Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Na czym polega profesjonalny projekt wnętrz?

2016-04-19 14:53

Zatrudniając profesjonalnego architekta wnętrz oczekujemy projektu wnętrz zgodnego z naszymi potrzebami, na miarę budżetu i możliwości technicznych mieszkania. A żeby współpraca przebiegała gładko powinniśmy przygotować się do pierwszego spotkania. Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, jak się przygotować do współpracy z architektem wnętrz, co powinna zawierać umowa i z czego składa się profesjonalny projekt wnętrz.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz: jakie są plusy zatrudnienia projektanta wnętrz
  2. Zobacz też: 15 projektów z polskich wnętrz
  3. Kiedy jest najlepszy moment na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz i jak się do niego przygotować?
  4. Czytaj też: jak podpisać umowę z architektem wnętrz?
  5. Co powinna zawierać umowa podpisywana z architektem  wnętrz i z jakimi kosztami się liczyć?
  6. Jak zaplanować oswietlenie w mieszkaniu?
  7. Aranżacja wnętrz: jak powstaje profesjonalny projekt wnętrz?
  8. Gdzie studiować architekturę wnętrz w Polsce?

Profesjonalny projekt wnętrz obejmuje kilka zagadnień, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Architekt wnętrz, na podstawie swojej wiedzy i naszych pomysłów stara się zrealizować najbardziej zbliżoną do ideału aranżację. Udany projekt wnętrz to nie tylko ładne wnętrze. To styl życia. Profesjonalny projekt wnętrz powinien godzić w sobie wymarzoną przez inwestora estetykę umieszczoną w danych warunkach technicznych i założonym budżecie, nie ograniczając dotychczasowych przyzwyczajeń, lub  wręcz dawać nowe, lepsze możliwości.

Aranżacja wnętrz: jakie są plusy zatrudnienia projektanta wnętrz

Samodzielny projekt wnętrz mieszkania sprawia satysfakcję, ale też wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów, koniecznością kosztownych poprawek, niefunkcjonalnością pomieszczeń. Dobry architekt wnętrz pomoże tego uniknąć. Oto kilka przesłanek za zatrudnieniem fachowca: 1.    Architekt wnętrz ma wiedzę branżową. Zna się na kwestiach technicznych, ergonomii. Doradzi, jak urządzić mieszkanie niebanalnie, a jednocześnie wygodnie, praktycznie. Jest na bieżąco z nowościami rynkowymi, trendami, ale podpowie też uniwersalne ponadczasowe rozwiązania. 2.    Architekt wnętrz patrzy na mieszkanie całościowo. Wie, jak poprawić jego funkcjonalność i wygląd, optycznie powiększyć. Takie zabiegi pozytywnie wpłyną na komfort użytkowania, a w przyszłości mogą ułatwić sprzedaż mieszkania. 3.    Oszczędza Twój czas i pieniądze. Zazwyczaj architekt wnętrz współpracuje ze sprawdzoną ekipą remontową. Doradzi dobór materiałów, dokona ich dokładnych wyliczeń. Ma też zniżki u producentów lub sprzedawców.4.     Może Cie wyręczyć. Jeśli zlecisz mu nadzór wykonawczy nad projektem wnętrz, zajmie się organizacją i przestrzeganiem harmonogramu prac, kontrolą budżetu. Rozwiąże z wykonawcą nieprzewidziane problemy.

Zobacz też: 15 projektów z polskich wnętrz

Kiedy jest najlepszy moment na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz i jak się do niego przygotować?

