Małe mieszkanie: czego unikać? Czyli aranżacyjne błędy w małych wnętrzach

2021-10-28 13:04

Małe mieszkanie to przestrzeń, której aranżacja wymaga niesamowitego smaku i wyczucia. Wykorzystanie niekonwencjonalnych rozwiązań i oryginalny pomysł na małe wnętrze pomoże nam dokonać aranżacyjnego cudu. Czego jednak unikać w urządzaniu małego mieszkania? Jakie błędy popełniamy najczęściej w projekcie małego wnętrza?

Urządzanie małego mieszkania wymaga od nas kreatywności i pomysłu. Przestrzeń ta jest niezwykle wymagająca. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki i projektowe wpadki. Małe wnętrza należy urządzić tak, by każdy metr kwadratowy został jak najlepiej zagospodarowany, a przy tym nie stwarzał wrażenia chaosu i oddawał należyty małych wnętrzom naturalny urok. Podpowiadamy czego należy bezwzględnie unikać w aranżacji małego mieszkania!

Małe mieszkania, czyli kłopotliwe metry do zaaranżowania

Każdy metr musi zostać funkcjonalnie zagospodarowany. Funkcjonalnie, ale i estetycznie. W projekcie małego wnętrza musimy dążyć do tego, by ostateczny efekt oferował nam wnętrze naprawdę jasne, przestronne i funkcjonalne. Jakie błędy popełniamy najczęściej w projekcie małego metrażu?

Po pierwsze: ciemne kolory

Obszerna paleta barw daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie kolory nadają się do małych wnętrz. Mały metraż, w pewien sposób, ogranicza nam dobór kolorystyki. Dysponując małym wnętrzem, musimy zaprojektować je w taki sposób, by optycznie wydawało się większe i przestronniejsze.

Zastosowanie ciemnych i nasyconych kolorów - dodatkowo je pomniejszy i przytłoczy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani jedynie na czyste biele i naturalne beże.

Do jasnego, małego wnętrza warto przemycić pojedynczy akcent w mocniejszym kolorze. To on, nada całości wyjątkowego charakteru i ożywi monochromatyczną przestrzeń. Do tego celu możemy wykorzystać tak naprawdę wszystko. Idealnie w tej roli sprawdzą się dekoracyjne poduszki czy narzuta na sofę.

Jeśli w małym wnętrzu zdecydujemy się na jasne barwy, ciemniejszy akcent możemy wprowadzić również do mebli wypoczynkowych, wybierając sofę w soczystej czerwieni czy modnej szarości.

Po drugie: szczelne zasłanianie okna

Dekoracyjne firany i mięsiste zasłony... tak, to ma swój urok, ale tylko i wyłącznie w dużych i przestronnych wnętrzach. Bardzo często urządzając małe mieszkania, skupiamy się na wyborze pięknych dekoracji okna myśląc, że w ten sposób nadamy pomieszczeniu głębi. W małych wnętrzach, efekt będzie wręcz odwrotny.

Tutaj musimy zadbać o to, by zapewnić wnętrzu jak najlepszy dostęp światła naturalnego. Firany i zasłony nieprzepuszczające światła to najgorsze co możemy zrobić w małym wnętrzu. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się niewieszanie w oknie żadnych dekoracji, a przysłonięcie je jedynie lekkimi roletami.

Jeśli nie jesteśmy jednak zwolennikami takiej otwartości, a zaglądanie w okno sąsiada z naprzeciwka nie przynosi nam frajdy, zawieśmy w oknie jedynie zwiewne firany, które nadadzą pomieszczeniu wyjątkowej lekkości.

Po trzecie: ciężkie, masywne meble

To kolejny błąd, który bardzo często popełniamy podczas urządzania małego mieszkania. Masywne meble wizualnie „przygniotą" małe wnętrze, całkowicie odbierając mu jego lekkość. Świetnym pomysłem na meble w małym mieszkaniu jest wybór modeli mobilnych, składanych.

W małym wnętrzu warto postawić na sprzęty, które w razie potrzeby, umożliwią nam złożenie i schowanie ich, a jednocześnie zaoszczędzenie miejsca. W tym celu możemy wykorzystać składane stoliki czy fotele oraz takie meble, które łatwo można przesunąć. W niewielkich wnętrzach idealnie sprawdzą się także lekkie i przejrzyste meble. Wbrew pozorom, mamy tutaj bardzo szerokie pole do popisu.

Na rynku dostępne są takie ze szkła, plastiku czy meble ażurowe, które idealnie wpisują się w stylistykę małego wnętrza. Pamiętajmy o nieśmiertelnej zasadzie w urządzaniu małego mieszkania: im mniejsze mieszkanie, tym mniej w nim mebli. W przeciwnym razie, wprowadzimy do wnętrza wrażenie zagracenia.

Po czwarte: usilne wydzielenie poszczególnych aneksów

Małe mieszkanie, gdzie bardzo często jedno wnętrze musi pełnić kilka funkcji to kłopotliwa sprawa. Najczęściej salon jest jednocześnie miejscem pracy, odpoczynku i przyjmowania gości. Bardzo często połączony z kuchnią, pełni funkcję swoistej jadalni.

W takim przypadku najlepiej oczywiście wydzielić poszczególne strefy w jednym wnętrzu i wyznaczyć ich granice. Jeśli jednak projekt i metraż wnętrza nam na to nie pozwala, zrezygnujmy z tego. Wyodrębnianie kolejnych stref na siłę, może przynieść jeszcze gorszy efekt.

Świetnym pomysłem jest oczywiście częściowe wydzielenie kuchni za pomocą niskich mebli czy niewielkiej ażurowej ścianki. Jednak nie w każdej przestrzeni się to sprawdzi. Dysponując wąskim i ciasnym pomieszczeniem, lepiej jest wyznaczyć umowne granice stref, niż na siłę je wyznaczać, wprowadzając jednocześnie do wnętrza niepotrzebny chaos, zagracenie i brak przejrzystości.

Po piąte: nadmiar dodatków

...i doszliśmy do najczęściej popełnianego błędu w małych wnętrzach. Jak wiadomo, dodatki i dekoracje wnętrz tworzą klimat wnętrza. Za ich pomocą możemy podkreślić charakter przestrzeni, nadać jej wyjątkowego stylu, a poza tym podnieść jej reprezentatywność.

Nadmiar dodatków, detali dekoracji i zdobnych akcentów nie sprawdzi się jednak w małych wnętrzach. Szalejąc z dodatkami w małym mieszkaniu, możemy nieopatrznie zagracić je i sprawić, że zamiast efektywnego miejsca uzyskamy prawdziwe skupisko bibelotów... w żaden sposób nieprzypominające wygodnej przestrzeni mieszkalnej.

Urządzając małe mieszanie, postawmy na minimalizm. Ten, sprawdzi się w absolutnie każdym wnętrzu.