Jak zmierzyć powierzchnię mieszkania? Oblicz metraż w kilka minut

2021-07-02 10:32

Wiedza o tym, jak zmierzyć powierzchnię mieszkania może się przydać nie tylko podczas sprzedawania nieruchomości, ale również podczas jego zakupu. W końcu ceny mieszkań opierają się przede wszystkim na metrażu, dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup lub sprzedaż, należy dokładnie mieszkanie wymierzyć. Sprawdź, jak zrobić to szybko i na co zwrócić uwagę.

jak zmierzyć powierzchnię mieszkania?
Autor: getty images / puckons Jak zmierzyć metraż mieszkania? By pomiar był możliwie najdokładniejszy, będzie Ci potrzebna dobra miarka - warto zainwestować w miarki laserowe

Spis treści

  1. Jak zmierzyć metraż mieszkania? To musisz wiedzieć
  2. Jak zmierzyć powierzchnię mieszkania? Wzór i obliczenia
  3. Jak zmierzyć mieszkanie ze skosami?
  4. Jak urządzić piękne i funkcjonalne mieszkanie? Zobacz aranżacje prawdziwych mieszkań [GALERIE ZDJĘĆ]

Jak zmierzyć metraż mieszkania? To musisz wiedzieć

W polskim prawie budowlanym obowiązują dwie normy pomiaru powierzchni lokalu: PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836:1997. Pierwsza z nich jest starsza i coraz rzadziej stosowana, ale wciąż obowiązuje (dotyczy pomiaru jeszcze przed tynkowaniem i wykończeniem ścian).

Częściej do ustalenia metrażu mieszkania wykorzystuje się drugą normę, która zakłada pomiar w lokalu wykończonym po ułożeniu tynków. W tym przypadku liczymy rzeczywistą powierzchnię między ścianami. Co więcej, samego pomiaru dokonujemy z poziomu podłogi, a nie jak to miało miejsce kiedyś – na wysokości 1 metra.

Jak zmierzyć powierzchnię mieszkania? Wzór i obliczenia

Powierzchnię mieszkania zawsze podaje się w m². By zmierzyć metraż całego lokalu, musimy najpierw obliczyć powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, a następnie je zsumować.

By obliczyć powierzchnię mieszkania, będziemy potrzebować dalmierza, czyli skalibrowanej miarki laserowej. Tradycyjna rozwijana miarka również się nada, ale model laserowy jest dokładniejszy i zdecydowanie wygodniejszy do pomiaru, zwłaszcza gdy dysponujemy dużym mieszkaniem.

Jak zmierzyć metraż mieszkania – i zrobić to prawidłowo, dokładnie? By zmierzyć powierzchnię danego pomieszczenia, przystawiamy miarkę do ściany (z poziomu podłogi) i mierzymy długość oraz szerokość ścian w pokoju. Wartości w metrach mnożymy przez siebie i otrzymujemy całkowitą powierzchnię pomieszczenia w m². Wzór wygląda tak:

długość pokoju [m] x szerokość pokoju [m] = całkowita powierzchnia pokoju [m²]

Na przykład: jeśli długość ściany w sypialni wynosi 2 m, a szerokość 4 m, to powierzchnia sypialni wynosi 8 m² (bo 2 x 4 = 8).

WAŻNE: ścianki działowe również wliczają się do powierzchni mieszkania, więc nie należy ich pomijać podczas pomiaru (mierzymy wtedy powierzchnię pod ściankami).

Jak zmierzyć mieszkanie ze skosami?

By zmierzyć metraż mieszkania ze skosami, musimy podzielić powierzchnię podłogi na dwie części:

1) fragment pomieszczenia o wysokości 190 cm i wyżej – tę część zalicza się do metrażu w całości

2) fragment pomieszczenia o wysokości poniżej 190 cm – tę część traktuje się jako tzw. powierzchnię pomocniczą, wlicza się ją do ogólnej powierzchni w 50%. Powierzchni o wysokości niższej niż 140 cm nie wlicza się do pomiaru wcale.

Wiesz już, jak zmierzyć powierzchnię mieszkania w prosty sposób. Ta umiejętność na pewno przyda ci się nie tylko podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości, ale również podczas remontu – obliczając powierzchnię ściany, będziesz w stanie ustalić, ile farby lub tapety potrzebujesz, by ją udekorować.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak urządzić piękne i funkcjonalne mieszkanie? Zobacz aranżacje prawdziwych mieszkań [GALERIE ZDJĘĆ]