury klimat? 

Jaka podłoga do mieszkania w bloku? Kształt płytek i paneli

Kształt płytek czy paneli ma ogromne znaczenie w aranżacji podłóg w niewielkich mieszkaniach. Jak w takim razie dopasować materiał do małych mieszkań? Izabela Widomska ma na to kilka pomysłów:

- W małych pomieszczeniach np. przedpokoju lub saloniku warto dopasować skalę desek podłogowych/paneli do metrażu. Zbyt długie i szerokie elementy nie są dobrym wyborem, zastosujmy raczej średniej wielkości deski.

- W przestrzeniach o regularnych proporcjach np. zbliżonych do kwadratu, zwykle układamy deski/panele zgodnie z kierunkiem padania światła dziennego.

- Przy pomieszczeniach wąskich a długich dobrze jest ułożyć deski w poprzek, aby nie podkreślać dodatkowo nieprzyjemnych proporcji pomieszczenia. - radzi architektka.

Podłoga w małym mieszkaniu: jasna, lśniąca, jednolita

Do małego mieszkania najlepiej jest wybrać jasne podłogi - odbijające światło, a przede wszystkim jednolite posadzki. Jasne kolory powiększają optycznie wnętrza, podobnie jak odbite w lśniących powierzchniach światło.

Najlepiej, by podłoga wykonana była z jasnych gatunków drewna krajowego (buk, jesion, dąb czy akacja), egzotycznego (hevea, tauari, jasny bambus) lub laminowanych paneli. Doskonale prezentują się także posadzki z jasnej, połyskującej terakoty i żywicy.

Decydując się na posadzkę z gresu lub ceramiki, wybierz płytki wielkoformatowe, rektyfikowane. Im mniej widocznych łączeń płytek, tym gładsza, a co za tym idzie – większa będzie wydawała się podłoga. Panele i drewniane deszczułki również powinny tworzyć jednolitą powierzchnię (bez bardzo widocznych słojów i różnic kolorystycznych). Aranżując podłogi w małych wnętrzach, najlepiej jest także zrezygnować ze wzorzystych dywanów.

Jaka podłoga powiększy pomieszczenie?

Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi możemy również zmienić proporcje wnętrza. Naprzemiennie ułożone jasne i ciemne pasy skrócą i poszerzą optycznie wąskie i długie pomieszczenie. Z kolei rytmicznie powtarzający się element ozdobny (na przykład dekoracja z płytek ceramicznych) powiększa przestrzeń, nie zmieniając proporcji wnętrza. Zbyt krótkie pomieszczenie wydłużamy, układając te same elementy równolegle do krótszych ścian.

Jednakowa podłoga w całym mieszkaniu

Mieszkanie o niewielkim metrażu zyska również na przestrzeni, jeśli będzie miało jednakowe podłogi we wszystkich wnętrzach. Jeśli w którymś pomieszczeniu jest to niemożliwe – na przykład w łazience – warto przynajmniej ułożyć tam materiał w kolorze zbliżonym do reszty podłóg w mieszkaniu.

Konsultacja: Izabela Widomska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Podłogi w mieszkaniu. Inspiracje

Małe mieszkanie - zdjęcia z prawdziwych mieszkań

Jak podłoga drewniana odmienia wnętrze. Wybieramy kolor podłogi