Architekt radzi, jak optycznie poszerzyć wąską łazienkę. To proste!

2023-12-29 14:22

Wąska łazienka może sprawiać wrażenie klaustrofobicznej, ale istnieje wiele sposobów, aby optycznie poszerzyć przestrzeń. Dzięki kilku praktycznym trikom projektowym i odpowiedniemu wykorzystaniu kolorów możesz uczynić swoją łazienkę bardziej przestronną i funkcjonalną. Sprawdź, co radzi architekt na ten temat!

Spis treści

  1. Bardzo wąska łazienka: jak ją urządzić?
  2. Wąska łazienka: zabudowa
  3. Jak optycznie powiększyć wąską łazienkę?
  4. Projekt łazienki wąskiej i długiej. Inspiracje
  5. Nowoczesna łazienka z prysznicem czy wanną? 24 pomysły na aranżację nowoczesnej łazienki

Z pozoru nieustawne pomieszczenia są często łatwiejsze do zaplanowania. Jeśli krótsze boki wąskiej łazienki mają minimum 160 cm, na jednym można zainstalować wannę, a na drugim – kabinę prysznicową. Warunek jest przy tym jeden: drzwi do łazienki powinny być na dłuższym jej boku. Optymalna szerokość wanny to 70 cm, kabiny – 90 cm. Wybierz kabinę ze szkła satynowanego, a łazienka automatycznie się „skróci”.

Bardzo wąska łazienka: jak ją urządzić?

Jeśli łazienka jest jeszcze węższa i ma tylko 120 cm szerokości, również przy krótszym boku zmieści się wanna zabudowana od ściany do ściany, tyle że będziemy do niej wchodzić od krótszej strony (prysznic zainstaluj centralnie nad wanną). Bateria wannowa powinna się znaleźć w takim miejscu, by stojąc przed wanną, można było wyregulować temperaturę wody. Jeśli drzwi do łazienki są na jej krótszym boku, vis-à-vis nich możemy umieścić wannę lub kabinę prysznicową.

Wąska łazienka: zabudowa

Krótszy bok łazienki można również zabudować od podłogi do sufitu szafą na domową pralnię z deską do prasowania, koszem na bieliznę, miejscem na proszki. Głębokość takiej szafy to blisko 70 cm. Można również optycznie poprawić proporcje pomieszczenia, malując jedną lub obie krótsze ściany na ciemny kolor, pokrywając je płytkami bądź tapetą w duży, kontrastowy wzór.

Skuteczne będzie ułożenie płytek na podłodze w pasy równoległe albo skośne do krótszego boku, zainstalowanie na dłuższej ścianie dużych kinkietów przyciągających uwagę lub efektownego żyrandola na mniej więcej jednej trzeciej długości łazienki.

Jak optycznie powiększyć wąską łazienkę?

Istnieje kilka sposobów, żeby zapewnić pełną funkcjonalność wąskiej łazience i poprawić jej proporcje, oszukując oko. Często jednak wąska łazienka wymaga... szeroko zakrojonych planów aranżacji. Aby jak najlepiej wykorzystać wąską przestrzeń, należy wcześniej dokładnie rozplanować wszystkie niezbędne funkcje i strefy w łazience. Gdy wiemy już, czego potrzebujemy (prysznic z półką-siedziskiem, miejsce na pralkę, ukryte schowki, praktyczny blat przy umywalce) możemy planować realizację.

Jakie triki poprawią optykę i funkcjonalność wąskiej łazienki?

1. Zagospodaruj krótsze ściany. To pozwoli najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też poprawi proporcje łazienki, skracając optycznie prostokątny plan. Można np. z jednej strony umieścić kabinę prysznicową. Wnęka na drugim końcu niech posłuży do ukrycia pralki.

2. Wyposażenie. Na dłuższych ścianach sprzęty nie powinny sięgać do podłogi – będą one dodatkowo zwężać przestrzeń. Zdecyduj się na wiszącą szafkę umywalkową i WC. Postaraj się wybrać możliwie najmniejsze modele (przejście przez łazienkę będzie wygodniejsze). Zamów u stolarza szafki węższe niż standardowe – kosmetyki nie potrzebują głębokich półek.

3. Triki optyczne. Oko najłatwiej oszukać dużym lustrem – umieść je na dłuższej ścianie. Ważną rolę odgrywa światło: środek łazienki dobrze doświetl, przy cięższych elementach (np. przy podstawie wanny) wykorzystaj pasy LED-owe. Ciemniejszy kolor podłogi i sufitu optycznie skróci pomieszczenie.

Projekt łazienki wąskiej i długiej. Inspiracje

Nowoczesna łazienka z prysznicem czy wanną? 24 pomysły na aranżację nowoczesnej łazienki

JAK ZAPLANOWAĆ NIEDUŻĄ ŁAZIENKĘ | Webinar z cyklu Wygodne Mieszkanie