Jak optycznie poprawić proporcje wnętrza? Przydatne triki kolorystyczne

2021-12-02 9:09

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zmianę strukturalną pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Na szczęście w prosty sposób możemy powiększyć, wydłużyć, obniżyć każde pomieszczenie, niezależnie od jego kształtu. Z pomocą przyjdą nam… kolory! Użyte w odpowiedni sposób zestawienia barwne potrafią skutecznie zmienić (i poprawić) proporcje wnętrza. Jak to działa?

Poprawianie proporcji za pomocą kolorów
Autor: Katarzyna Białasiewicz / Getty Images Dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów możemy optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie

Spis treści

  1. Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?
  2. Jak optycznie zmniejszyć pomieszczenie?

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Często nie mamy wpływu na to, jak podzielone są pomieszczenia w naszym mieszkaniu. Zwłaszcza w blokach wzniesionych w latach 60. i 70. proporcje poszczególnych pomieszczeń pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli mierzymy się z pokojem, który jest mały lub wygląda jak tunel, nie panikujmy. Malując ściany na konkretne kolory, możemy optycznie powiększyć przestrzeń. O czym warto pamiętać? W powiększaniu pomieszczenia naszym sprzymierzeńcem będą jasne kolory, głównie biel i jasny beż, a także delikatne (i modne) pastele. Pomalowany na biało pokój zawsze będzie wydawać się większy i przestronniejszy od wnętrza pomalowanego na żółto lub pomarańczowo. Pamiętajmy, że ciepłe kolory, a więc żółcienie, pomarańcze i czerwienie zmniejszają optycznie przestrzeń, ale sprawiają, że jest ona bardziej przytulna. Natomiast jasne i zimne barwy, jak biel, błękit i kolor zielony „otwierają” przestrzeń.

By powiększyć pokój, pomalujmy go na jasny kolor i nie zapomnijmy o meblach w podobnym odcieniu. Jasne kolory odbiją światło, a pokój wyda się przestronniejszy. Jeśli naszym problemem jest długi, wąski pokój, który przypomina tunel lub wnętrze tramwaju, możemy optycznie skrócić ściany tak, by proporcje się wyrównały.

Jak to zrobić? Po pierwsze należy pomalować długie ściany na jasny kolor (biały, bezowy, błękitny). Po drugie krótsze ściany „przybliżymy” do siebie, pokrywając je ciemniejszą farbą. Jeśli nasz pokój jest dość niski i przytłaczający, możemy nadać mu lekkości i go optycznie wydłużyć, malując sufit na biało, a ściany na kolor ciemniejszy. Dobrym pomysłem, by zwiększyć optycznie powierzchnie pomieszczenia, jest pomalowanie sufitu i ścian na jednakowy kolor!

Jak optycznie zmniejszyć pomieszczenie?

Czasami pomieszczenie jest za duże i brak mu przytulności. Jak zmniejszyć wnętrze za pomocą koloru? Najprostszym sposobem jest pomalowanie ścian na ciemniejszy kolor. Wybierzmy barwy nasycone, głębokie, skupiające uwagę. Nie musimy od razu malować wszystkich ścian – czasem wystarczy pomalować jedną na mocniejszy kolor, by wnętrze automatycznie się zmniejszyło.

Możemy także pomalować jedną ścianę na ciemny kolor i dodatkowo pokryć nim ¼ przylegających ścian – taki zabieg jeszcze bardziej skróci wnętrze. Problem ze zbyt wysokimi mieszkaniami mają nie tylko mieszkańcy kamienic, ale także bloków budowanych w latach 50.

Jak obniżyć sufit za pomocą kolorów? Pomalujmy sufit na ciemny kolor. Możemy także pomalować około 20-25 cm górnej części ściany na ten sam kolor, co sufit. W efekcie sufit będzie wydawał się bliżej nas.

Ciekawym pomysłem na poprawę proporcji wnętrza jest wykorzystanie pasów. Malując na jednej ze ścian poziome, średniej grubości pasy, pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze, a sufit nieznacznie się podniesie. Natomiast, jeśli pokryjemy ścianę pionowymi pasami, optycznie poszerzą one wnętrze i obniżą sufit.

Pamiętajmy, że szerokie i kontrastowe zestawienia barwne w przypadku pasów działają silniej na naszą percepcję: wąskie paski o niewielkich kontrastach nie będą tak efektowne jak grubsze pasy o kontrastowych barwach.