Jaka deska do prasowania jest najlepsza? Wybieramy dobre deski do prasowania. OPINIE

2018-01-18 18:08

Dobra deska do prasowania z pewnością ułatwi prasowanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie zarówno zwykłej deski do prasowania, jak i deski elektrycznej. Dowiedz się, jaka deska do prasowania będzie najlepsza!

Spis treści

 1. Jaka deska do prasowania: tradycyjne i elektryczne deski
 2. Jaka deska do prasowania: ważne elementy
 3. Dobra deska do prasowania to deska elektryczna? Funkcje deski do prasowania
 4. Dobra deska do prasowania: wyposażenie dodatkowe
 5. Najlepsza deska do prasowania: opinie. Jak wybierać?
 6. Dobra deska do prasowania - jaki pokrowiec?
 7. Dobra deska do prasowania przyspieszy wykonywanie domowych obowiązków!

Dowiedzione zostało przez specjalistów, że prasowanie nie jest czynnością sprzyjającą kondycji naszego kręgosłupa. A wpływa na to wiele czynników. Jedną z ważniejszych jest dostosowana do wzrostu wysokość, na której układamy rzeczy przeznaczone do prasowania. Właśnie dlatego tak ważne są „poczciwe” deski do prasowania. W odróżnieniu od tych sprzed lat nowoczesne deski do prasowania mają różne funkcje. Podpowiadamy, jaka deska do prasowania będzie najlepsza i czym kierować się przy wyborze.

Jaka deska do prasowania: tradycyjne i elektryczne deski

Wbrew pozorom nie jest to już kawałek deski na nóżkach. Teraz możemy kupić:

 • deski do prasowania tradycyjne - nie mają systemu pary, możliwości bezpośredniego podłączenia żelazka ani też podgrzewanego blatu, ale mają za to niską cenę i są proste w obsłudze;
 • deski do prasownia elektryczne (prasowalnice) – wyposażone są w antenki oraz zintegrowany z deską przedłużacz, dzięki czemu żelazko zostaje podłączone bezpośrednio do deski. Oferowane są też deski do prasowania z generatorem pary (zintegrowane z żelazkiem), systemem nadmuchu i zasysania, uławiającymi „zatrzymywanie” materiałów (np. śliski jedwab nie zsunie się z deski). Sprawiają też, że rzeczy po prasowaniu nie są wilgotne, więc się nie zagniotą. Najnowocześniejsze są deski do prasowania wyposażone w systemy z wentylatorem, ale ich ceny wahają się w granicach 1-7 tys. zł.

Sprawdź też: Domowe sposoby na czyszczenie żelazka >>>

Jaka deska do prasowania: ważne elementy

Po pierwsze, deska do prasowania musi mieć dobry stelaż. Stabilny i wygodny umożliwia bezpieczne prasowanie, powinien mieć regulację wysokości (od 30 cm do 1 m), by można było dopasować deskę do wzrostu prasującej osoby.

Po drugie, ważny jest blat deski do prasowania – najlepszy jest ten, który ma zwężoną końcówkę, żeby można było wygodnie wyprasować koszulę (np. rękawy choć są też do tego specjalne modele). Ważna jest też konstrukcja blatu do prasowania. Dzięki tzw. siatkowej nie zatrzymuje wilgoci.

Po trzecie, przyda się pokrowiec na deskę do prasowania – musi być odporny na wysoką temperaturę, dobrze by nie zatrzymywał wilgoci. Materiał pokrywający blat tworzy się, układając kilka warstw.

