Ścianki działowe. Z czego je budować i gdzie je stosować?

2019-04-24 16:44

Układ ścianek działowych w mieszkaniu nie jest ostateczny. Zazwyczaj zakres możliwych działań w obrębie precyzyjnego podziału pomieszczeń jest znaczny. Istniejące ścianki możemy usuwać w całości lub częściowo, możemy stawiać nowe – w różnych kształtach i z różnych materiałów. Co trzeba wiedzieć w temacie ścianek działowych?

Spis treści

  1. Ścianki działowe. Przede wszystkim bezpieczeństwo
  2. Ścianka działowa. Z czego można ją wykonać
  3. Jak postawić ściankę działową?
  4. Ścianki działowe. Podział kuchni i salonu
  5. Dwie strony ścianek działowych. Jak je wykorzystać?

Ścianki działowe. Przede wszystkim bezpieczeństwo

Nie ma aranżacji tak doskonałej, że chcielibyśmy dla niej ryzykować katastrofą budowlaną lub choćby pękaniem ścian. Wszystkie projekty zmian, które dotyczą choćby częściowej rozbiórki lub postawienia nowej ściany, musimy skonsultować z architektem albo inżynierem budownictwa.

Przede wszystkim należy ustalić, które ściany są nośne. Ingerencja w ścianę nośną jest operacją niezwykle trudną i kosztowną – postarajmy się uniknąć jej za wszelką cenę. Ingerencja w pozostałe istniejące ściany powinna nie wpłynąć w żaden sposób na konstrukcję całego budynku.

Musimy ponadto konsultować każdą planowaną nową ścianę – nie wszędzie konstrukcja stropu musi pozwalać na jej postawienie. Nie dotyczy to tylko ścian z płyty kartonowo-gipsowej. Te można ustawiać właściwie dowolnie ze względu na ich niską masę.

Ścianka gipsowo-kartonowa
Autor: Konrad Kalbarczyk Tu ściankę gipsowo-kartonową wybudowano na wprost okna, równolegle do niego. Dojście do łóżka pozostawiono z obu jej stron, dzięki czemu aneks sypialny jest dobrze doświetlony.

Ścianka działowa. Z czego można ją wykonać

Materiałem, z którego korzystamy najczęściej, budując ścianki działowe, są właśnie płyty gipsowo-kartonowe. Jest to materiał lekki i niezwykle prosty w montażu. Podczas budowy ściany konstruujemy ramę z aluminiowych profili, do której następnie przykręcamy płyty. Wykonana w ten sposób ściana jest niezwykle równa i daje się łatwo wykończyć na wiele różnych sposobów.

Jeśli zależy nam na dodatkowej izolacji termicznej i akustycznej, pomiędzy warstwami płyty kartonowo-gipsowej umieśćmy wełnę izolacyjną dopasowaną do naszych potrzeb.

Na ścianie wykonanej z kartongipsu nie powiesimy jednak zbyt ciężkich półek z książkami, szafek ani dużych urządzeń. Możemy ją co prawda miejscowo wzmacniać, żeby zwiększyć jej wytrzymałość, ale naprawdę dużych ciężarów powinniśmy unikać. Wtedy możemy zdecydować się na ściany wykonane z innych materiałów.

Wśród materiałów budowlanych chętnie używanych do budowy ścianek działowych warto wymienić cegły z betonu komórkowego, cegły silikatowe, ceramiczne – wszystkie zarówno w wersji pełnej, jak i pustej.

ścianka działowa przedpokój
Autor: Mariusz Bykowski Lekka ścianka działowa wykończona drewnem oddziela przedpokój od salonu. Od strony holu jest wygodnym kącikiem na założenie butów.

Jak postawić ściankę działową?

Dobrze zaplanowane ścianki działowe sprawiają, że rozkład funkcjonalny pomieszczeń jest wygodny i czytelny. Poszczególne strefy powinny mieć wystarczającą powierzchnię i dostosowany poziom odizolowania od pozostałych części domu.

Sypialnię chętnie oddzielimy od pozostałych pomieszczeń, by uzyskać wymagany komfort akustyczny i poczucie intymności. Sfery jadalni, kuchni i salonu mogą się śmiało przenikać. Twórcze planowanie ścianek działowych umożliwi nam dopasowanie domu do naszych potrzeb.

Ścianki działowe. Podział kuchni i salonu

Chyba najczęstszą przeróbką związaną ze ściankami działowymi jest usuwanie ściany między kuchnią a salonem. Coraz rzadziej mamy ochotę oddzielać miejsce do przygotowywania posiłków od pokoju dziennego. Gotowanie stało się już dawno elementem wspólnego spędzania czasu, a kuchnia przestała być czymś, co chcemy chować przed gośćmi.

..  Ścianki działowe w salonie i kuchni z dodatkową funkcją >>>

Połączenie kuchni i salonu daje nam więcej światła i przestrzeni, czyni pomieszczenie bardziej ustawnym. Możemy też ściankę wyburzyć tylko częściowo. Jedną z opcji jest na przykład pozostawienie pojedynczej „kolumny”, która nie stanowi już prawdziwej przegrody, ale wciąż zaznacza podział funkcjonalny.

Możemy także zdecydować się na wyburzenie ściany tylko od pewnej wysokości, a pozostały „murek” wykorzystać jako element wystroju i oznaczenia stref. Taka niska ścianka może łączyć się z barkiem lub wyspą kuchenną. Możemy do niej dosunąć stół, tak że wyznaczy ona strefę jadalnianą.

Mały salon
Autor: agencjafree/living4media

Dwie strony ścianek działowych. Jak je wykorzystać?

Z jednej strony może się wydawać, że to usuwanie ścianek zwiększa potencjał ustawności pomieszczeń. Ściana zabiera wszak nieco miejsca siłą rzeczy. Z drugiej jednak strony – nowa ściana może dać nam nowe możliwości dzięki temu, że ma właśnie dwie strony.

Może się to wydawać banalną uwagą, ale jest to aspekt często pomijany, a potencjał ścianek pozostaje niejednokrotnie niewykorzystany. Jeśli mamy dość miejsca, możemy zaprojektować ściankę, w której uwzględnimy miejsce na półki i szafy wnękowe z tej strony ściany, z której będą najbardziej potrzebne.

Oddzielmy ścianką przedpokój od salonu – zyskamy miejsce na szafę wnękową od strony przedpokoju, a od strony salonu dodatkowe miejsce na półki z książkami. Tak samo, kiedy chcemy wydzielić gabinet czy pokój dziecka. Kluczowy jest rzecz jasna racjonalny i udany projekt.

Jak murować ścianki działowe, szczytowe i kolanowe
Nasi Partnerzy polecają