Najlepszym momentem na rozplączecie pracy nad  projektem wnętrz jest czas przed odbiorem mieszkania, wręcz podczas jego budowy. Z dwóch względów. Po pierwsze dzięki temu unikniesz pośpiechu i spokojnie poczekasz na swoją kolej u wybranego architekta wnętrz (w renomowanych pracowniach tak bywa). Po drugie decydując się na zmiany w projekcie deweloperskim na etapie budowy, unikniesz wyburzania i wielu przeróbek elektrycznych i hydraulicznych. Na spotkanie z architektem wnętrz należy wziąć rzut mieszkania. Dobrze jest też spisać nasze oczekiwania dotyczące  funkcjonalności i estetyki - czyli stylu i kolorystyki, które chcielibyśmy zawrzeć w projekcie wnętrz. Przydadzą się więc informacje o domownikach i trybie życia. Bardzo przydadzą się też zdjęcia wnętrz, które nam się podobają – dzięki nim unikniemy nieporozumień. Możemy mieć pewność, że żaden szanujący się architekt nie będzie kopiował wnętrz ze zdjęć! Nie bójmy się zadawać pytań i odpowiadajmy szczerze na pytania architekta, które czasem mogą wydawać się nawet intymne. Unikniemy nieporozumień i kosztownych zmian później. A porozumienie pomiędzy inwestorem i architektem wnętrz jest sprawą kluczową. Dlatego zanim wybierzemy  architekta, zapoznajmy się z jego realizacjami, porównajmy stawki i zakres usług. Idąc na pierwsze spotkanie miejmy także chociaż mniej więcej określony budżet, który możemy przeznaczyć na aranżacje wnętrz. Ułatwi to architektowi ocenę czy nasze pomysły i oczekiwania są w ogóle realne.

Czytaj też: jak podpisać umowę z architektem wnętrz?

Co powinna zawierać umowa podpisywana z architektem  wnętrz i z jakimi kosztami się liczyć?

Podpisując umowę z architektem wnętrz zwróćmy  uwagę na oczekiwany zakres współpracy. Projekt wnętrz może bowiem obejmować: projekt koncepcyjny z moodbordem, budowlany, wykonawczy oraz nadzór. Możemy umówić się tylko na koncepcje lub skorzystać z całego pakietu. W umowie powinien także znaleźć się punkt dotyczący inwentaryzacji. Umówmy się  tez na konkretną liczbę spotkań, terminy przekazywanych projektów i ich formę oraz jeśli decydujemy się na nadzór autorski ilość wizyt na budowie oraz tych poza umową (i sposób ich rozliczenia). Ustalmy także ilość możliwych bezpłatnych zmian w projekcie i cenę następnych. Wydatek związany z zatrudnieniem projektanta podnosi koszt remontu lub wykończenia mieszkania o 5–10%. Cena zależy od tego, czy projektant wykonuje usługę kompleksową z nadzorem czy też jego praca kończy się na koncepcji projektowej. Przykładowy cennik: konsultacje 500–2000 zł, projekt online od 75 zł/m², projekt kompleksowy od 100 zł/m², nadzór autorski 70% wartości projektu.

Jak zaplanować oswietlenie w mieszkaniu?

Aranżacja wnętrz: jak powstaje profesjonalny projekt wnętrz?

1.    Założenia. Podczas pierwszego spotkania z klientem architekt wnętrz  dowiaduje się, jaki charakter powinno mieć mieszkanie – funkcje, kolorystyka i styl. Czy istnieje jakiś przedmiot, mebel lub kolekcja, którą należy wyeksponować? Architekci wnętrz często proszą klientów o wypełnienie ankiety, która pozwoli ustalić styl życia, gust, potrzeby domowników. 2.    Inwentaryzacja  Na podstawie wymiarów pomieszczeń z zastanymi instalacjami można przygotować propozycję układu funkcjonalnego w formie rzutu inwentaryzacyjny (zastanego) oraz aranżacyjnego (proponowanego). 3.    Koncepcja projektowa. Wizualizacje i widoki 2D po zatwierdzeniuprzez klienta układu funkcjonalnego. Następnie sporządzany jest projekt techniczny (na jego podstawie wykonawca powinien poradzić sobie bez problemu) w programie CAD. Klient otrzymuje dokumentację techniczną z wyszczególnionymi zmianami budowlanymi i instalacyjnymi, dyspozycją zmian, a także propozycją wyposażenia. Dzięki fotorealistycznym wizualizacjom inwestor może sobie lepiej wyobrazić gotowe wnętrza.

Gdzie studiować architekturę wnętrz w Polsce?

Nasi Partnerzy polecają