Dobra deska do prasowania to deska elektryczna? Funkcje deski do prasowania

Mowa tu oczywiście o modelach desek do prasowania elektrycznych, gdyż tradycyjne deski nie mają żadnych dodatkowych funkcji. Bywają zatem deski do prasowania wyposażone w następujące funkcje:

 • wyrzutu pary – mocny wyrzut sprawia, że wystarczy lekko przejechać żelazkiem po danej rzeczy, by uzyskać doskonały efekt prasowania;
 • nadmuchu – jest istotma, gdy prasujemy delikatne tkaniny, dzięki temu są one unoszone przez nadmuch, nie musimy zatem mocno naciskać żelazkiem, a poza tym funkcja zapewnia szybkie schładzanie rzeczy;
 • podgrzewania – to ważne, gdy prasujemy wilgotne rzeczy i zależy nam na czasie;
 • odsysania pary – przyspiesza stygnięcie nawilżonych parą rzeczy;
 • zasysania – deska do prasowania z tą funkcją „przyciąga” prasowaną rzecz, dzięki czemu nie zsuwa się i łatwiej ją wyprasować.

Dobra deska do prasowania: wyposażenie dodatkowe

W zestawie z deską do prasowania możemy liczyć na:- wieszaki,- podstawkę pod żelazko,- uchwyty na wieszaki – są mocowane do specjalnych wycięć, a te przymocowane są do deski,- półki na rzeczy prasowane, - antenkę – jest bardzo przydatna, gdy mamy długi przewód, można go bowiem na niej powiesić.

Najlepsza deska do prasowania: opinie. Jak wybierać?

Jaka deska do prasowania będzie najlepsza? Przede wszystkim stabilna. Nie powinna się chwiać ani przechylać, dzięki temu rzeczy wyprasujemy dokładnie i szybko. Właśnie dlatego niektóre z modeli desek wyposażone są w specjalne blokady przy nóżkach bądź nóżki są po prostu antypoślizgowe.

Wielkość deski do prasowania też ma znaczenie. Powinna być na tyle duża, by zmieścić na niej największą rzecz do prasowania (np. poszwę), ale na tyle mała, by nie zajmowała zbyt wiele miejsca po złożeniu. Standardowa wielkość deski do prasowania to 114 × 34 cm. Istnieją jednak deski dłuższe i szersze, jak też krótsze i węższe. Warto wiedzieć, że są deski do prasowania, które można rozstawiać w dowolnym miejscu (wolnostojące) i takie do wbudowania w szafę. Te drugie są droższe, ale „załatwiają” kwestię dotyczącą miejsca przechowywania deski w domu.

Ceny desek do prasowania wahają się w przedziale od 30 zł do ponad 2000 tys. zł - w zależności od typu i wyposażenia.

..  Prasowanie krok po kroku – jak prasować różne tkaniny? >>>

Dobra deska do prasowania - jaki pokrowiec?

Pokrowiec na deskę do prasowania zwykle znajduje się w komplecie, ale jak wiadomo, od czasu do czasu trzeba go wymienić. Nie jest to skomplikowane, gdyż pokrowiec to kawałek materiału z tasiemką, dzięki której łatwo go dopasować do wielkości deski do prasowania. Jeszcze niedawno modne były pokrowce tzw. „teflonowe”, czyli z tworzywa, które miało idealnie oddawać ciepło prasowanym rzeczom. Okazało się jednak, że lepsze są tradycyjne, bawełniane. Dlaczego? Co prawda te z tworzywa ciepło oddawały, ale też zatrzymywały wilgoć, czyli rzeczy prasowane z użyciem pary pozostawały wilgotne (jeśli deska nie miała funkcji „odsysania”), co powodowało, że zbyt szybko odwieszane do szafy znowu się gniotły.

Dobra deska do prasowania przyspieszy wykonywanie domowych obowiązków!

Najlepsza deska do prasowania bardzo pomaga przyspieszyć sprzątanie domu. Jeśli mamy dobrą deskę do prasowania, nie będziemy podwójnie tracić czasu na wykonywanie domowych obowiązków. Nie musimy martwić się rozkładaniem kabli, rozkładaniem deski przy gniazdku, podwójnym prasowaniem ubrań tak, żeby się nie pogniotły. To ważne, bo dziś wszyscy żyjemy szybko, a domowych obowiązków i tak jest dużo.

Jak sobie poradzić z domowymi porządkami? Zajrzyjcie do naszych galerii i sprawdźcie, jak sobie ułatwić życie!

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio